Druhy Qi

V minulém dílu jsme si vysvětlili, co je to Qi. Popravdě, co je to Qi, to přesně nikdo neví. Mluvili jsme o Qi, která tvoří vše v našem vesmíru. A také jsme mluvili o užším chápání Qi, a to Qi, která proudí v našem organismu. Proudí v drahách neboli v meridiánech. Stejně jako proudí krev v cévách.

A podle toho, co zrovna dělá, nebo kde se nachází, tak se také nazývá.

Udělám zde takový seznam, kde si popíšeme jednotlivé druhy Qi.

Yin Qi (yinová Qi) – yinová část celkové Qi organismu

Yang Qi (yangová Qi) – yangová část celkové Qi organismu

Zheng Qi (řádná Qi) – mohli bychom říct, že to je vše dobré a fyziologické v nás, v našem organismu. Pokud jsme plní Zheng Qi, Xie Qi se do nás nedostane.

Xie Qi (škodlivá Qi) – jde o Qi, jejímž cílem je proniknout do našeho organismu, kde narušuje mechanismus Qi. Typicky se jedná o vnější klimatické patogeny, jako jsou vítr, chlad, horko, oheň, sucho a vlhko. V moderním pojetí jde o viry, bakterie, kvasinky apod.

Yuan Qi (původní Qi) – původní Qi, která je uložená v Ledvinách a kterou dědíme po předcích. Je úzce spojená s esencí Jing.

Gu Qi (Qi ze zrní) – Qi, kterou Slezina vyextrahuje z potravy a posílá nahoru do Horního zářiče. V této fázi ještě není pro organismus využitelná. Musí se spojit se vzduchem a vytvořit Zong Qi.

Zong Qi (osnovná či shromažďovací či prsní Qi) – Qi, která vznikla spojením Gu Qi a Qi ze vzduchu, který dýcháme. Její hlavní funkce v těle jsou následující:

1. Zahřívá a vyživuje Srdce a Plíce

2. Podporuje funkce Plic a dýchání.

3. Podporuje funkce Srdce řídit krev a cévy a podporuje prokrvení těla.

4. Je zodpovědná za řeč a hlas.

Zong Qi je energií hrudníku, proto se oblast, kde se shromažďuje, někdy nazývá ,,moře Qi" a může být ovlivněna emocionálními poruchami, jako jsou smutek a žal, které vyčerpávají plicní Qi. Pokud je Zong Qi slabá nebo jí je nedostatek, mohou být končetiny těla (ruce a nohy) chladné a slabé.

Zhen Qi (pravá Qi) – Qi vzniklá spojením Zong Qi a Yuan Qi v horním zářiči. Je posledním stupněm transformace Qi. Působením Zong Qi se Yuan Qi přeměňuje na Zhen Qi. To je konečná verze a zjemnění Qi a výsledkem je Qi, která proudí meridiány.

Zhen Qi vzniká v Plicích a dělí se do dvou částí: Ying Qi (vyživující Qi) a Wei Qi (obranná Qi).

Wei Qi (obranná Qi) – Qi, která koluje po povrchu těla (v kůži a svalech) a brání ho před vpádem externích patogenů. Kontroluje také otevírání a uzavírání pórů a zároveň prohřívá, zvlhčuje a částečně vyživuje pokožku a svaly. Tím reguluje pocení i tělesnou teplotu. Stejně jako Zhen Qi je pod kontrolou Plic, a proto může slabost nebo nedostatek Plic vést k oslabení Wei Qi, což může způsobit, že člověk bude náchylný k častému nachlazení apod.

Ying Qi (vyživující Qi) – Qi, která koluje v meridiánech a vyživuje náš organismus. Je v úzkém vztahu s krví a také s ní proudí cévami.

Shen Qi (Qi ducha Shen) – Qi, pomocí které dokáže duch Shen vykonávat své funkce.

 

Dále pak rozeznáváme Qi jednotlivých orgánů:

Gan Qi (Qi Jater)

Xin Qi (Qi Srdce)

Pi Qi (Qi Sleziny)

Fei Qi (Qi Plic)

Shen Qi (Qi Ledvin)

 

Zdroj: Cesta želvy

Některé starší články

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak se cítíte v posledních dnech a měsících? Pociťujete neklid, únavu a trápí vás špatný spánek? Hektický život a přemíra stresu přetěžují naši mysl, a to vede k řadě obtíží. Zkuste hledat, čím byste mohli svoji mysl zklidnit. Co třeba vitální houby?

číst více

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Dovolte mi hned na úvod jednu otázku: „Jak moc jste ve svém životě spokojeni?“ V poslední době, když hovořím s lidmi, cítím, že spokojenost v jejich životech chybí. Většina z nich má pocit, že dnešní svět se zbláznil. Válečné konflikty, vleklá ekonomická nejistota, zhoršující se vztahy mezi lidmi a vypadá to, že přes i vysokou úroveň zdravotnictví jsme čím dál více nemocní.

číst více

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu, které je klasifikováno jako autoimunitní onemocnění. Přestože přesná příčina Crohnovy choroby není plně pochopena, vědci se domnívají, že kombinace genetických, environmentálních a imunitních faktorů hraje v jejím vývoji klíčovou roli. Autoimunitní onemocnění obecně vznikají, když imunitní systém „omylem“ útočí na zdravé tkáně těla.

číst více