Odpovídám na vaše nejčastější dotazy

Odpovídám na vaše nejčastější dotazy

Na tuto otázku se nedá odpovědět. Je to, jako kdybyste se ptali, jestli jsou lepší jablka nebo hrušky. Jsou určitě oblasti (třeba akutní medicína), kde většinou vede západní medicína. U chronických problémů je většinou lepší čínská medicína. Pokládal jsem tuto otázku občas Číňanům. Vždy říkali, že mají vyzkoušené, na které problémy jim zabírá lépe západní medicína a na které ta čínská. Třeba u onkologických problémů kombinovat konvenční západní léčbu spolu s vitálními houbami se ukazuje jako dobrá volba.

Podle mého neskromného názoru umí. Pokud je dostatek času. Jen je třeba udělat správnou diagnostiku a vybrat přesnou léčbu. Vždy je to volba menšího zla. Někdy je lepší u akutní dušnosti podat kortikoidy, než aby se pacient udusil. Rakovina je rychlé a agresivní onemocnění. Někdy vyžaduje rychlou a agresivní léčbu, jako je třeba chemoterapie. Na léčbu čínskou medicínou není prostě dostatek času. Síla čínské medicíny je ale v předcházení nemocem. Včetně rakoviny. Rakovina, stejně jako jakékoliv onemocnění, má řadu příčin. Je dobré řešit problémy ještě dříve, než nastanou. Třeba u pacientů se zvýšeným rizikem onkologického onemocnění užívat občas vitální houby je dobrý nápad.

To občas nebývá jednoduché. Existuje Komora TCM, kde je seznam terapeutů, kteří mají řádné vzdělání. Dnes se občas nazývají terapeuty čínské medicíny i lidé, kteří prošli víkendovým kurzem u nějaké multi-level-marketingové společnosti. Myslím si, že asi nejlepší vizitkou dobrého terapeuta či lékaře je, že má plnou ordinaci a dlouhé čekací termíny. Že se mu daří v léčbě, lidé si to mezi sebou řeknou, a tak má plno.

otazky_banner

Ne. Tedy někdy trochu. Ale ještě mi nikdy nikdo neutekl kvůli tomu z ordinace. V praxi pozoruji zvláštní jev, že muži obecně reagují na bolest citlivěji než ženy. Asi příroda připravila ženy lépe na zvládání bolesti, nejspíš kvůli porodům.

To je velmi individuální záležitost. Záleží na mnoha faktorech. Čínská medicína je skvělá medicína. Řeší příčiny problémů. Nicméně je trochu pomalejší. Ale její výsledky jsou trvalé. V ordinaci vždy říkám: „Vydržte terapii, jak vám ji nastavím, 2–3 měsíce. Do té doby musíte vidět minimálně zlepšení“. Což se i ve většině případů děje. Nicméně jsou lidé, kteří ke mně chodí rok i déle. Ale protože vidí nějaký smysl tohoto počínání.

České bylinky jsou stejně kvalitní jako ty čínské. Problém je v tom, že rostou někde jinde, v jiné půdě, v jiném klimatu apod. Proto mají trochu jiné účinky. Čínské bylinky jsou přesně popsané. Víme přesně, co udělá daná směs bylinek. A to je navázáno na složitou diagnostiku. Pak to funguje perfektně. Vím, že existují pokusy nahrazovat čínské byliny v tradičních receptech evropskými bylinkami. Třeba smetánka lékařská funguje u mastitid stejně jako ta čínská. Ale paušálně to takto bohužel nejde říct.

Ordinaci mám v Polici nad Metují. Stačí napsat či zavolat. Čekací lhůty jsou kolem dvou měsíců.

Přednáším na různých místech v Čechách a na Slovensku - všude tam, kam si mě pozvou. Více informací najdete v sekci Přednášky a také v sekci Webináře.

O některých věcech se říká, že jsou dobrým pánem, ale zlým sluhou. Antibiotika jsou v některých případech volbou číslo jedna. V dnešní době jsou ale hodně nadužívaná. A často se jde „s kanónem na komára“. Způsobí pak v organismu více paseky než užitku. No a z nadužívanosti vznikají rezistence. Lidé pak na antibiotika nereagují tak dobře jako dřív.

Jako terapeut čínské medicíny tyhle věci příliš nechápu. Pokud člověk nějak přiměřeně žije, kvalitně se stravuje, koriguje si emoce, dostatečně se spí a hýbe se, tak myslím, že určitě nepotřebuje žádné detoxikace. Nejsem šťastný, když vidím ženu, která má podle čínské medicíny nedostatek krve a Qi (což znamená, že je velmi oslabená), a ještě provádí nějaké detoxikační kůry, čímž se oslabí ještě více. To je jako pozvánka pro celou řadu patogenů, kteří stále čekají na příležitost, jak se přiživit na naší energii. A také pro vznik dalších nerovnováh v organismu.

Tak určitě to není tak lehké jako před sto lety. Nekvalitní potraviny, nedostatek pohybu a všudypřítomný stres si vybírají svoji daň. Nicméně i v této době stojí za to usilovat o přiměřeně zdravý životní styl. Vždy pacientům říkám, že nejlepší pilulkou je změna životního stylu – klidně pomalá a postupná, ale změna.

Nemám klasické medicínské vzdělání západního směru. V rámci studia čínské medicíny, jsem samozřejmě ale musel projít částečným vzděláním v západním přístupu ke zdraví. A to už jen proto, abych rozuměl pacientům, když přinesou laboratorní výsledky. Nicméně čínská medicína je od té západní tak moc odlišná a přistupuje k lidskému zdraví tak odlišně, že absence vzdělání v západní medicíně není hendikepem. Když studujete čínskou medicínu, tak musíte začít o lidském těle i duši začít uvažovat úplně v jiném rozměru.

To je velmi dobrá otázka. Ke mně často chodí lidé, kteří si nejdříve projdou kolečko západního zdravotnického systému, pak obejdou místní léčitele, no a nakonec skončí u mě. Takže často vidím velmi složité, chronické, letité a obtížně řešitelné případy. Pro mě to je ale vždy výzva. Je samozřejmě nejlepší přijít s problémem co nejdříve. Čím kratší dobu problém trvá, tím rychleji se léčí. Ideální by bylo občas navštěvovat terapeuta čínské medicíny preventivně, ještě, než nemoc propukne. Často se mi stává, že když někomu pomůžu, tak pak chodí preventivně na akupunkturu, říkám tomu „udržovačky“. To je myslím rozumný přístup.

Vliv stresu je dnes velký. Ale často se přeceňuje. Podle čínské medicíny je asi 70 % onemocnění způsobeno nadměrnými či potlačovanými emocemi a stresem. Ale ne každá bolest zad se dá vysvětlit tím, že toho je na nás moc, a že bedra to už neunesou. I když i západní medicína připouští, že 90 % onemocnění má spolupříčinu v naší psychice.

Ano, to je divné, ale často pochopitelné. Lékaři musí léčit lege artis, tzn. podle současného vědeckého poznání. A jelikož čínská medicína stojí na zcela odlišných pilířích, tak je většinou se současnou západní medicínou ne úplně slučitelná, kompatibilní a vysvětlitelná. I když i toto se postupně mění. A znám mnoho dobrých západních lékařů, kteří postupy čínské medicíny zařazují do svého „repertoáru“.

Ano, chodí ke mně i miminka a malé děti. Obvykle jim nepíchám jehly, i když u nich je to velmi efektivní a účinné, ale malé děti se jehel prostě bojí. Volbou jedna pro malé děti bývá proto fytoterapie. Velmi často používám tinktury či houby. Děti na ně reagují skvěle. Občas musím sáhnout k bylinám na míru, ale ne v té nejsilnější formě. U dětí se používají bylinky ve formě granulek (bylinných extraktů), které nejsou sice tak silné, ale ani tak chuťově výrazné. Většinou se podávají s nějakým jídlem, třeba v přesnídávce. Nebo je možné je natlouct i do tabletek. Co je skvělé, je to, že děti reagují na léčbu rychleji a lépe než my dospělí. Jsou ještě čisté a v jejich organismu není tolik disharmonií.

To je těžká otázka. U většiny jednodušších případů ano. Třeba používání vitálních hub není většinou příliš složité. U bylinných tinktur je třeba přesnější diagnostiky. Nicméně po absolvování jednodenního semináře určitě nebudete umět sestavovat bylinné recepty na míru.

Lidé chodí opravdu s nejrůznějšími problémy, trávicí problémy, gynekologické, bolestivé stavy, psychické disharmonie, nespavosti atd. Ta škála je opravdu široká. A s každým pacientem se naučím něco nového, každý je trochu jiný, i jeho problémy jsou specifické. Nicméně podle čínského pohledu je asi nejčastějším problémem, se kterým se setkávám, tzv. stagnace jater, způsobená stresem a rozkolísanými emocemi, a oslabená Qi sleziny, což je v podstatě oslabené trávení. Oboje souvisí s naším životním stylem. A je to často počáteční příčina řady následných problémů. Často i těch nejzávažnějších. U všech žen, které jsem kdy viděl s diagnózou rakovina prsu, byla více či méně vidět právě stagnace jater.