Vitální houby a Psyche

Vitální houby mohou pomáhat i u psychických či neurologických onemocnění.
 
 

HERICIUM

Pokud hledáme vitální houby schopné ovlivňovat psychické či neurologické problémy, tak nám v první řadě přijde na mysl Hercium – Hericium erinaceus -nebo také anglicky Lion’s mane (lví hříva), česky Korálovec ježatý, čínsky Hou Tou Gu, japonsky Yamabushitake...
Hericium v přírodě parazituje na kmenech listnatých stromů (hlavně buků a dubů) v oblastech s mírným podnebím – od Ameriky, přes Evropu až po Asii. V Japonsku a v Číně je ceněné jako kulinářská pochoutka, chutí připomínající mořské plody. V přírodě je velmi vzácný a chráněný.
Pozitivní účinky Hericia na lidské zdraví znali lékaři i ve staré Číně. Využívali hlavně jeho schopnost léčit poruchy trávicího traktu – gastritidy, žaludeční vředy, zažívací obtíže, rakovinu žaludku či jícnu apod.
V současnosti je Hericium předmětem mnoha studií, které zkoumají vliv Hericia na jeho schopnost  stimulovat produkci NGF (nervového růstového faktoru). NGF je bílkovina, která ovlivňuje růst a život nervových buněk. Nízká úroveň NGF má vliv na vznik Alzheimerovy nemoci či demence.
Hlavní účinné látky obsažené v Hericiu, a které jsou zodpovědné za stimulaci produkce NFG a tvorbu myelinu je erinacin a hericenonin.
Terapeutické využití Hericia u psycho/neurologických problémů:
- demence a Alzheimerova nemoc – Hericium má příznivý vliv na pacienty se střední úrovní demence. Nízká úroveň NGF  má vliv na vznik Alzheimerovy nemoci a poslední výzkumy ukazují, že Hericium má schopnost stimulovat syntézu NGF a tím výrazně zlepšovat kognitivní funkce pacienta, což bylo potvrzeno několika studiemi...
- roztroušená skleróza – Hericium podporuje tvorbu myelinu, což má pozitivní vliv na pacienty s roztroušenou sklerózou
- neuropatie – NGF hraje roli ve schopnosti vnímat bolest. Jeho nízká úroveň vede k senzorické neuropatii.
- vědecké studie prokazují, že Hericium má vliv také na léčbu poškozených nervových buněk – Hericium má schopnost regenerovat poškozené nervové buňky , podporuje produkci myelinu, což zvyšuje rychlost, kterou nervy přenášejí signály.
- podle některých zdrojů mohou dokonce zvyšovat počet neuronů a jejich větvení a tím zlepšovat paměť a zvyšovat inteligenci
- zmírnění úzkosti, vnitřního napětí, nespavosti
- nižší hladina NGF je také spojována s kardiovaskulárními problémy a s diabetem
- podle italských vědců ovlivňuje právě úroveň NGF silně emoce lásky – s trochou nadsázky můžeme tedy Hericium používat jako „nápoj lásky“
Krátce již jenom zmíním další dvě vitální houby, které lze využít u psychických potíží:
REISHI – Ganoderma (tradičně říká se jí také říká „duchovní houba“) má výrazný An Shen účinek (má tropismus k srdci). Díky sedativní funkci specifické kombinace triterpenoidů ji lze  proto využít u problémů s nespavostí či u stavů úzkosti. Extrakt z Reishi se také používá u Alzheimerovy choroby (spolu s Hericiem).
CORDYCEPS – Cordyceps v porovnání s Reishi má spíše tonizující účinky. Doplňuje esenci a Yang ledvin, tím posiluje libido a zvyšuje hladinu testosteronu. Je vhodné ho tedy použít u únav, nevýkonnosti, poklesu libida, ztrátě motivace, oslabené paměti... 

Milan Schirlo - terapeut tradiční čínské medicíny

Některé starší články

Žaludek v jednom ohni, aneb jak snadné je se dopracovat k refluxu

Žaludek v jednom ohni, aneb jak snadné je se dopracovat k refluxu

Pálení žáhy a žaludeční reflux - další ze zdravotních problémů, se kterými se v ordinaci setkávám až moc často. Každý to někdy zažil, většina žen v těhotenství určitě, a řada z vás dokonce bere dlouhodobě léky na tlumení příznaků.

číst více

Akupunktura - druhý pilíř tradiční čínské medicíny

Akupunktura - druhý pilíř tradiční čínské medicíny

Mnohé z vás možná překvapí, že tradiční čínská medicína není jen tak nějaká „alternativní medicína“, ale stojí na velmi propracovaných diagnostických metodách, na které navazují praxí osvědčené a fungující terapeutické metody.

číst více

Kvasinky, aneb když je nepřítel v převaze

Kvasinky, aneb když je nepřítel v převaze

Kvasinková infekce neboli kandidóza, je onemocnění vyvolané kvasinkami. Kvasinky jsou jednobuněčné houby, které se v našem organismu běžně vyskytují na sliznicích v ústech, v trávicím traktu, v pohlavních orgánech i na kůži.

číst více