Dostaňte se do psychické pohody díky vitálním houbám

V dnešní době je psychická pohoda a duševní zdraví stále více v popředí zájmu. S rostoucím povědomím o vlivu životního stylu, stravy a doplňků stravy na psychickou pohodu se pozornost obrací také k přírodním látkám, které mohou tento stav podpořit. Jedním z takových přírodních pomocníků jsou vitální houby, které se stávají stále více oblíbené pro své potenciální pozitivní účinky na lidské zdraví, včetně neurologických a psychických onemocnění.

Vitální houby a jejich vliv na psychické zdraví

Vitální houby jsou bohatým zdrojem biologicky aktivních látek, které mohou mít různorodé účinky na lidský organismus. Mezi ty nejzajímavější patří adaptogeny, které pomáhají organismu lépe reagovat na stres a zvyšují jeho odolnost vůči negativním vlivům prostředí.

Vitální houby jsou schopné ovlivňovat psychické či neurologické problémy

HERICIUM

Pokud hledáme vitální houby schopné ovlivňovat psychické či neurologické problémy, tak nám v první řadě přijde na mysl Hericium – Hericium erinaceus – nebo také anglicky Lion’s mane (lví hříva), česky Korálovec ježatý, čínsky Hou Tou Gu, japonsky Yamabushitake.

Hericium v přírodě parazituje na kmenech listnatých stromů (hlavně buků a dubů) v oblastech s mírným podnebím – od Ameriky přes Evropu až po Asii. V Japonsku a v Číně je ceněné jako kulinářská pochoutka, chutí připomínající mořské plody. V přírodě je velmi vzácný a chráněný.

Pozitivní účinky Hericia na lidské zdraví znali lékaři i ve staré Číně. Využívali hlavně jeho schopnost léčit poruchy trávicího traktu – gastritidy, žaludeční vředy, zažívací obtíže, rakovinu žaludku či jícnu apod.

Dnes je Hericium předmětem mnoha výzkumů, které zkoumají jeho schopnost stimulovat produkci NGF (nervového růstového faktoru). NGF je bílkovina, která má vliv na růst a životnost nervových buněk. Nízká úroveň NGF je spojována s výskytem Alzheimerovy nemoci či demence.  Hlavní účinné látky obsažené v Hericiu, které jsou zodpovědné za stimulaci produkce NGF a tvorbu myelinu, jsou erinacin a hericenonin.

Terapeutické využití Hericia u psycho/neurologických problémů:

Demence a Alzheimerova choroba

Hericium má příznivý vliv na pacienty se střední úrovní demence. Nízká úroveň NGF má vliv na vznik Alzheimerovy nemoci a poslední výzkumy ukazují, že Hericium má schopnost stimulovat syntézu NGF, a tím výrazně zlepšovat kognitivní funkce pacienta, což bylo potvrzeno několika studiemi. 

Roztroušená skleróza

Některé studie naznačují, že Hericium může mít potenciální neuroprotektivní účinky, což znamená, že může chránit nervové buňky a snižovat zánět v nervové soustavě. To může být zejména zajímavé pro pacienty s roztroušenou sklerózou (RS), autoimunitním onemocněním nervové soustavy, které zahrnuje zánět a poškození nervové tkáně.

Studie naznačují, že extrakt z Hericia může mít imunomodulační účinky a může pomoci snižovat zánět spojený s RS. Tato houba obsahuje různé bioaktivní látky, včetně polysacharidů a peptidů, které mohou mít protizánětlivé a neuroprotektivní vlastnosti.

Nicméně, je důležité si uvědomit, že výzkum týkající se použití Hericia u pacientů s roztroušenou sklerózou je stále v raných fázích a potřebuje další důkladné studie, aby bylo možné jednoznačně potvrdit jeho účinnost a bezpečnost pro tuto populaci.

Neuropatie

NGF (nervový růstový faktor) hraje důležitou roli ve schopnosti vnímat bolest. Jeho nízká úroveň vede k senzorické neuropatii. Senzorická neuropatie se zaměřuje na senzorické nervy, které přenášejí signály z různých smyslových receptorů v těle, jako je například vnímání tepla, chladu, bolesti nebo doteku. Pokud jsou tyto nervy poškozeny, může to mít za následek změny v senzorickém vnímání, jako je necitlivost, brnění, pálení, bolest nebo jiné podobné symptomy.

Léčba poškozených nervových buněk

Vědecké studie prokazují, že Hericium má pozitivní vliv také na léčbu poškozených nervových buněk, tzn., že má schopnost regenerovat poškozené nervové buňky a podporuje produkci myelinu, což zvyšuje rychlost, kterou nervy přenášejí signály. Podle některých zdrojů mohou dokonce zvyšovat počet neuronů a jejich větvení, a tím zlepšovat paměť a zvyšovat inteligenci.

Další využití Hericia

Používá se ke zmírnění úzkosti, vnitřního napětí, nespavosti.

Podle italských vědců právě úroveň NGF silně ovlivňuje emoce lásky – s trochou nadsázky můžeme tedy Hericium používat jako „nápoj lásky“.

Jaké další vitální houby lze využít u psychických potíží?

Krátce zmíním další dvě vitální houby, které lze využít u psychických potíží:

REISHI

Reishi – Ganoderma (tradičně se jí také říká „duchovní houba“) má výrazný An Shen účinek (má tropismus k srdci). Díky sedativní funkci specifické kombinace triterpenoidů ji lze proto využít u problémů s nespavostí či u stavů úzkosti. Studie ukazují, že Reishi má antioxidační a protizánětlivé účinky, které jsou spojovány s ochranou nervového systému a podporou psychické pohody. Navíc byla pozorována jeho schopnost snižovat úzkost a depresi. Spolu s Hericiem se extrakt z Reishi používá u Alzheimerovy choroby.

CORDYCEPS

Cordyceps v porovnání s Reishi má spíše tonizující účinky. Doplňuje esenci a Yang Ledvin, tím posiluje libido a zvyšuje hladinu testosteronu. Je vhodné ho tedy použít u únav, nevýkonnosti, poklesu libida, ztrátě motivace, oslabené paměti…

Milan Schirlo - terapeut tradiční čínské medicíny

Některé starší články

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl

YinYangová cesta zdravím neboli cesta středu, představuje ideální stav, kdy je Yin a Yang v rovnováze. Poznejte vitální houby, které tuto ztracenou rovnováhu pomáhají nalézt.

číst více

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 1. díl

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 1. díl

Co pro vás znamená zdraví? Pro tradiční čínskou medicínu je to rovnováha těla. Rovnovážný stav, kdy je vše v souladu se vším a naše tělo je zdravé. A nejen zdravé, zároveň se cítíme dobře a užíváme si kvalitního života.

číst více

Prvek Kov

Prvek Kov

Prvek Kov patří mezi jeden z pěti základních prvků v systému Wu Xing, který je klíčovým konceptem v tradiční čínské filozofii a medicíně. Wu Xing, což znamená "pět pohybů", popisuje dynamické vztahy a vzájemné interakce mezi různými aspekty lidského těla a přírody.

číst více