Kůže a vitální houby

Kůže je největší orgán našeho těla… Má rozlohu 2 m² a váží asi 4kg. Tvoří bariéru mezi venkovním světem a vnitřním prostředím organismu.

Kůže a její problémy pohledem čínské medicíny

Kůže je největší orgán našeho těla… Má rozlohu 2 m² a váží asi 4kg. Tvoří bariéru mezi venkovním světem a vnitřním prostředím organismu. Ochrana před vnějším prostředím je však pouze jedna z jejich mnoha funkcí. V kůži je uloženo mnoho receptorů, které reagují na teplo, chlad, tlak nebo i poranění. Podobně jako ledviny, nám kůže pomáhá vylučovat odpadní látky z těla. Velmi důležité jsou i její termoregulační a termoizolační funkce. Pomocí potních žláz a kožních cév nám kůže pomáhá udržovat stálou vnitřní teplotu. 

Celostní pohled na kůži

Čínská medicína je celostní medicína, která vidí náš organismus jako systém, kde vše je propojeno se vším. Proto i kůže odráží stav vnitřního prostředí. Málo problémů kůže se odehrává pouze na kůži, ve většině případů se jedná o disharmonii mezi orgány. A pokud tedy chceme léčit onemocnění kůže nestačí aplikovat pouze externí léčiva, ale je třeba léčit hlavně vnitřní disharmonie.

S kůží jsou úzce propojeny orgány plic a tlustého střeva. Plíce řídí otevírání a zavírání pórů. Funkcí pórů je vylučovat zkaženou Qi a pot. S plícemi a póry souvisí i obraná funkce Qi. Pokud jsou plíce slabé nekontrolují dostatečně póry, tak vnější patogen lehce pronikne do těla. Pokud je plicní Qi silná, póry se při vnějším napadení uzavřou a patogen do těla nepronikne. To je i důvod, proč Číňané nemají v oblibě saunu. Prvním důvodem je přílišné otevření pórů a riziko vpádu externího patogenu. Druhým důvodem je silný únik potu, a tím i řádné Qi, což člověka oslabuje.

Slezina je zdrojem energie Qi. Část této Qi je pomocí plic je rozptylována do kůže, kde pomáhá regulovat otevírání a uzavírání pórů a současně prostory pod kůží pomáhá zahřívat. Kromě plic a sleziny jsou třetím zdrojem obranné Wei Qi ledviny. Pokud si ledviny vyčerpáváme nevhodným způsobem života, odrazí se to časem v kvalitě obranné Wei Qi. Dalším orgánem, který ovlivňuje stav kůže jsou játra. Pomocí krve jater kůži vyživují. Pokud člověk trpí nedostatečností krve jater mívá kůži vysušenou. 

Možnosti ovlivnění kožních problémů čínskou medicínou

Příčiny problémů s kůží mohou být různé etiologie. Můžeme vidět jak příčiny vrozené, tak získané. U vrozených má často vliv nejen zdraví obou rodičů, ale i vlivy v době těhotenství Zvláště u malých dětí trpících ekzémem vidíme vliv tzv. „embryonálního horka“, což je horko, které miminko získává od matky, a které „dřímá“ v hlubších vrstvách. Pak stačí nějaké horečnaté onemocnění či očkování a embryonální horko se projeví na kůži jako ekzém. Stejně tak se ale může projevit jako alergie či astma.

Na vzniku kožních problémů se podílí i způsob stravování. Obvykle je třeba vynechat vše, co přináší do organismu horko, což jsou smažené, pálivé a kořeněné pokrmy, ale třeba i mléčné produkty, sladkosti či potraviny obsahující pšenici. Tyto produkty oslabují systém sleziny, které nejen že nevyrábí potom dostatek energie Qi a krve, ale začíná postupně produkovat i nadměrnou vlhkost, která se často na kožních problémech spolupodílí.

A samozřejmě velkým problémem jsou nadměrné emoce či stresy. U dětí to jsou často hádky mezi rodiči. Každá nadměrná emoce se časem změní na horko, které se může začít manifestovat na kůži.  

Vitální houby u kožních problémů

Kromě bylinných receptů používám u kožních problémů často vitální houby. Vitální houby dokáží regulovat imunitní reakce a harmonizovat vnitřní orgány, ale i likvidovat různé patogeny, čehož můžeme využít třeba u bradavic či plísní. Obsahují mnoho bioaktivních látek, které působí na pokožku přímo nebo přes jednotlivé orgány.

Vitální houby pomáhají pokožce jak při vnější aplikaci, tedy přímo na kůži, tak při vnitřním užívání, kdy působí na celý organismus.

Díky mnoha pokusům se ukazuje, že houby zpracované do podoby tinktur či mastí zlepšují stav pokožky, a to jak pokožky poškozené, tak i zdravé. V případě používání v kosmetice zpomalují stárnutí i tvorbu vrásek, zjemňují pokožku, dodávají jí vitalitu, pevnost a pružnost. Vitální houby, hlavně pak reishi, hlíva, agaricus, cordyceps aj. pomáhají i v případě kožních nemocí a poranění. Dle studií na pacientech, se potvrdilo, že vitální houby použité externě urychlují hojení ran, omezují infikaci poranění bakteriemi, zvyšují produkci kolagenu, zlepšují prokrvení a omezují tvorbu jizev.

Kožní obtíže jsou často součástí jiných zdravotních obtíží. Na pokožce se projevují nemoci spojené s imunitním systémem, tedy alergie, a to jak v podobě atopického ekzému, tak kopřivky, dále pak autoimunitní nemoci, např. lupénka, „nemoc motýlích křídel“, systémový lupus. Vitální houby, ať už je to agaricus, reishi, chaga, enoki modulují aktivitu imunitního systému. Omezují jeho zvýšenou aktivitu a tak tlumí alergie i autoimunitu, čímž dochází i ke zlepšení stavu pokožky. U atopických ekzémů je v praxi často používaná kombinace reishi a auricularia. Obvykle společně s houbou polyprus, která obsahuje biotin, což je vitamín B7. Biotin se v ortomolekulární medicíně používá u nejrůznějších kožních problémů.

Pokožku negativně ovlivňuje i diabetes, ateroskleróza, trombózy, tyto stavy jsou spojené s poškozením cév a snížením zásobení pokožky kyslíkem a živinami.  Pokožka je náchylnější na poranění, infekce a špatně se hojí. Mnoho vitálních hub snižuje hladinu cukrů a tuků v krvi, napomáhají „ředit“ krev, a upravuje zmíněné zdravotní obtíže, např. auricularia, cordyceps či reishi.

Pokožce nesvědčí ani zanesení organismus škodlivinami při špatném trávení, narušení střevní mikroflóry či zhoršené funkci jater a ledvin. I s těmito stavy houby pomáhají.  Působí detoxikačně, jsou probiotiky, ochraňují a hojí játra a ledviny, např. reishi, chaga či polyporus.

Stárnutí pokožky urychlují i volné radikály. Většina vitálních hub jsou silnými antioxidanty, snižují tedy oxidační stres a zamezují poškození buněk a udržují pokožku v dobré kondici.

Nesmíme zapomínat ani na infekční nemoci, které se objevují na pokožce, asi nejznámější jsou infekce herpetickými viry, ale také bakteriální, např. erysipel (růže). Vitální houby jsou schopné bojovat s viry i bakteriemi, např. coriolus, agaricus, cordyceps či shiitake.

Vitální houby mají vždy vícero účinků, ovlivňují více orgánů, systémů, je tedy možno využít různé typy hub, nejen ty u každého problému jmenované. S výběrem Vám poradí každý praktik čínské medicíny. Pro terapii se v praxi nejčastěji používají extrakty z vitálních hub. Koncentrace kolem 30% polysacharidů je v těchto případech optimální.

Připravil: Milan Schirlo - terapeut tradiční čínské medicíny 

Některé starší články

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak se cítíte v posledních dnech a měsících? Pociťujete neklid, únavu a trápí vás špatný spánek? Hektický život a přemíra stresu přetěžují naši mysl, a to vede k řadě obtíží. Zkuste hledat, čím byste mohli svoji mysl zklidnit. Co třeba vitální houby?

číst více

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Dovolte mi hned na úvod jednu otázku: „Jak moc jste ve svém životě spokojeni?“ V poslední době, když hovořím s lidmi, cítím, že spokojenost v jejich životech chybí. Většina z nich má pocit, že dnešní svět se zbláznil. Válečné konflikty, vleklá ekonomická nejistota, zhoršující se vztahy mezi lidmi a vypadá to, že přes i vysokou úroveň zdravotnictví jsme čím dál více nemocní.

číst více

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu, které je klasifikováno jako autoimunitní onemocnění. Přestože přesná příčina Crohnovy choroby není plně pochopena, vědci se domnívají, že kombinace genetických, environmentálních a imunitních faktorů hraje v jejím vývoji klíčovou roli. Autoimunitní onemocnění obecně vznikají, když imunitní systém „omylem“ útočí na zdravé tkáně těla.

číst více