Dávkování vitálních hub a „cytokinová bouře“

Dostal jsem v posledních dnech několik dotazů týkajících se bezpečné dávky u vitálních hub užívaných vzhledem k riziku onemocnění koronavirem.
 
Jelikož používám vitální houby denně ve své ordinaci, tak se pokusím k tomuto tématu vyjádřit.
a) Terapeutickou doménou vitálních hub je regulace imunitního systému člověka. Pokud nastane akutní stav (třeba začátek chřipky či nachlazení), tak všechny vitální houby doporučuji vysadit. Jedinou výjimkou je houba Coriolus, u které naopak v počátcích akutního napadení doporučuji dávky navýšit na maximálně 5 g 40% extraktu na den. Coriolus většinou vybudí imunitní systém tak razantně, že patogen se podaří zastavit ve vnějších vrstvách a nemoc nepropukne. Záleží samozřejmě na síle patogenu (koronavir je poměrně agresivní a rychlý patogen) a aktuální odolnosti konkrétního člověka. Takto postupuji 1–2 dny. Pokud se infekce rozjede, Coriolus již není tak efektivní. Pokračuji pak v nižších dávkách.
 
b) Z pohledu čínské medicíny je koronavir „chladný a vlhký“ patogen. Proto není dobrý nápad v počátcích napadení člověka zchlazovat (antipyretika či tradiční směs Shuang Hunag Lian). V této počáteční fázi, kdy člověk pociťuje spíše odpor k chladu a zimnici, může zchlazování chladný patogen dokonce posílit nebo připravit terén pro jeho další pronikání. Shuang Huang Lian má smysl užívat, jakmile se začne zvyšovat teplota. To je fáze, když vnější vrstvy naší obranyschopnosti patogen nezadrží, a on postoupí do další vrstvy. Vlhký a chladný patogen se zde změní na toxické horko.  V této vrstvě nastává boj – horečka, velké pocení, obstrukce plic s dušností, žluté hutné hleny, velká schvácenost. Podle mého názoru není problém v této fázi užívat ani Coriolus, ale už jeho efekt nebude výrazný. Třeba Shuang Huang Lian je v této fázi určitě dobrý nápad.
 
Třetí fází je stav, kdy imunitní systém začne likvidovat vlastní buňky, aby ochránil celek před dalším pronikáním patogenu. To je to, co bychom nazvali „cytokinovou bouří“. Z pohledu čínské medicíny dochází k velké akumulaci škodliviny, kterou je horký hlen a blokáda krve. To jsou stavy, které již musí řešit jednotky intenzivní péče, jelikož dochází k ohrožení života. Nicméně do tohoto stavu se většinou dostanou pouze lidé oslabení, lidé vysokého věku nebo lidé chronicky nemocní dalšími nemocemi. není vysoká pravděpodobnost, že se zdravý člověk do tohoto stavu někdy dostane.
c) Působení vitálních hub je komplexní. Nelze říct, že se celá houba chová nějak, protože se to zjistilo u jedné její konkrétní účinné látky. Houba působí jako komplex všech látek. A často je účinek jedné látky  kompenzován účinky jiné látky. I proto jsou vitální houby schopné imunitu nejen stimulovat, ale i tlumit, pokud je její reakce nepřiměřená. Proto je možné vitální houby používat jako imunostimulant u oslabené imunity i jako prostředek imunitu tlumící u problémů, jako jsou alergie či autoimunitní onemocnění.
 
 
d) Každý člověk je jiný. Třeba jedna potravina jednomu pomůže, druhému ublíží. Nicméně houby jsou velmi dobře snášené a prakticky nemají žádné negativní vedlejší účinky. V praxi se setkávám občas s lidmi, kteří reagují citlivě i na půl kapsle houbového extraktu. Tito lidé jsou většinou ale i citliví i na jiné přírodní produkty. U těchto lidí je třeba postupovat opatrně a dávky navyšovat postupně.
Tímto textem bych rád uklidnil všechny, kteří užívají vitální houby, že jejich užívání je při dodržení doporučených denních dávek zcela bezpečné.
 
Teze v tomto článku vyjadřují pouze mé praktické zkušenosti a znalosti. V praxi se setkávám s tím, že různí lidé mají s účinky vitálních hub často rozdílné zkušenosti.
 
Přeji vám všem pevné zdraví :-)
Milan Schirlo terapeut tradiční čínské medicíny

Některé starší články

Žaludek v jednom ohni, aneb jak snadné je se dopracovat k refluxu

Žaludek v jednom ohni, aneb jak snadné je se dopracovat k refluxu

Pálení žáhy a žaludeční reflux - další ze zdravotních problémů, se kterými se v ordinaci setkávám až moc často. Každý to někdy zažil, většina žen v těhotenství určitě, a řada z vás dokonce bere dlouhodobě léky na tlumení příznaků.

číst více

Akupunktura - druhý pilíř tradiční čínské medicíny

Akupunktura - druhý pilíř tradiční čínské medicíny

Mnohé z vás možná překvapí, že tradiční čínská medicína není jen tak nějaká „alternativní medicína“, ale stojí na velmi propracovaných diagnostických metodách, na které navazují praxí osvědčené a fungující terapeutické metody.

číst více

Kvasinky, aneb když je nepřítel v převaze

Kvasinky, aneb když je nepřítel v převaze

Kvasinková infekce neboli kandidóza, je onemocnění vyvolané kvasinkami. Kvasinky jsou jednobuněčné houby, které se v našem organismu běžně vyskytují na sliznicích v ústech, v trávicím traktu, v pohlavních orgánech i na kůži.

číst více