Jak zastavit kolotoč myšlenek

Každý to zná, ale málokdo ví, jak to zastavit. Příliš mnoho myšlenek v hlavě. Řešíme neřešitelné, chceme změnit to, co nemůžeme ovlivnit, a stále dokola se vracíme k problémům, které ve skutečnosti nemáme sílu řešit. Máte pocit, že vaše hlava z toho množství exploduje, ale vy ten kolotoč myšlenek prostě nedokážete zastavit.

Tento stav je známý jako "přemítání". V extrémních případech se může jednat o patologický stav. Tradiční čínská medicína spojuje přemítání se dvěma důležitými orgány – se Slezinou a Srdcem. Čínská medicína rozděluje tělo do pěti systémů, kdy každý orgán vládne jednomu z těchto systémů a každý systém řídí jednu emoci. Pohled západní psychologie je zde jiný, podle ní přemítání není emoce.

Jak Slezina souvisí s přemítáním?

Je všeobecně známé, že Slezina je zodpovědná za dobré trávení. Jejím hlavním úkolem je přeměňovat potravu na energii Qi a krev. Qi a krev jsou pro nás velmi důležité, neboť představují „palivo“ pro náš organismus.

Je-li energie Qi Sleziny oslabená, pak nejen že špatně tráví potravu (objevuje se nadýmání nebo průjem), ale zároveň obtížně zpracovává naše myšlenky.

Jak Slezina souvisí se Srdcem?

Podle tradiční čínské medicíny sídlí v Srdci duše Shen nebo též naše psychika. Proto je Srdce zodpovědné za naše psychické naladění a ovlivňuje všechny emoce, včetně přemítání. Pokud je Srdce v nerovnováze, můžete pociťovat neobvyklé bušení srdce, úzkosti či deprese, nadměrnou psychickou únavu, potíže se soustředěním apod.

Co doporučuje čínská medicína?

MEDITUJTE. Na Cestě želvy (www.cestazelvy.cz) najdete řadu článků a videí, jak začít meditovat. Jedná se o velmi účinnou a léčivou metodu, avšak s jednou podmínkou: musíte meditovat pravidelně každý den. Usedněte na okraj židle, natahujte páteř směrem k nebi, jako byste byli táhnuti provázkem. Zaměřte se na svůj dech. Nádech, výdech. Nádech, výdech. Nádech, výdech. Myšlenky přijdou, což je přirozené. Důležité je, jak se k nim postavíte. Představte si je jako obláčky, které plují kolem vás. Jen je sledujte. Pokud vás ruší, můžete je odstrčit. Nehodnoťte je, nerozebírejte. Chovejte se k nim, jako by vás vůbec nedotýkaly, jako by nebyly součástí vašeho světa. Na začátku to může být obtížné, ale stejně jako u všeho nového, i meditaci je třeba postupně zkoušet a zvyšovat intenzitu. Začněte s 5 minutami a každý den přidávejte, dokud nedosáhnete alespoň 20 minut. S časem zjistíte, že vaše myšlenky a emoce přestanou ovládat vás, a vy začnete ovládat je.

PRAVIDELNĚ SPORTUJTE. Najděte si takovou aktivitu, která zaměstná vaši mysl jinak a zároveň vás nebude příliš vyčerpávat. Jakákoliv nadměrná fyzická námaha může vést ke ztrátě energie a krve a přemítání tak zhoršit. Rychlá chůze nebo nordic walking jsou ideální volbou.

UKOTVĚTE SVÉ MYŠLENKY. Zkuste ulevit svému přemítání pomocí čínských bylinek. Já doporučuji bylinnou směs Gui Pi Wan. Na internetu ji najdete pod názvem Ukotvená myšlenka. Tento starý bylinný recept čínské medicíny harmonizuje vztah mezi Srdcem a Slezinou. Tedy orgány, jejichž nerovnováha způsobuje nutkavé přemítání.

Někdy se této kombinaci bylinek říká „Směs studentů“, jelikož dlouhodobé sezení a studium oslabuje Slezinu a intenzivní učení, myšlení a hledění jedním směrem vyčerpává krev Srdce. Zároveň se z důvodu oslabené Sleziny krev dostatečně netvoří a je-li krve a Qi málo, myšlení přestává být efektivní a mění se na pouhé přemítání. Nastupuje tak únava a poruchy spánku. Při dalším oslabování Qi Sleziny klesá její schopnost udržet krev v cévách, tudíž se častěji začnou objevovat modřiny a různé typy krvácení. To se samozřejmě netýká jenom studentů, ale všech mentálně pracujících lidí.

Další varianty bylinných receptur a speciální směsi

Tradiční čínská medicína nabízí i další bylinné recepty, které dokáží harmonizovat náš psychický stav:

Xiao Yao San (001 Rozbití okovů) – somatizace stresů, napětí, psychosomatické obtíže, PMS

Hou Tou He Ping San (MycoStress) – somatizace stresů, psychosomatické obtíže, posiluje psychiku, stačí poloviční dávka

Xiao Yao San JJ (MycoSomat) – výrazná agitovanost, nervozita, výbušnost, nespavost, psychosomatické obtíže, výrazně uvolňuje, pročišťuje horko

An Shen Bu Xin Wan (037 Pokojná komnata) – výrazně uklidňuje ducha Shen a Srdce, chrání Ledviny (před horkem), podrážděnost, neklid, bušení srdce z vyčerpání, podporuje spánek

Tian Wang Bu Xin Dan (039 Nebeská císařovna) – posiluje Yin Srdce a Ledviny, vyčerpání z duševní přepracovanosti, zapomnětlivost, noční pocení, podporuje spánek

Kai Xin San (110 Ranní úsměv) – posiluje Srdce a psychiku, zlepšuje myšlení a paměť, uklidňuje

Gan Mai Da Zao Pian (084 Malé radosti) – posiluje psychiku, uvolňuje emoce, zastavuje pocení, PMS, noční děsy u dětí

An Shen Ding Zhi Wan (074 Klidná hladina) – výrazně uklidňuje psychiku, stabilizuje emoce, zlepšuje myšlení a paměť

Shi Wei Wen Dan Tang (043 Plachá laň) – úzkost, plachost, nedostatek kuráže, pocit na zvracení, buzení nad ránem, hořko v ústech, únava

Zi Shui Qing Gan Yin (044 Moře vzdechů) – neklidné nohy, kolísání nálad, nervozita, divné horko, noční pocení, bolesti podžebří, podrážděnost

MycoSleep – podpora spánku

Te Xiao Zao Ren An Mian Wan (057 Půlnoční klid) – podpora spánku, podrážděnost, neklid

Suan Zao Ren Tang (Medvědí sirup) – podpora spánku a psychiky u dětí

Dávkování

Tinktury dávkujeme podle váhy. Pokud vážíme např. 80 kg, tak dáme denně 80 kapek. A ty rozdělíme na polovinu, tzn. 40 ráno a 40 odpoledne. Někdy doporučuji přidat tuto dávku i v poledne. Je dobré to vyzkoušet. Pokud nemůžete alkohol, nakapejte tinkturu do hrníčku a zalejte ji asi 1 dcl vroucí vody. Alkohol tak vyprchá a po vychladnutí můžete vypít.

Pokud užíváte tinktury s houbami, tak nejprve dávejte tinkturu a asi po 15 minutách houby. A to celé na lačno.

Zdroj: Cesta želvy

Některé starší články

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak se cítíte v posledních dnech a měsících? Pociťujete neklid, únavu a trápí vás špatný spánek? Hektický život a přemíra stresu přetěžují naši mysl, a to vede k řadě obtíží. Zkuste hledat, čím byste mohli svoji mysl zklidnit. Co třeba vitální houby?

číst více

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Dovolte mi hned na úvod jednu otázku: „Jak moc jste ve svém životě spokojeni?“ V poslední době, když hovořím s lidmi, cítím, že spokojenost v jejich životech chybí. Většina z nich má pocit, že dnešní svět se zbláznil. Válečné konflikty, vleklá ekonomická nejistota, zhoršující se vztahy mezi lidmi a vypadá to, že přes i vysokou úroveň zdravotnictví jsme čím dál více nemocní.

číst více

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu, které je klasifikováno jako autoimunitní onemocnění. Přestože přesná příčina Crohnovy choroby není plně pochopena, vědci se domnívají, že kombinace genetických, environmentálních a imunitních faktorů hraje v jejím vývoji klíčovou roli. Autoimunitní onemocnění obecně vznikají, když imunitní systém „omylem“ útočí na zdravé tkáně těla.

číst více