Rostlinné výluhy (mléka)

Zpět

Rostlinné výluhy (mléka)

Kokosové mléko

Vyrábí se z namleté dužniny kokosového ořechu a nejvíce se používá v kuchyních Latinské Ameriky, Afriky, Karibiku, Oceánie a jihovýchodní Asie. Vyrábí se z něho dezerty, sýry a kari.

Obsahuje sacharidy, bílkoviny, tuk, vápník, vlákninu z minerálů pak železo, hořčík, selen, fosfor, draslík, zinek, měď, mangan, sodík, omega-6 mastné kyseliny, kyselinu listovou a pantotenovou a vitaminy K, C, E.

Podporuje krvetvorbu a činnost sleziny, je neutrální až teplé povahy a sladké chuti.

Konopný výluh

Připravuje se z neloupaných konopných semínek, která se zalijí vodou a nechají se nabobtnat a pak se rozmixují a přecedí.

Tento výluh obsahuje devět esenciálních aminokyselin, omega-3 a omega-9 mastné kyseliny, vitamin A, E a řady B, z minerálů pak hořčík, železo, fosfor, draslík a vápník.

V českých zemích se používal i výluh ze slunečnicových semínek. Ty obsahují hodně hořčíku a podporují krvetvorbu.

Makový výluh

Mák je velmi starou plodinou. Pravděpodobně se pěstoval v 6. st. př. n. l. v oblasti Středomoří, o tisíc let později se z něho v Mezopotámii vyrábělo opium. Starověké civilizace využívali opia jako sedativa. Někdy v 9. Století se z Persie dostal do Číny, kde v 18. století negativně ovlivnil život v této části světa. Na našem území se začal pěstovat počátkem 19. století.

Výluh z mletého máku je velmi vhodným pro dodání vápníku. Mák je vysoce zásaditý jako mandle a vedle sušeného tymiánu, majoránky a čaje Lapacho má nejvyšší obsah vápníku. Ve 100g máku je 1 460 mg vápníku, což je 3x více, než v tvarohu. Mák je plodina, která obsahuje 20% velmi kvalitní bílkoviny a 42% nejlepšího tuku, je významným zdrojem zinku, hořčíku a železa. Mák je teplé povahy a hořké chuti a vstupuje do dráhy srdce.

Mandlový výluh

Mandle jsou prastarou plodinou. Pravděpodobně se začaly pěstovat ve starém Řecku a brzy se staly oblíbenou pochoutkou na celém světě. Jsou ideální pro zdravou pleť, vlasy, nehty, kosti a zuby, a to díky hořčíku, vápníku, draslíku, zinku, vysokému obsahu železa a velkému množství vláknin. Mandle obsahují také řadu antioxidantů, které naše tělo chrání před volnými radikály, především naše cévy a srdce.

Výluh z mandlí neutralizuje vnitřní prostředí a současně dodá tělu  především vápník, draslík, fosfor a hořčík.

Mandle zvlhčují plíce a tlusté střevo, uvolňují kašel a transformují hlen, stahují protitok žaludeční energie a vyživují krev. Mají sladkou a hořkou chuť, jsou neutrální až teplé a podporují činnost sleziny, plic a tlustého střeva.

Ovesný výluh

Oves známe z doby bronzové a pravděpodobně pochází ze střední Asie, kde byl vyšlechtěn z ovsa hluchého. Do Evropy se dostal díky Slovanům a Germánům, kteří ho v hojném množství pěstovali. Ze všech obilovin obsahuje nejvíce bílkovin asi 13% a tuku asi 7,5% , též obsahuje hojnost enzymů – hlavně diastázy, která podporuje trávení. Jeho bílkoviny se blíží luštěninám, nevytváří lepek. Obsahuje hodně lecitinu, takže je i balzámem pro naše nervy.

Výluh z ovesných vloček obsahuje vitamin B a E, hořčík, selen, měď, mangan a železo. Dá se dělat jak přímo z ovsa, tak i ovesných vloček. Je ideální pro sportovce a před a po náročném fyzickém výkonu.

Oves je sladké chuti a je neutrální až teplé povahy. Podporuje energii a krvetvorbu. Posiluje nervy, svaly a šlachy. Rozptyluje vlhko, podporuje Yang. Regeneruje organismus po dlouhodobém onemocnění. Opatrně při syndromech horkosti, návalech, ekzémech.

Rýžový výluh

Ve srovnání s kravským mlékem obsahuje více sacharidů, menší množství vápníku a bílkovin. Je vhodné pro ty, kteří mají alergii na laktózu nebo na sóju. Obsahuje vitaminy B2, B12 a D.

Rýžový výluh má sladkou chuť a osvěžující povahu. Podporuje činnost sleziny, střeva a žaludku.

Sezamový výluh

První zmínky o sezamu můžeme nalézt již v 3. st. př. n. l. Byl kultivován již ve starém Egyptě. Výluh ze sezamu je velmi výživný. Má vysoký obsah bílkovin, vlákniny a sacharidy. Z minerálů pak hořčík, draslík, fosfor, vápník, železo, zinek, sodík a mangan.

Podporuje krvetvorbu a vitalitu. Prospívá slezině a střevu. Má neutrální až osvěžující povahu a sladkou chuť.

Sojový výluh

První zmínky můžeme najít kolem roku 200 př. n. l. Zda se též v malé míře po staletí využívá jako teplý nápoj nebo na přípravu tofu. Z Číny se rozšířilo do Japonska a teprve nedávno se začalo rozšiřovat i do západní Evropy.

Je sladké chuti, podporuje činnost žaludku, sleziny a tlustého střeva. Je osvěžující povahy.