Jiný pohled na vztahy mezi jednotlivými prvky Wu Xing

Dnes vám představím jiný pohled na koloběh pěti prvků Wu Xing, kde prvek Země hraje klíčovou roli jako střed a transformátor mezi ostatními prvky. Tento systém Feng Shui zohledňuje energetické změny během ročních období a nabízí praktické rady pro harmonický životní prostor.  

Existuje totiž ještě jeden popis pohybu Pěti prvků. Jeho struktura má tvar kříže.

Prvek uprostřed je prvek Země. A Qi se pohybuje vždy od Země k dalšímu prvku, zpět k Zemi a pak k prvku dalšímu. 

V tomto systému zápisu je zdůrazněný prvek Země, která tvoří takový střed či těžiště mezi ostatními prvky. Plní mimo jiné úlohu převodníku či transformátoru mezi jednotlivými prvky. Třeba během střídání ročních období. Víme, že energie jara je Dřevěná, léta Ohnivá, podzimu Kovová a zimy Vodní. A Země tvoří vždy takový čep, takové mezidobí, mezi jednotlivými ročními obdobími.

Tento zápis se používal v umění Feng Shui, které se snaží popsat člověka ve vztahu k prostředí, ve kterém žije. Pomocí Feng Shui můžeme zjistit, zda pozemek, kde chceme postavit dům, má pro nás vhodnou energii a bude se nám v něm dobře žít. Nebo jak by měla vypadat naše ložnice, aby se nám v ní dobře spalo.

Takový systém používali také čínští kartografové. Ve starých čínských mapách bylo totiž všechno obráceně, než jsme dnes na západě zvyklí. Nahoře byl znázorňován jih, kde je hodně teplo, to je prvek Ohně. Dole pak sever, kde je chladno, tedy prvek Vody. Vlevo byl východ, což odpovídá prvku Dřeva, a západ vpravo, což odpovídá prvku Kov.

Tento kříž může symbolizovat i náš organismus.

- Horní část patří Ohni, dolní Vodě. 
- Náš střed patří Zemi, levá strana Dřevu a pravá Kovu.

Pět prvků odráží i pět ročních období: jaro má energii prvku Dřeva, léto pak Ohně, Země přináleží babímu létu, Kov podzimu a Voda zimě.

Na roční období se ale můžeme dívat výše uvedeným pohledem kříže, kdy jaro odpovídá Dřevu, léto Ohni, podzim Kovu a zima Vodě. Země pak tvoří mezidobí mezi jednotlivými sezónami. Je to doba, kdy jedna sezóna přechází v další. 

A pro člověka je toto mezidobí velmi důležité. V této době jsme citlivější na prudké změny jak počasí, tak životosprávy. V tomto období by se člověk měl pomalu připravit na následující období, které má zcela jinou energii.
 

Zdroj: Cesta želvy

Některé starší články

Problémy s plodností. Jak je řešit a dočkat se vytouženého miminka?

Problémy s plodností. Jak je řešit a dočkat se vytouženého miminka?

Mnoho párů čelí problémům s plodností. Tento článek zkoumá příčiny neplodnosti z pohledu západní i čínské medicíny a nabízí možnosti léčby. Neztrácejte naději, řešení existují! Zjistěte více o tradičních a moderních metodách na cestě k miminku.

číst více

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak se cítíte v posledních dnech a měsících? Pociťujete neklid, únavu a trápí vás špatný spánek? Hektický život a přemíra stresu přetěžují naši mysl, a to vede k řadě obtíží. Zkuste hledat, čím byste mohli svoji mysl zklidnit. Co třeba vitální houby?

číst více

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Dovolte mi hned na úvod jednu otázku: „Jak moc jste ve svém životě spokojeni?“ V poslední době, když hovořím s lidmi, cítím, že spokojenost v jejich životech chybí. Většina z nich má pocit, že dnešní svět se zbláznil. Válečné konflikty, vleklá ekonomická nejistota, zhoršující se vztahy mezi lidmi a vypadá to, že přes i vysokou úroveň zdravotnictví jsme čím dál více nemocní.

číst více