Dnes se podívám na patologie, které se s krví pojí. Můžeme říct, že krve je buď málo nebo někde stagnuje nebo se zahřívá a nebo se dostává mimo cévy. Stavy nadbytku krve v praxi nenacházíme.
V ordinaci se poslední dobou často setkávám s lidmi, kteří mají vleklé potíže po prodělání covidu, anebo po očkování na covid. Mnoho lidí ke mně posílají i okolní lékaři. Západní medicína si s tímto neobvyklým problémem často neví rady. A abych byl spravedlivý, je to často oříšek i pro čínskou medicínu.
V několika posledních dílech naší školky jsme mluvili o energii Qi. O něčem, co je velmi subtilní, co nemůžeme vidět vlastníma očima. O něčem, o čem vlastně vůbec netušíme, co vlastně je. Dnes budeme mluvit o další důležité substanci konceptu TCM, o krvi.
Dnes si povíme něco o zvláštním starobylém postupu, jak se ve zdraví dožít vysokého věku. Případně dosáhnout nesmrtelnosti. To je pro nás informace sice nepochopitelná, ale staří čínští mudrci byli nesmrtelností tak trochu posedlí.
V posledních dílech jsme si vysvětlili, co je to vlastně Qi (i když to vlastně pořádně nikdo neví) a jaké jsou její funkce v našem organismu.Dnes se podívám na patologie, které se s energií Qi spojují.
Otevřené a nehojící se rány na kůži jsou velmi častým problémem. Mezi nejčastější faktory patří infekce, snížená imunita, špatné prokrvení, žilní záněty, diabetes nebo traumatická poranění.
V minulých dílech jsme si řekli co to je energie Qi, jaké jsou její druhy, jak vzniká a jaké plní v našem organismu funkce. Dnes si povíme o „mechanismu Qi“.
V minulých článcích jsme si vysvětlili, co je to Qi a jaké rozeznáváme Qi. Dnes si povíme něco o tom, jak Qi vzniká, jak se v našem organismu vytváří.
Qi je klíčovým konceptem v tradiční čínské medicíně. Podle čínské medicíny Qi představuje vitální sílu, která proudí skrze tělo a udržuje zdraví a vitalitu člověka. Ale nejen to.
Dnes se zamyslíme nad otázkou „proč jsme vlastně nemocní?“
Světová zdravotnická organizace (WHO) definuje zdraví jako „stav fyzické, psychické, sociální a estetické pohody“. To je stav zdraví. Nemocný člověk je tedy opakem tohoto tvrzení.
Rozdíl mezi tradiční čínskou medicínou a západní medicínou je jako rozdíl mezi hruškami a jablky. Jsou v mnoha směrech zcela odlišné a rozdíl pozná každý. Co však mají společné je, že vás dokáží zbavit pocitu hladu.
Cílem diagnostiky je najít obraz (či obrazy), což je pojem čínské medicíny, který ukazuje na nerovnováhy jednotlivých orgánů v těle. Těchto obrazů je přibližně devadesát a v praxi se různě kombinují. Práce lékaře je tedy tak trochu detektivní práce.
Cílem diagnostiky je najít příznaky vzniklých nerovnováh v těle pacienta. Když terapeut nashromáždí dostatečné množství příznaků, pak je schopen určit tzv. obraz.
Pro vás, co se v čínské medicíně začínáte teprve orientovat, bude název článku možná méně srozumitelný. Ale je to úplně jednoduché. Tento článek je věnovaný naší psychice a „duším“ z pohledu čínské medicíny.
Podzim a nástup zimy je obdobím častých virových onemocnění dýchacích cest. Často je nachlazení, kašel, rýma, chřipka případně angína na denním pořádku a jen odejde jedna nemoc, hned už je tu jiná. To zná asi každá maminka.
Možná vás překvapí, že ve své ordinaci řeším nejenom zdravotní problémy mých pacientů, ale už několik let i obtíže jejich domácích mazlíčků - psů, koček, králíků, ale i koňů a ovcí. Proto jsem se rozhodl napsat tento článek, který vám medicinální houby přiblíží z pohledu světa zvířat a jejich zdraví. Protože určitě se teď ptáte, zda by mohly houby pomoci i vašemu psovi nebo kočičce?
Insomniak je člověk trpící nespavostí. Je to člověk, který má buď problém usnout, nebo se v noci často budí.
Prakticky každý z vás má nějakou zkušenost s atopickým ekzémem. Ať už vlastní, nebo od někoho ze svého okolí. Atopické ekzémy dnes postihují 7−10 % populace a toto číslo neustále stoupá.
Řadu z nás začíná s příchodem jara trápit nadměrné kýchání, pálení a svědění očí. Obecně to nazýváme sennou rýmou. Ve skutečnosti se nejedná o reakci na seno, ale na pylová zrnka rostlin a stromů, které začínají kvést.
Vitální houby mají mnoho účinků, mezi něž patří také ty protinádorové.
Téma: Nikdo z nás není úplně optimálně zdravý, čínská medicína se to snaží vyrovnat.
Tradiční čínská medicína pomáhá řešit zdravotní nejen problémy nejen u dospělých lidí, ale také u malých dětí.
Většina z Vás asi ví, že slezina je poměrně malý orgán v pravém podžebří, který funguje jako součást imunitního systému. Rozkládají se v ní už opotřebované červené krvinky a vytvářejí se bílé krvinky a protilátky.
Pálení žáhy a žaludeční reflux - další ze zdravotních problémů, se kterými se v ordinaci setkávám až moc často.
Mnohé z vás možná překvapí, že tradiční čínská medicína není jen tak nějaká „alternativní medicína“, ale stojí na velmi propracovaných diagnostických metodách, na které navazují praxí osvědčené a fungující terapeutické metody.
Kvasinková infekce neboli kandidóza, je onemocnění vyvolané kvasinkami. Kvasinky jsou jednobuněčné houby, které se v našem organismu běžně vyskytují na sliznicích v ústech, v trávicím traktu, v pohlavních orgánech i na kůži.
Podle západní medicíny jde o autoimunitní onemocnění napadající především klouby. Obvykle postihuje 1 % populace a nejčastěji lidi ve věku 20 až 50 let.
Zdá se, že končí koronavirová krize, a tak pomalu, ale jistě, začínáme plánovat letní dovolenou.
Borelióza, nebo též lymeská nemoc, je závažné infekční onemocnění, se kterým se v posledních letech setkáváme stále častěji.
Dnešní koronavirová doba přináší nové výzvy pro naši psychiku. Jako by nám nestačily ty staré. Mnoho lidí ztratilo ze dne na den příjem, mnoho lidí má strach o práci, mnoho lidí má strach, že onemocní nebo že onemocní jejich blízcí.
Tento článek má za cíl jediné - pomoci čtenářům zorientovat se v široké nabídce různých produktů vyráběných z houby reishi (lesklokorky lesklé). Vyznat se v této problematice není totiž lehké.
Dostal jsem v posledních dnech několik dotazů týkajících se bezpečné dávky u vitálních hub užívaných vzhledem k riziku onemocnění koronavirem.
Přemýšleli jste někdy o tom, proč v dobách temného středověku někteří lidé na mor umírali, zatímco někteří se nejen nenakazili, dokonce se o nemocné starali? Jednoduchá odpověď. Měli silný imunitní systém.
Strava je v pojetí tradiční čínské medicíny jedním ze základních pilířů dobrého zdraví, silné imunity a celkové kondice. Nevhodný způsob stravování může mít na svědomí až 20 % různých zdravotních obtíží.
Až 70 % všech našich nemocí má podle čínské medicíny na svědomí naše psychika.
Tradiční čínská medicína pracuje s vitálními houbami dlouhá tisíciletí
Stále častěji kolem sebe vidím malé děti, u kterých bylo diagnostikováno ADHD nebo ADD
Rakovina prsu představuje v současnosti nejrozšířenější formu zhoubného nádoru u žen v České republice.
Co se děje v našem těle při chřipce podle čínské medicíny a je opravdu nutné nechat se očkovat?
Rozhovor s Milanem Schirlem, terapeutem tradiční čínské medicíny.
Vitální houby, nebo jinak také vitální houby, získaly svůj název podle účinný látek, které jsou využívány již po staletí k léčbě různých nemocí.
Znalosti tradiční čínské medicíny využívá člověk ke zlepšování svého zdravotního stavu již více jak pět tisíc let
MILAN SCHIRLO
Vitální houby mohou pomáhat i u psychických či neurologických onemocnění.
V poslední době se ve své ordinaci stále častěji setkávám s „pacienty“, kteří si stěžují na neurčité a hůře popsatelné obtíže.
Rakovina prsu představuje v současnosti nejrozšířenější formu zhoubného nádoru u žen v České republice.
Podle tradiční čínské medicíny je srdce vládcem všech orgánů v těle, sídlem psychiky a vědomí. Vnímá všechny poruchy, které se odehrávají v jiných orgánech.
Teorie čínské medicíny chápe lidské tělo jako součást okolního prostředí, ve kterém žijeme, a které nás přímo ovlivňuje.
Zima je období, kdy do mé ordinace nejčastěji přicházejí ženy a stěžují si na stále se opakující záněty močového měchýře a močových cest (cystitidy).
Jakým způsobem je imunita spojená s naším stravováním? Více najdete v tomto článku...
Kůže je největší orgán našeho těla… Má rozlohu 2 m² a váží asi 4kg. Tvoří bariéru mezi venkovním světem a vnitřním prostředím organismu.
Rakovina prsu je v současné době nejčastějším nádorem u žen v České republice. V České republice je ročně diagnostikováno více než 7000 nových případu.
Trápí vás s nástupem zimy častá respirační onemocnění, jako jsou zápaly plic, záněty průdušek, nosní sliznice, nosohltanu, mandlí nebo časté rýmy?
Medicinální houby dokáží pomoci i při tak obtěžujícím problému jako je senná rýma.
Mezi jednu z nejčastějších otázek, které dostávám v naší poradně na konci prázdnin je, jak posílit imunitu dětí před nástupem do škol a školek.