Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 1. díl

V dnešním článku se zaměřím na Yin, Yang a lidské zdraví. Co to vlastně znamená žít více yangově nebo yinově? Jaká je Cesta středu neboli YinYangová cesta zdravím, která představuje ideální stav rovnováhy mezi Yin a Yang ?

Jak definujete zdraví? Tradiční čínská medicína ho chápe jako harmonii těla, stav, kdy je vše v souladu a tělo je zdravé. Nejen zdravé, ale i dobře fungující, což nám umožňuje cítit se dobře a užívat si kvalitního života.

Jak jste na tom se zdravím vy? Je váš organismus v rovnováze? Cítíte se v harmonii se svým tělem?

Yin, Yang a zdraví člověka

Odpradávna existují všude kolem nás dvě protikladné síly. Yin a Yang, které nelze oddělit (jedna bez druhé nemůže být) a neustále se snaží převažovat jedna nad druhou. Zabrat té druhé území. Když jedna roste, je to na úkor té druhé. Podívejte se na symbol monády, kde je to dobře vidět. Yin postupně narůstá, a když dosáhne svého maxima, přemění se v Yang. A naopak.

Tímto neustálým převažováním se vznikají v přírodě, ve vesmíru i ve společnosti pravidelné cykly, kdy chvíli převládá Yin a chvíli Yang. Střídání dne a noci, ročních období apod.

I v našem organismu prakticky neustále a na všech úrovních dochází k yinyangovým proměnám, při trávení, při dýchání, v srdci při pumpování krve, při buněčném metabolismu.

Celé naše tělo můžeme chápat jako jednu velkou monádu. Žijeme-li více yangově, zvyšuje se v našem těle podíl yangové energie; pokud upřednostňujeme yinový život, dominuje yinová energie. A zároveň prostředí, ve kterém žijeme, má vliv na poměr yinové a yangové energie v našem těle.

Co vlastně znamená žít více yangově nebo yinově?

Yangový život je o rychlosti, aktivitě a nadměrném užívání. Jednoduše řečeno, je to život plný práce, sportu, konzumace až moc „ohnivých“ jídel a podobně. Jednoduchý příklad – pokud budeme v parném létě konzumovat pečená tučná masa, alkohol a poslouchat hlučnou a dynamickou hudbu, bude v našem organismu přibývat Yang.

Naopak yinový život představuje klid, pomalost, neaktivitu a upřednostňuje chladná jídla. Je to život bez ruchu, s odpočinkem, kdy jíme převážně chladné potraviny. Budeme-li v zimě jíst až moc salátů z čerstvé, tepelně neupravené zeleniny, tropického ovoce, zmrzliny, mléka, bude v našem organismu převládat yinová energie.

Tento graf zjednodušeně zobrazuje lidský život. Linii uprostřed nazýváme Cestou středu (čínsky Zhong Yong). Představuje ideální stav. Stav, kdy je Yin a Yang v rovnováze. Abychom byli zdraví, měli bychom jít právě po této cestě. Západní medicína toto nazývá homeostázou.

Homeostáza organismu je klíčový biologický proces, který udržuje stabilitu vnitřního prostředí v těle, která je předpokladem správného fungování všech orgánů a systémů.

Bohužel tím, jak žijeme, se od Cesty středu vlastně denně odchylujeme směrem nahoru nebo dolů. A protože jsme lidé nerozumní, vychýlení od středu bývají často velmi výrazná. Naštěstí má náš organismus úžasnou samoregulační schopnost, která neustále vrací tyto výkyvy zpět ke středu, a podstatnou část nerovnováh si naše tělo vyladí samo. Tzn., dokáže stlačit přílišnou yangovou (chilli papričky) či yinovou (zmrzlinu) energii zpět ke středu. To je prostor mezi linií Cesty středu a linkami nad a pod ní.

Tyto linky představují hranice nemoci. Nemoc totiž propuká, je-li vychýlení nadměrné a překročí tyto hranice a naše samoregulační schopnosti tak přestávají fungovat.

Abychom se s nemocí vypořádali, musí přijít podnět zvenčí, protože naše tělo to už samo nezvládne. Důležité je, abychom opět zharmonizovali yinyangový cyklus a vrátili vychýlení zpět k Cestě středu. A je jedno, zda podnětem budou antibiotika, vitální houby, bylinky, akupunktura apod.

Jaký podnět to bude, záleží už jen na pacientovi. Zda si vybere přírodní prostředky či chemické léky. Chemické léky jsou sice mnohem razantnější a zabírají rychleji, zároveň však mnohdy vyvolávají další nežádoucí nerovnováhy v těle. Přírodní prostředky působí jemněji, pomaleji, ale dlouhodobě.

Obecně se dá konstatovat, že u problémů, které jsou akutní či přímo život ohrožující využívají lidí razanci západní farmakologie a u chronických zdravotních problémů spíše přírodní léčbu.

Avšak z mého pohledu i takové čínské bylinné tinktury, pokud se správně indikují, dokáží vyřešit akutní problém (např. chřipku) během jednoho dne.

V jedné knížce o čínské medicíně jsem četl o Doktorovi 1 a Doktorovi 2. Doktor 1 funguje a pomáhá v prostoru mezi Cestou středu a hranicí nemoci. V prostoru, kde si většinou pomáháme různými cestami my sami a podporujeme samouzdravující schopnosti našeho těla. Je-li překročena hranice nemoci, pak nastupuje Doktor 2. Skutečný lékař se svými medikamenty. 

V druhém dílu tohoto článku se zaměřím na vitální houby, které pomáhají nalézt ztracenou rovnováhu.

Zdroj: Cesta želvy

Některé starší články

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak se cítíte v posledních dnech a měsících? Pociťujete neklid, únavu a trápí vás špatný spánek? Hektický život a přemíra stresu přetěžují naši mysl, a to vede k řadě obtíží. Zkuste hledat, čím byste mohli svoji mysl zklidnit. Co třeba vitální houby?

číst více

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Dovolte mi hned na úvod jednu otázku: „Jak moc jste ve svém životě spokojeni?“ V poslední době, když hovořím s lidmi, cítím, že spokojenost v jejich životech chybí. Většina z nich má pocit, že dnešní svět se zbláznil. Válečné konflikty, vleklá ekonomická nejistota, zhoršující se vztahy mezi lidmi a vypadá to, že přes i vysokou úroveň zdravotnictví jsme čím dál více nemocní.

číst více

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu, které je klasifikováno jako autoimunitní onemocnění. Přestože přesná příčina Crohnovy choroby není plně pochopena, vědci se domnívají, že kombinace genetických, environmentálních a imunitních faktorů hraje v jejím vývoji klíčovou roli. Autoimunitní onemocnění obecně vznikají, když imunitní systém „omylem“ útočí na zdravé tkáně těla.

číst více