Proso

Zpět

Proso

Patří k nejstarším plodinám. Jeho pravlastí je Čína, východní Asie a Indie. Zrna prosa byla nalezena na různých místech Evropy ve stavbách pocházejících z mladší doby kamenné a pravděpodobně se k nám šířilo z východu přes Černé moře. Do raného novověku bylo v lidské stravě hlavní obilovinou. Postupně ho vytlačovaly pšenice, žito, později rýže, kukuřice a brambory.

Proso bylo jednou z hlavních obilovin Slovanů, kteří ho konzumovali v podobě výživných kaší, placek a polévek. Nejvíce konzumovaný produkt vyrobený z prosa jsou jáhly.

Jáhly jsou zásaditou obilovinou, a proto jsou vhodné při žaludečních obtížích, peče se z ní výborné pečivo, placky i nejrůznější sladké sušenky, je skvělá pro zahušťování polévek a omáček.

Je zdrojem draslíku, hořčíku, fosforu, železa, mědi, zinku a z vitamínů obsahuje velké množství vitaminu B a vlákninu.

Proso neobsahuje lepek.

Je teplé povahy a sladké a slané chuti.  Posiluje ledviny a je vhodný hlavně v období těhotenství a vývar z jáhel zmírňuje těhotenské zvracení. Tonizuje krev, rozpouští vlhkost, je močopudný a detoxikuje. Je vhodný při onemocnění horních a dolních cest dýchací, protože rozpouští hlen, při pocitech těžkého těla a chlad v dolních končetinách.