Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak se cítíte v posledních dnech a měsících? Pociťujete neklid, únavu a trápí vás špatný spánek? Hektický život a přemíra stresu přetěžují naši mysl, a to vede k řadě obtíží, které jsou s naší myslí spojené.

Zkuste hledat, čím byste mohli svoji mysl zklidnit a ztišit, nebo pro začátek vyzkoušejte vitální houby. Jejich spektrum účinků je velmi široké. Od podpory imunitního systému až po vyladění naší psychiky a nervového systému. 

Které vitální houby ovlivňují psychiku? 

Je hned několik hub, které umí harmonizovat naši psychiku: Reishi, Cordyceps, Hericium, Coriolus, Maitake či Pornatka. Všechny mají tzv. funkci An Shen, schopnost „uklidňovat Ducha“. 

 

Nepodléhat rychlému tempu 

Pokud již delší dobu jedete na plné obrátky a tempo, které jste si nastavili, je pro vaše tělo neúnosné, bude to mít za následek jediné – nemoc.  

Zvýšená zátěž psychiky vyvolává v těle nadměrnou míru stresu, který se projevuje různými fyzickými i psychickými obtížemi – bušením srdce, bolestmi hlavy, bolestmi na hrudi, sníženou obranyschopností, únavovými stavy, poruchami spánku, zažívacími obtížemi, narušením libida nebo problémy s menstruací. Velmi časté jsou i deprese a úzkosti.  

Tyto příznaky jsou jen obrannou reakcí těla, které se tímto způsobem snaží s nadměrnou zátěží vyrovnat. Pokud je stres častý a dlouhotrvající, může vyvolat řadu závažnějších onemocnění. 

A proč? Protože naše tělo není na toto stavěné. Evolučně se vyvíjíme výrazně pomaleji, než jak se vyvíjí svět kolem nás. A opravdu není v našich „zdravých“ silách s ním držet krok.

 

Vitální houby podporují naši psychickou odolnost 

Vitální houby, jako je Reishi, Hericium či Cordyceps, dokáží posilovat naši obrannou energii Wei Qi a zároveň vyživující energii Ying Qi. Tím podporují i naši psychickou odolnost, psychickou pohodu, schopnost odolávat stresovým situacím a schopnost rychleji se adaptovat na neustále se měnící vnější podmínky. 

 

Učení o pěti duších 

- Čínská medicína učí, že v pěti hlavních orgánech našeho organismu sídlí pět duší. Každá má trochu jiné funkce:
- Duše Yi sídlí ve Slezině a souvisí s přemýšlením a přemítáním,
- Duše Zhi sídlí v Ledvinách a souvisí s odhodláním a naší vůlí,
- Duše Po sídlí v Plicích a je to takové „zvíře“ v nás. Je zodpovědná za procesy, které neovládáme vůlí,
- Duše Hun sídlí v Játrech a je zodpovědná za naše plány a kreativitu.

 

Pátá duše Shen  

Pro naši psychiku je nejdůležitější duše Shen, která sídlí v Srdci. Zároveň je to vůdce, který ovládá duše ostatních orgánů. Pro lepší představivost ji můžeme popsat slovy: naše myšlení, vědomí, uvědomění si vlastní identity, schopnost vhledu do vlastního nitra, paměť, celá psychika. Souvisí s emocemi, spánkem, inteligencí a moudrostí. Vedle toho je Shen zodpovědná i za sluch, zrak, hmat, chuť a čich.

 

Duše Shen a naše psychická pohoda 

Pro naši psychickou pohodu je důležité, aby se duše Shen držela v Srdci a „neulítávala“ pryč. Když se duše Shen nedrží v Srdci, jsme neukotvení, podráždění, neklidní, nesoustředění, trpíme depresemi a úzkostmi, máme problémy se spánkem. 

Co zneklidňuje duši Shen a omezuje naši psychickou pohodu a snižuje psychickou odolnost? Slovy čínské medicíny je to nedostatek krve v našem Srdci. Duše Shen pak nemá kam ulehnout a nedokáže se ukotvit. Druhou příčinou je oheň v Srdci (často z nadměrných či potlačovaných emocí). Ani ten nedovolí duši Shen ukotvit se. 

Některé vitální houby mají tu geniální schopnost, že dokáží ukotvit duši Shen zpátky do Srdce a tím zharmonizovat psychiku, vytvořit psychickou pohodu a zlepšit psychickou odolnost, tzv. An Shen účinek. Které to jsou?

 

Cordyceps – podporuje psychickou odolnost 

Cordyceps sinensis je největší dobíječ energie mezi houbami. Razantně dokáže posilovat obrannou Wei Qi, čímž zlepšuje nejen obranyschopnost, ale i psychickou odolnost. Lidé, kteří užívají Cordyceps, dokáží lépe odolávat stresu a nadměrné zátěži.

Cordyceps je ideální pro lidi depresivní, kteří jsou spíše zimomřiví a vyčerpaní, kteří potřebují dodat energii (hlavně yangovou energii). Díky tropismu k Ledvinám je Cordyceps vhodný i pro lidi trpící strachem, úzkostmi a různými fobiemi, dále pro lidi, kteří trpí nedostatkem vůle, protože v Ledvinách sídlí duše Zhi, která je zodpovědná za naši vůli. S Ledvinami souvisí úzce i naše sebedůvěra. Silné Ledviny dokáží kontrolovat i Srdce, aby příliš nevzplanulo, což se na psychice také vždy projeví. 

Cordyceps je velmi účinný u únavového syndromu a stavu vyhoření, kdy jsou lidé pokleslí, ztratili elán a schopnost radovat se. 

Díky schopnosti Cordycepsu vyživovat Yin Plic má smysl použít ho i u stavů žalu, smutku, sklíčenosti, lítosti, sebelítosti, pocitů zklamání, studu, pocitů viny
Reishi - univerzální houba pro zdraví 

Reishi neboli Ganoderma lucidum posiluje jak obrannou Wei Qi, tak vyživující Ying Qi. Reishi má tropismus k Srdci a má výrazný An Shen účinek, harmonizuje tedy duši Shen. Dokáže vyživovat krev a Yin Srdce, duše Shen má pak kam v klidu „ulehnout“. 

Nedostatek krve/Yin se projevuje jako duševní neklid, labilita, lekavost, zapomnětlivost, snadné rozrušení se, pocit nejistoty, nadměrné snění. 

Tím, jak je Reishi hořká, dokáže i pročišťovat horkost v Srdci, která zde vznikla z emocí nebo se sem přesunula ze Žaludku či Jater a může se projevovat jako přílišná agitovanost, excitace, neklid, nesoustředěnost, tendence ke snadnému emočnímu vzplanutí či nespavost. 

Reishi je velmi účinná u nejrůznějších emočních nerovnováh: úzkostí, depresí, strachů, nespavosti, nervozity apod. Reishi je také výborný adaptogen a pomáhá adaptovat se na rychle se měnící podmínky.

 

Hericium – výživa pro neurony

Hericium erinaceus neboli korálovec ježatý je výborná vitální houba na podporu organismu u neurodegenerativních problémů, jako je demence, Alzheimer, Parkinson, roztroušená skleróza apod. Tyto stavy souvisí s poklesem NGF (nervového růstového faktoru) v organismu. Hericium, podle vědeckých studií, dokáže jeho produkci podporovat. Zde je dobré Hericium kombinovat i s houbou Reishi. 

Hericium není tak silné v podpoře Wei Qi a Ying Qi, ale do určité míry pomáhá se stagnací jaterní energie Qi a pomáhá tak u různých somatizací stresů, resp. u jakýchkoliv problémů zhoršujících se stresem a emocemi. Je vhodné u depresí, pocitů napětí, výbušnosti, podrážděnosti, náladovostí, u snížení kreativity, rozmrzelosti. Milují ho studenti, zvláště ve zkouškovém období. Hericium dokáže podporovat naše soustředění, pomáhá při učení a podporuje paměť.

 

Hledejte příčiny problémů 

Vitální houby efektivně pomáhají s harmonizací psychiky. Avšak určitě bychom neměli zapomínat na hledání a nalezení příčin svých psychických nerovnováh.  

Zařaďte do svého života více psychohygieny: učte se kontrolovat emoce, meditujte, věnujte se smysluplné práci, vyhýbejte se stresu, hledejte radost v životě, stýkejte se s lidmi, které máte rádi a kteří do vašeho života přinášejí dobrou náladu. Poznávejte sami sebe. Sebepoznání vede ke spokojenějšímu životu. Vědět, kdo jsme, je počátkem úspěchu.

 

Vztahy na prvním místě

 V rámci jedné americké studie, která probíhala dlouhá desetiletí a na velkém počtu lidí, bylo cílem zjistit, proč jsou někteří lidé zdraví a jiní nemocní, proč jsou šťastní a za jakých podmínek se dožívají ve zdraví vysokého věku. 

Výsledkem bylo zjištění, že jedna věc je pro nás všechny naprosto zásadní, a to, jaké máme vztahy s ostatními lidmi. Vztahy s partnerem, s dětmi, s příbuznými, s kolegy v práci a s lidmi, kterými se obklopujeme.  

 

Zdroje: Cesta želvy

Některé starší články

Jiný pohled na vztahy mezi jednotlivými prvky Wu Xing

Jiný pohled na vztahy mezi jednotlivými prvky Wu Xing

Objevte nový pohled na koloběh pěti prvků Wu Xing, kde Země funguje jako střed a transformátor mezi prvky. Tento Feng Shui systém bere v úvahu energetické změny ročních období a poskytuje rady pro vytvoření harmonického životního prostoru.

číst více

Problémy s plodností. Jak je řešit a dočkat se vytouženého miminka?

Problémy s plodností. Jak je řešit a dočkat se vytouženého miminka?

Mnoho párů čelí problémům s plodností. Tento článek zkoumá příčiny neplodnosti z pohledu západní i čínské medicíny a nabízí možnosti léčby. Neztrácejte naději, řešení existují! Zjistěte více o tradičních a moderních metodách na cestě k miminku.

číst více

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Dovolte mi hned na úvod jednu otázku: „Jak moc jste ve svém životě spokojeni?“ V poslední době, když hovořím s lidmi, cítím, že spokojenost v jejich životech chybí. Většina z nich má pocit, že dnešní svět se zbláznil. Válečné konflikty, vleklá ekonomická nejistota, zhoršující se vztahy mezi lidmi a vypadá to, že přes i vysokou úroveň zdravotnictví jsme čím dál více nemocní.

číst více