Vodní meloun

Zpět

Vodní meloun

Přesto, že my ho běžně řadíme do ovoce, je to druh plodové zeleniny, který patří do čeledi tykvovitých. Melouny se dělí na dvě hlavní skupiny. Vodní meloun – lubenice obecná a cukrový meloun, který se řadí do rodu Cucumis společně s okurkou setou. Pravděpodobně pochází ze subtropické Afriky, odkud se rozšířil do Asie. Peršané je již pěstovaly před čtyřmi tisíci lety a pěstování se prostřednictvím nich rozšířilo do východní Indie a Evropy. V Pompejích se dochovaly nástěnné malby, kde se melouny objevují. V islámském světě byl velmi významným postním jídlem. V 15. Století díky misionářům putuje z Arménie do západní Evropy. Cukrové melouny byly ve východní Evropě pěstovány ve 4. až 2. století př. n. l.

Vodní meloun obsahuje 90% vody, je skvělým zdrojem tekutin, jsou bohaté na karoten, vitamin C, B6, B3, kyselinu listovou, železo, mangan.

Dodávají životní energii a omlazují, zlepšují stav kůže a vlasů, podporují zužitkování bílkovin, aktivují pohlavní hormony a podporují libido.

Vodní meloun je sladké chuti a chladné povahy. Čistí horko, hasí žízeň, je močopudný. Nekonzumovat při oslabení žaludku a sleziny a při vlhku.

Cukrový meloun se většinou konzumuje s parmskou šunkou, lososem nebo se sladkým vínem. Neobsahuje tak vysoké procento vody, jako vodní meloun, a sacharózu.

Je sladké chuti a osvěžující povahy.