Crohnova choroba a houba Chaga

Na rozdíl od ulcerózní kolitidy, u níž se setkáváme hlavně se záněty v oblasti konečníku a tlustého střeva, může postihnout trávicí trubici od úst až po konečník. Zánět nepoškozuje pouze sliznici, ale celou tloušťku střevní stěny. Ačkoli nemoc postihuje primárně střevo, tak probíhající zánět poškozuje celý organismus.  

 
Příznaky a komplikace Crohnovy choroby:
 
Mezi nejčastější příznaky Crohnovy choroby patří:
- Průjem
- Krev a hlen ve stolici
- Bolesti břicha
- Nadýmání
- Snížení chuti k jídlu
- Zvýšené teploty
- Únava
- Záněty kůže, očí a kloubů
- Záněty žlučových cest
- Nedostatek železa atd.

Jelikož onemocnění může vést k závažným komplikacím, např. obstrukcím střeva (neprůchodnosti), vzniku vředů, píštělí atd., je nutné dostat zánět u Crohnovy nemoci pod kontrolu. Standardně se používají léky tlumící zánět, např. kortikosteroidy, imunosupresiva a nyní se stále častěji podává také biologická léčba.  

Pohled tradiční čínské medicíny na Crohnovu chorobu 

Tradiční čínská medicína vidí Crohnovu chorobu jako vlhké horko, které obstruuje trávicí trakt. Vlhké horko je terminus technicus čínské medicíny, který si musíme vysvětlit. Čínská medicína dělí náš organismus do pěti systémů. Každému systému vládne jeden orgán. Jedním z nich je i Slezina, která je zodpovědná za přeměnu potravy na pro tělo využitelnou energii Qi a krev. Pokud je Qi a krve málo, chybí nám energie a materie pro různé fyziologické procesy a naše tělo začne chřadnout. Pokud je Slezina slabá, tak navíc začne produkovat nadměrné patologické vlhko. Což se může projevit jako hlen či gynekologický výtok. Anebo nadváha.

Druhým orgánem jsou Játra. Játra jsou orgán citlivý na nadměrné či potlačované emoce. A na stres. Pokud je hodně emocí, jsme ve stresu či emoce potlačujeme, tak v Játrech vzniká horko.

A vlhká horkost vzniká spojením tohoto horka Jater s vlhkostí ze Sleziny. Můžeme si to představit jako takové viskózní lepidlo, které má tendenci zalepit v organismu kde co a vytvářet blokády v toku energie Qi. Vlhké horko se významově přibližuje tomu, co my označujeme jako chronický zánět.

A pokud vzniká tento zánět ve střevech, tak ho označujeme jako Crohnova choroba či ulcerózní artritida.
Toto vysvětlení je trochu zjednodušené, abychom pochopili principy. Klinická praxe a následná léčba bývá obvykle složitější. 
Stravování u Crohnovy choroby
 
V předešlém odstavci jsme mluvili o vlhkém horku.
Je tedy nutné, abychom stravováním nepřilívali olej do ohně. Je třeba vyřadit vše, co přináší do organismu oheň. Typicky to jsou potraviny smažené, grilované, pálivé, pikantní, tučné apod. A samozřejmě alkohol.
A také je třeba omezit potraviny oslabující Slezinu, což jsou nejčastěji mléčné produkty a sladké. Omezit bílou mouku také nebývá špatný nápad. Slezinu oslabuje i nadměrné užívání antibiotik.

 Vitální houby a studie

Tradičně se v čínské medicíně používají k léčbě bylinné odvary. Dobrý je třeba Da Huang Mu Dan Pi Tang nebo Bi Xie Shen Shi Tang Jia Wei. 

Tyto klasické směsi se ještě modifikují o různé další byliny podle stavu konkrétního pacienta. Kromě bylin se používají stále častěji i vitální houby, neboť mají schopnost modulovat aktivitu imunitního systému a mírnit nežádoucí zánětlivé reakce. Mezi vitální houby patří např. Reishi, Shiitake, Cordyceps, Maitake, hlíva, Hericium, Agaricus a mnoho dalších hub, které s úspěchem používá tradiční čínská medicína v léčbě mnoha onemocnění.

Vitální houby jsou nedílnou součástí čínské medicíny. Nejprve si popíšeme pár studií s myšmi, abych vám přiblížil, jaké procesy houby ovlivňují, jak tedy vlastně účinkují. V jedné ze studií autoři zjistili, že podáváním extraktu z Reishi jsou myši chráněné před vznikem zánětu tlustého střeva, který se u nich vědci snažili vyvolat. A jak je to možné? Reishi zlepšila kvalitu střevní sliznice a zvýšila její odolnost proti poškozujícím vlivům a vzniku zánětu. Další studie s polysacharidy z Hericia ukázaly, že dokáže mírnit zánět díky práci s imunitním systémem a snížením produkce volných radikálů, které zánět posilují. To však není všechno. Houby mají v záloze ještě jeden mechanismus, jakým mohou ovlivnit zánět ve střevech. Dokážou totiž ovlivnit složení střevní mikrobioty, která je pro zdravé střevo naprosto klíčová. Složení mikrobioty ovlivňuje jak kvalitu a obnovu střevní sliznice, tak aktivitu imunitního systému (1–3).  

Studie u lidí 

V jedné studii se pacientům s Crohnovou nemocí a ulcerózní kolitidou podávala houba Agaricus blazei Murill, známá též jako žampión mandlový. Část pacientů dostávala placebo, tj. tablety bez jakékoli účinné látky. Na začátku a na konci studie (po 21 dnech) se provedly krevní testy. U pacientů s Agaricem došlo k poklesu faktorů, které jsou spojené se zánětem, např. IL-2, IL-6, IL-1β. V jiné studii byl zachycen pokles i dalších prozánětlivých působků, např. IL-17, IL-8 atd. V další studii byli jen pacienti s Crohnovou nemocí a užívání Agaricu bylo spojené se zmírněním příznaků nemoci (4–6). 

Co říkají výsledky?
 

Pokud si shrneme výsledky popsaných studií, tak je v pokusech na zvířatech a na pár studiích s pacienty patrné, že houby mají potenciál mírnit zánět ve střevě, a to mohou zajistit několika způsoby, tj. zvýšit odolnost střevní sliznice, mírnit aktivitu imunitního systému a zlepšit složení střevní mikrobioty.

Musím však zdůraznit, že není možné vysadit stávající léčbu Crohnovy choroby a nahradit ji houbami. Je však možné se domluvit se svým lékařem, že zařadíte do léčby houbový preparát. Nebo můžete vyhledat kvalitního praktika čínské medicíny, který vám poradí, jak do léčby houby přidat bez toho, aniž byste okamžitě vysadili léčbu či měnili dávkování. Je možné, že po čase užívání hub se dostanete na nižší dávky léčby, či ji dokonce budete moci vysadit, ale to jen na základě lékařských vyšetření, která prokážou zlepšení.

A co říká praxe? 

Popsal jsem zde několik studií, které prokázaly pozitivní vliv vitálních hub na Crohnovu chorobu.

V praxi terapeuta nicméně u Crohnovy choroby kromě bylin používáme hlavně houbu Chaga, rezevec šikmý či Inonotus obliquus, která má výrazné protizánětlivé účinky a tyto účinky směřuje do střev. Pokud organismus reaguje nepřiměřeně vůči vlastním zdravým buňkám, dokáže Chaga imunitní systém tlumit tak, že snižuje tvorbu IgE, toho se využívá v případě alergií, Crohnovy nemoci či ulcerózní kolitidy. Působí preventivně i proti anafylaktickému šoku.

Nicméně Chagu je třeba v těchto případech užívat dlouhodoběji, klidně půl roku až rok. Používají se hlavně 30% extrakty z houby. 

Chaga je vhodná i v případě infekčních onemocnění, aktivuje imunitní systém v případě bakteriální a virové infekce. Pomáhá v případě herpetických virů i v případě pásového oparu, může pomoci u kandidózy, hepatitidy C, malárie.  

Díky tropismu k srdci i žaludku a schopnosti pročistit toxin a hlen je vhodná v případě aftů, a oparů, může být vhodná i v případě akné.

Chaga je vhodná i při doplňkové terapii rakovin, především trávicího traktu, tlustého střeva, jater, žaludku, ale i prsu či dělohy.

Pravděpodobně díky vysokému obsahu kyseliny betulinové působí hojivě na žaludeční sliznici, pomáhá při gastritidě i žaludečních vředech. Likviduje bakterii Helicobakter pyroli, která způsobuje záněty, žaludeční vředy a může být spouštěčem rakoviny žaludku. Pomáhá řešit obtíže se střevy. Na oblast trávení se často kombinuje s houbou Hericium. 

Vhodná je i u potíží se žlučníkem, pomáhá v případě zánětů, městnání žluče, může pomoci v případě kamenů i nádorů. Na žlučníkové potíže se často kombinuje s bylinnou směsí Da Po Dan Jie Shi Tang. 

Chaga má také hepatoprotektivní účinky, regeneruje a ochraňuje játra, harmonizuje cukr v krvi, krevní tlak i tuky v krvi, pomáhá řešit i kardiovaskulární potíže. Má antitrombotické účinky.

Zklidňuje psychiku, podporuje soustředění, paměť i mentální funkce, protože inhibuje enzym acetylcholinesterázu v mozku. Na tyto potíže se však častěji užívá Reishi, Cordyceps a Hericium.

Podle některých zdrojů rozhýbává tok energie a krve, a tak rozbíjí jejich blokády a pomáhá od bolesti. Blokády se mohou objevit jako modřiny, sraženiny v menstruační krvi, myomy nebo jen bolesti různě po těle. U krevních stází je vhodné kombinovat Chagu s houbou Auricularia, pokud člověk nebere léky na ředění krve.

Chaga má silné antioxidační účinky, je to silný adaptogen, ochraňuje vnitřní orgány, především játra a ledviny, detoxikuje organismus, čistí krev, podporuje oči i vlasy, má anti-aging účinky.

Společně s Coriolem a Cordycepsem se podává jako podpora u sportovců, studiemi bylo prokázáno, že zvyšuje sportovní kondici.

Podle některých studií může pomoci i v případě leukemie.

 

Zdroj: Cesta želvy 

Některé starší články

Trápí vaše dítě časté opakující se horečky? Pozor na PFAPA Syndrom!

Trápí vaše dítě časté opakující se horečky? Pozor na PFAPA Syndrom!

PFAPA syndrom je zkratka pro Periodic Fever, Aphthous Stomatitis, Pharyngitis, and Adenitis. Je jednou z málo známých nemocí, která postihuje především děti. Tento syndrom je charakterizován opakujícími se epizodními horečkami, bolestmi v krku, afty v ústech a záněty krčních uzlin. Přestože je PFAPA považován za neškodný a nezpůsobuje dlouhodobé komplikace, může významně ovlivnit kvalitu života dítěte i celé jeho rodiny.

číst více

Orgány Zang Fu v tradiční čínské medicíně

Orgány Zang Fu v tradiční čínské medicíně

Poznejte klíčový koncept tradiční čínské medicíny: pět prvků (Dřevo, Oheň, Země, Kov a Voda) a jejich spojení s tělesnými orgány. Objevte, jak tyto prvky ovlivňují naše zdraví skrze Zang (yinové) a Fu (yangové) orgány.

číst více

Jak se stravovat v létě podle TCM? Klíčové zásady pro zdraví a pohodu

Jak se stravovat v létě podle TCM? Klíčové zásady pro zdraví a pohodu

Chcete se cítit v létě svěže a zdravě? Objevte klíčové zásady letního stravování podle tradiční čínské medicíny. Naučte se, jaké potraviny vybrat, aby vaše tělo zůstalo v rovnováze, a užijte si léto plné energie a pohody!

číst více