Druhy Qi

V minulém dílu jsme si vysvětlili, co je to Qi. Popravdě, co je to Qi, to přesně nikdo neví. Mluvili jsme o Qi, která tvoří vše v našem vesmíru. A také jsme mluvili o užším chápání Qi, a to Qi, která proudí v našem organismu. Proudí v drahách neboli v meridiánech. Stejně jako proudí krev v cévách.

A podle toho, co zrovna dělá, nebo kde se nachází, tak se také nazývá.

Udělám zde takový seznam, kde si popíšeme jednotlivé druhy Qi.

Yin Qi (yinová Qi) – yinová část celkové Qi organismu

Yang Qi (yangová Qi) – yangová část celkové Qi organismu

Zheng Qi (řádná Qi) – mohli bychom říct, že to je vše dobré a fyziologické v nás, v našem organismu. Pokud jsme plní Zheng Qi, Xie Qi se do nás nedostane.

Xie Qi (škodlivá Qi) – jde o Qi, jejímž cílem je proniknout do našeho organismu, kde narušuje mechanismus Qi. Typicky se jedná o vnější klimatické patogeny, jako jsou vítr, chlad, horko, oheň, sucho a vlhko. V moderním pojetí jde o viry, bakterie, kvasinky apod.

Yuan Qi (původní Qi) – původní Qi, která je uložená v Ledvinách a kterou dědíme po předcích. Je úzce spojená s esencí Jing.

Gu Qi (Qi ze zrní) – Qi, kterou Slezina vyextrahuje z potravy a posílá nahoru do Horního zářiče. V této fázi ještě není pro organismus využitelná. Musí se spojit se vzduchem a vytvořit Zong Qi.

Zong Qi (osnovná či shromažďovací či prsní Qi) – Qi, která vznikla spojením Gu Qi a Qi ze vzduchu, který dýcháme. Její hlavní funkce v těle jsou následující:

1. Zahřívá a vyživuje Srdce a Plíce

2. Podporuje funkce Plic a dýchání.

3. Podporuje funkce Srdce řídit krev a cévy a podporuje prokrvení těla.

4. Je zodpovědná za řeč a hlas.

Zong Qi je energií hrudníku, proto se oblast, kde se shromažďuje, někdy nazývá ,,moře Qi" a může být ovlivněna emocionálními poruchami, jako jsou smutek a žal, které vyčerpávají plicní Qi. Pokud je Zong Qi slabá nebo jí je nedostatek, mohou být končetiny těla (ruce a nohy) chladné a slabé.

Zhen Qi (pravá Qi) – Qi vzniklá spojením Zong Qi a Yuan Qi v horním zářiči. Je posledním stupněm transformace Qi. Působením Zong Qi se Yuan Qi přeměňuje na Zhen Qi. To je konečná verze a zjemnění Qi a výsledkem je Qi, která proudí meridiány.

Zhen Qi vzniká v Plicích a dělí se do dvou částí: Ying Qi (vyživující Qi) a Wei Qi (obranná Qi).

Wei Qi (obranná Qi) – Qi, která koluje po povrchu těla (v kůži a svalech) a brání ho před vpádem externích patogenů. Kontroluje také otevírání a uzavírání pórů a zároveň prohřívá, zvlhčuje a částečně vyživuje pokožku a svaly. Tím reguluje pocení i tělesnou teplotu. Stejně jako Zhen Qi je pod kontrolou Plic, a proto může slabost nebo nedostatek Plic vést k oslabení Wei Qi, což může způsobit, že člověk bude náchylný k častému nachlazení apod.

Ying Qi (vyživující Qi) – Qi, která koluje v meridiánech a vyživuje náš organismus. Je v úzkém vztahu s krví a také s ní proudí cévami.

Shen Qi (Qi ducha Shen) – Qi, pomocí které dokáže duch Shen vykonávat své funkce.

 

Dále pak rozeznáváme Qi jednotlivých orgánů:

Gan Qi (Qi Jater)

Xin Qi (Qi Srdce)

Pi Qi (Qi Sleziny)

Fei Qi (Qi Plic)

Shen Qi (Qi Ledvin)

 

Zdroj: Cesta želvy

Některé starší články

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl

YinYangová cesta zdravím neboli cesta středu, představuje ideální stav, kdy je Yin a Yang v rovnováze. Poznejte vitální houby, které tuto ztracenou rovnováhu pomáhají nalézt.

číst více

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 1. díl

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 1. díl

Co pro vás znamená zdraví? Pro tradiční čínskou medicínu je to rovnováha těla. Rovnovážný stav, kdy je vše v souladu se vším a naše tělo je zdravé. A nejen zdravé, zároveň se cítíme dobře a užíváme si kvalitního života.

číst více

Prvek Kov

Prvek Kov

Prvek Kov patří mezi jeden z pěti základních prvků v systému Wu Xing, který je klíčovým konceptem v tradiční čínské filozofii a medicíně. Wu Xing, což znamená "pět pohybů", popisuje dynamické vztahy a vzájemné interakce mezi různými aspekty lidského těla a přírody.

číst více