Co se děje v našem těle při chřipce podle čínské medicíny

Co se děje v našem těle při chřipce podle TCM a je opravdu nutné nechat se očkovat? 

Pokud se obecně zamyslíme nad příčinami nemocí podle čínské medicíny, můžeme je rozdělit do dvou skupin. Na příčiny vnější a vnitřní. K vnějším příčinám patří vpád vnějších rozvracečů, jako je vítr, chlad, horko, vlhko, sucho či oheň. Chcete-li slovy západní medicíny - viry, bakterie, chlamydie, kvasinky apod. K vnitřním patří hlavně naše emoce, kvalita stravování a množství fyzické aktivity (nebo spíš neaktivity). 
 
Dnes se podrobněji podíváme na chřipku, která spadá do první skupiny vnějších rozvracečů.
 
Podle čínské medicíny je její příčinou vítr, který vniká do našeho organismu přes určité obranné vrstvy. Říká se, že „vítr je nositelem tisíce nemocí.“ Většinou se spojuje s dalším rozvracečem - v zimě nejčastěji s chladem a v létě s horkem.
 

Člověk jako cibule

Čínská medicína vidí člověka jako cibuli složenou z jednotlivých vrstev, kde každá z nich má své specifické obranné mechanismy. Cílem vnějšího rozvraceče nebo též patogenu je dostat se do hlubších vrstev, zde se usadit a parazitovat na naší energii. Pokud je člověk napaden patogenem, ten musí prostoupit několika vrstvami, aby se dostal až dovnitř našeho organismu. To je jeho cílem, protože zde mu nic nehrozí, může se zde uhnízdit a odčerpávat naši energii. Pro patogen je náročné prostoupit jednotlivé povrchové vrstvy, kde dochází k prudké imunitní reakci s cílem jakýkoliv patogen zneškodnit. V každém oddílu či vrstvě na patogen čekají různé překážky a obranné mechanismy, které mu mají zabránit v dalším postupu.
 
Většina patogenů je zlikvidována v povrchových vrstvách našeho těla. Na povrchu je boj s patogenem poměrně intenzivní. Aby patogen nemohl vůbec vstoupit do organismu, tak při kontaktu s ním se nejprve stáhnou póry, člověk se nepotí, mohou se objevit bolesti celého těla. Pokud se patogen dostane dál, začnou příznaky velkého boje, což je vysoká horečka, intenzivní pocení apod. Všechny tyto mechanismy mají za úkol zlikvidovat patogen. 
 
Další vrstvou je takové pomezí mezi vnitřními či vnějšími vrstvami, kde je typickým příznakem střídání horečky a zimnice. Semse ale většinou patogeny nedostanou. 
Pokud jsme ale oslabení, patogen se snáze dostává i do hlubších vrstev, kde napáchá mnohem větší škody než ve vrstvách povrchových. Pokud postoupí dál, boj s patogenem není už tak zjevný. V hlubších vrstvách imunita na patogen reaguje trochu jinak než na povrchu, kde je boj intenzivnější. Patogeny, které se dostaly do hlubších vrstev, mohou být příčinou řady různých chronických či vleklých nemocí, jako je celá skupina autoimunitních onemocnění, únavové syndromy nebo dokonce rakovina. 

Boj dobrého se špatným

Naše tělo je jako pohádka pro děti. Je to neustálý boj mezi dobrem a zlem. Bohužel oproti pohádce, dobro ne vždy vítězí. Pokud jsme zcela vyplněni tím dobrým, čínská medicína říká, že jsme vyplněni tzv. Zheng Qi (správnou energií), tak nepřítel v podobě Xie Qi (špatná energie) se do organismu nedostane, neboť nemá kudy ani jak. Mohli bychom říct, že Zheng Qi je naše imunita, ale pojem Zheng Qi je mnohem širší, spadá pod něj vše včetně schopnosti našeho organismu bránit se vnějším vlivům, schopnosti adaptovat se na vnější podmínky, a zároveň udržení harmonie uvnitř našeho organismu a jeho životní síla.  Pokud naše Zheng Qi slábne, což bývá způsobeno hlavně nezdravým životním stylem, v našem organismu vzniknou „prázdná místa“, do kterých patogen mnohem snáze vnikne a začne nastolovat svoje pořádky. A chřipka je na světě. 

Prevence nade vše

Nemůžeme vybít všechny patogeny kolem nás nebo v nás. To je jen iluze lidí, kteří se stále dokola snaží tělo detoxikovat. Je přirozené, že žijeme obklopeni patogeny, ale naším úkolem je starat se o sebe tak, aby náš organismus byl jako hrad a nepřítel do nás nemohl proniknout. Nejdůležitější je tedy prevence. Měli bychom znát své tělo, vědět, co nám dělá dobře a co ne a hlavně ho poslouchat, pokud nám dává jasné signály, že některé naše chování je už nad jeho únosnou míru.  Měli bychom hledět na to, jak kvalitně se stravujeme – co jíme, v jaké podobě a jak často. Měli bychom mírnit naše emoce, které jsou důležitým faktorem k udržení rovnováhy organismu. Škodí nám, pokud jsou nadměrné anebo potlačované. Velmi důležitý je pravidelný pohyb, odpočinek a dostatečný spánek. A samozřejmě to nejdůležitější – kvalita vztahů s ostatními lidmi.
 
Kdo dnes ale dokáže žít zcela v souladu s pravidly zdravého životního stylu podle čínské medicíny? Prakticky nikdo. Každý z nás občas něco dělá špatně, a tak je v podstatě u každého z nás Zheng Qi více či méně oslabená. A tak je chřipka celkem častým a opakujícím se onemocněním. 

Jak jinak ještě chřipce předejít?

Více o sebe pečovat. V zimě se bránit vpádu chladného větru tím, že se budete dobře strojit. Pokud prochladnete, dejte si hned skořicový čaj, který otevře póry a pomůže chladný vítr vypudit ven. V zimě jezte více teplých a vydatných jídel, jako jsou teplé polévky, a vyhýbejte se jídlům příliš studeným, jejich prototypem jsou zeleninové saláty.
 
Výborným pomocníkem pro „preventivní“ posílení Zheng Qi jsou vitální houby. Ideální ve čtyřkombinaci, která obsahuje houby Cordyceps, Reishi, Agaricus a Shiitake. Každá z hub posiluje naši imunitu a vitalitu trochu jinak. Cordycpes stimuluje ledviny a plíce, Reishi posiluje naši vitalitu a zároveň harmonizuje psychiku, Agaricus je největší stimulant imunity a Shiitake harmonizuje střed a trávení. Celkově vytváří synergický efekt, který výrazně stimuluje naši schopnost bránit se vpádu vnějších patogenů. Při užívání této směsi se chřipka člověku vyhýbá, a pokud ho postihne tak mývá výrazně mírnější příznaky a kratší průběh.

Tradiční čínské bylinné tinktury

Pokud jsme opravdu hodně oslabení, tak se chřipce hůře bráníme. Ale i zde má čínská medicína určité páky, třeba v podobě bylinných alkoholových tinktur. Tyto tinktury jsou postaveny na starých tradičních recepturách. Kombinace alkoholu a bylin dodává tinktuře zcela jinou razanci, která je právě u akutních stavů tolik potřebná. Důležité je však trefit co nejpřesněji fázi, kde se patogen nachází a vybrat co nejcíleněji danou tinkturu. Chřipka pak netrvá týden, ale obvykle jen 1-2 dny. 

A jak si pomoci, když už nepřítel v podobě chřipky pronikl do organismu?

Pokud začnou první příznaky chřipky, tak je dobré nasadit houbu Coriolus. Ve vyšší dávce, třeba 4x denně 2 kapsle. Imunita se šokově vybudí a nemoc většinou nepropukne. Záleží samozřejmě na síle našeho organismu a síle konkrétního patogenu. 
 
Pokud jsou napadeny vrchní vrstvy našeho organismu, pokud máme spíše zimnici, jsme vyčerpaní, nepotíme se, naše tělo se stáhne, začnou povšechné bolesti těla a hlavy, začneme kýchat či smrkat, tak je dobrou volbou bylinná směs Gui Zhi Tang, které nás zahřeje, otevře póry a vypudí patogen ven. 
 
V případě bolestí v krku u akutního napadení, když se začne zvyšovat teplota, tak je dobrou volbou Lian Qiao San Gen Tang.
 
Pokud začnou celkové výraznější příznaky jako je teplota, začneme vykašlávat žluté hleny, jsme schvácení, tak použijeme bylinnou směs Chuan Xin Lian Kang Yan. V případě velkých bolestí kloubů a svalů dáme směs Chai Ge Jie Ji Tang. Pokud máme pocity těžkého těla a jsme celí oteklí, přidáme bylinnou směs Jiu Wei Qiang Huo Tang.
 
Pokud je kašel spolu se žlutými hleny, tak je dobrá směs She Mu Tang, která zastavuje kašel a pročišťuje horko a hlen z plic.
 
Pokud je velká rýma, tak doporučuji bylinnou směs Bi Yan Wan, která zprůchodňuje nosní cesty a transformuje hlen. 
 
Na doléčení chřipky či u vleklých či recidivujích stavů je dobrou volbou velmi zvláštní bylinná směs Xiao Chai Hu Tang. Typickým příznakem je střídání zimnice a horečky. Rád ji dávám třeba u vracejících se zánětů středního ucha u dětí. Ale je vhodná i u únavových stavů, u alergií, chronických zánětů kdekoliv v těle a dokonce i u skrytých patogenů. 
Bylinná směs Pu Ji Xiao Du Yin už není úplně typická pro chřipku, ale je dobrá u angín či chronických vleklých problémů v krku.
 

A co očkování proti chřipce? Má význam?

Nejsem úplně zastáncem tohoto typu očkování. Problém je v tom, že patogen ve formě vakcíny, i když je oslabený, tak obejde všechny obranné vrstvy a dostane se přímo do vrstev hlubokých. Pokud je náš imunitní systém v pořádku, tak to náš organismus zvládne. Pak ale vyvstává otázka, zda toto očkování vůbec potřebujeme?
 
Pokud naše imunita v pořádku není, tak patogen ve formě vakcíny může v hlubokých vrstvách napáchat problémy a nastartovat vleklé potíže. Stane se z něj tzv. „vleklý patogen“, který se začne projevovat různými opakujícími se příznaky. Lidé to většinou popisují pocity, jako když na ně leze chřipka, ale ve výsledku nic z toho není. Jen se stále cítí divně, unaveně, ne ve své kůži.
 
Bohužel každé očkování navíc snižuje stav obranné Zheng Qi a člověk se stává více zranitelným. A to nemluvím o tom, že virus chřipky je velmi „kreativní organismus“ a rád se přeměňuje, takže na očkování už nebude reagovat. Očkování by možná tak fungovalo na virus chřipky rok, dva zpátky.

 

A na závěr 7 užitečných rad pro prevenci chřipky v zimním období:

1, Uchovávejte se v teple, vyhýbejte se prochladnutí, dostatečně se strojte. 
 
2, Jezte spíše teplé potraviny. Hlavně snídaně musí být teplá. Jogurt z ledničky opravdu není vhodný. Ideální jsou polévky, nejlépe ve formě dlouho vařených vývarů z hovězích kostí.
 
3, Vyhýbejte se nadměrnému množství syrové zeleniny a ovoce. Zeleninu a ovoce ano, ale pokud možno nějak tepelně zpracované.
 
4, Pokud prochladnete, dejte si hned skořicový nebo zázvorový čaj. Zahřeje vás a pomůže vypudit chladný patogen z těla ven. 

Návod na zázvorovou-skořicový čaj:

Ingredience: 3 plátky čerstvého zázvoru velikosti větší mince, 5 tyčinek skořice, 1 polévková lžíce medu, 1l vody.

Postup: Do hrnce s vodou dejte zázvor a skořici. Přiveďte k varu a nechte cca 1é minut vařit. Pak odstavte, nechte 20 minut louhovat. Teprve pak oslaďte medem. Čaj pijte teplý.

5, Antibiotika u chřipky nepomohou. A velmi výrazně zachladí organismus, takže kromě trávicích problémů mohou způsobit recidivy různých akutních stavů, jako jsou např. záněty močového měchýře. 

6, Pokud již onemocníte, nepotlačujte teplotu. Je to přirozená obranná reakce, která likviduje patogeny. Pokud ji předčasně zchladíte, tak nemoc prodloužíte a oslabíte organismus. Ale všeho s mírou - dlouhodobě vysoké teploty je už nutné zchladit.

7, Pokud onemocníte, dostatečně odpočívejte!! Tělo potřebuje na boj s patogenem hodně energie. Pokud se při nemoci budete namáhat, a to jak psychicky tak fyzicky, pak odčerpáváte energii jinam, než ji tělo potřebuje.

autor: Milan Schirlo

 

 

Některé starší články

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak se cítíte v posledních dnech a měsících? Pociťujete neklid, únavu a trápí vás špatný spánek? Hektický život a přemíra stresu přetěžují naši mysl, a to vede k řadě obtíží. Zkuste hledat, čím byste mohli svoji mysl zklidnit. Co třeba vitální houby?

číst více

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Dovolte mi hned na úvod jednu otázku: „Jak moc jste ve svém životě spokojeni?“ V poslední době, když hovořím s lidmi, cítím, že spokojenost v jejich životech chybí. Většina z nich má pocit, že dnešní svět se zbláznil. Válečné konflikty, vleklá ekonomická nejistota, zhoršující se vztahy mezi lidmi a vypadá to, že přes i vysokou úroveň zdravotnictví jsme čím dál více nemocní.

číst více

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu, které je klasifikováno jako autoimunitní onemocnění. Přestože přesná příčina Crohnovy choroby není plně pochopena, vědci se domnívají, že kombinace genetických, environmentálních a imunitních faktorů hraje v jejím vývoji klíčovou roli. Autoimunitní onemocnění obecně vznikají, když imunitní systém „omylem“ útočí na zdravé tkáně těla.

číst více