Imunita organismu - přístup tradiční čínské medicíny

Jedním z nejvýznamnějších účinků vitálních hub je posilování imunitního systému. Výzkumy ukazují, že díky složitým komplexům polysacharidů dokážou vitální houby posílit náš organismus proti útoku baktérií a virů, ale třeba i kvasinek a mnoha dalších externích patogenů. Naše tělo má zhruba na 33% stejnou strukturu DNA jako vitální houby, v porovnání s rostlinami, kde je podobnost pouze 10%. Je zajímavé, že patogenní organismy, které napadají vitální houby (bakterie, kvasinky, viry) mají také schopnost napadat organismus člověka. To není v rostlinné říši obvyklé. Většinou mikroorganismy, které napadají rostliny, nedokážou napadat i lidský organismus. Zdá se tedy logické, že vitální houby, které mají výše uvedené vlastnosti a jejichž vývoj trval mnohonásobně déle než vývoj člověka, mohou příznivě ovlivňovat lidskou obranyschopnost. 
 
 
Je několik možností, jak můžeme nahlížet na imunitu organismu z pohledu tradiční medicíny: Nejobecněji můžeme to, co tvoří náš organismus, co je pro nás fyziologické, nazývat Zheng Qi (řádná Qi), a to co je našemu tělu cizí, co je patologické, Xie Qi (škodlivá Qi). Patogeny (podle čínské medicíny tvořené škodlivými větry, západní lékař by řekl viry, bakterie, kvasinky…) neustále obklopují naše tělo a hledají skulinku, kudy proniknout do organismu. Pokud je Zheng Qi dostatek a je silná (pokud žijeme harmonickým způsobem života…), není žádný prostor k průniku Xie Qi. Existují ale i případy, kdy je Zheng Qi dostatečně silná, ale Xie Qi přesto pronikne do organismu. 

To se ovšem týká pouze epidemických onemocnění, kdy je patogen natolik silný, že dokáže prolomit obranný val Zheng Qi. Dalším možným úhlem pohledu na obranyschopnost je koncept Wei Qi a Ying Qi. Nejedená se o nějaké další druhy Qi proti výše uvedeným, je to pouze jiný úhel pohledu na stejnou substanci, na Qi. Ying Qi je vyživující Qi, kdežto Wei Qi je obranná Qi. Wei Qi koluje po našem povrchu a tvoří po obvodu našeho těla jakési brnění, ochranu proti vpádu vnějších patogenů. Celý tento tradiční pohled na obranyschopnost organismu můžeme přirovnat k armádě. Pokud je naše armáda dostatečně živená, pokud má dobrou morálku, pak je schopna dobře bránit naše území. 

Jsou dvě možnosti, jak nepřítel může proniknout na naše území. Buď se o naši armádu jako generál nebudeme dobře starat (vojáky nebudeme správně živit, nebudou psychicky v pohodě, budou vystaveni stresům…), pak je nepřítel lehce přemůže a začne drancovat naše území. Druhá možnost je, že naše armáda je silná, ale nepřítel je prostě silnější. Jak je uvedeno výše, tento případ se týká pouze epidemických onemocnění. Většina onemocnění z vnějšího napadení vzniká proto, že se člověk o svoji „armádu“ špatně stará. Orgány, které podle tradiční čínské medicíny zodpovídají za naši dobou obranyschopnost, jsou slezina, plíce a ledviny. Slezina přeměňuje potravu, kterou sníme, na Qi. Pokud jíme nekvalitní potraviny nebo jíme nedostatečně, oslabujeme tím i Wei Qi a naše obranyschopnost klesá. Plíce řídí povrch (kůži, póry, nos…), tzn. oblast, kudy může externí patogen pronikat do těla. Je-li Qi plic oslabená, vznikají mezery v povrchu a nepřítel může lehce vstoupit.

Ledviny jsou rezervoárem a zdrojem prenatální i postnatální esence – podle čínské medicíny „kořen Wei Qi sídlí v ledvinách“. Kvalita prenatální esence bohužel (někdy i bohudík) závisí od toho, co dostaneme od našich rodičů. Říká se, že obsahuje kvalitu Qi tří generací zpátky. Pokud naši předkové nežili řádně, bude třeba i naše Wei Qi oslabená již od narození nebo k této oslabenosti bude mít predispozici. Záleží pak na nás, jak s tím naložíme. Podle moderních výzkumů víme, že to jsou komplexy polysacharidů, díky kterým vitální houby mohou podporovat naši obranyschopnost. Přestože v dávných dobách neměli císařovi lékaři o polysacharidech ani tušení, znali velmi dobře účinky vitálních hub a jejich pozitivní vliv na obranyschopnost organismu a dokázali je úspěšně využívat. Vezmeme-li si tropismy jednotlivých hub, vidíme, že mají úzký vztah k orgánům zodpovědným podle tradiční medicíny za naši obranyschopnost – např. Reishi – plíce, Cordyceps – plíce, ledviny, Coriolus – plíce, slezina… Velmi významná je i skutečnost, že většina vitálních hub nejenže dokáže posilovat imunitu, pokud je oslabená - imunostimulační efekt, ale dokáže naši imunitu i regulovat, pokud je její reakce nepřiměřená – imunomodulační efekt. Tohoto efektu se úspěšně využívá u atopických problémů, u revmatoidních artritid apod. 

Milan Schirlo - terapeut tradiční čínské medicíny

Některé starší články

Žaludek v jednom ohni, aneb jak snadné je se dopracovat k refluxu

Žaludek v jednom ohni, aneb jak snadné je se dopracovat k refluxu

Pálení žáhy a žaludeční reflux - další ze zdravotních problémů, se kterými se v ordinaci setkávám až moc často. Každý to někdy zažil, většina žen v těhotenství určitě, a řada z vás dokonce bere dlouhodobě léky na tlumení příznaků.

číst více

Akupunktura - druhý pilíř tradiční čínské medicíny

Akupunktura - druhý pilíř tradiční čínské medicíny

Mnohé z vás možná překvapí, že tradiční čínská medicína není jen tak nějaká „alternativní medicína“, ale stojí na velmi propracovaných diagnostických metodách, na které navazují praxí osvědčené a fungující terapeutické metody.

číst více

Kvasinky, aneb když je nepřítel v převaze

Kvasinky, aneb když je nepřítel v převaze

Kvasinková infekce neboli kandidóza, je onemocnění vyvolané kvasinkami. Kvasinky jsou jednobuněčné houby, které se v našem organismu běžně vyskytují na sliznicích v ústech, v trávicím traktu, v pohlavních orgánech i na kůži.

číst více