Funkce Qi

V minulých dílech jsme si vysvětlili, co je to Qi, jaké rozeznáváme Qi a jak Qi vzniká. Dnes si povíme něco o tom, jaké funkce má Qi v našem organismu.

  1. Qi je zodpovědná za to, že vše v našem organismu neustále cirkuluje. Jedna z definic čínské medicíny říká, že člověk je zdravý, pokud je plný Qi a krve, a pokud v něm vše volně proudí. Za toto proudění je zodpovědná právě Qi. Ona je tím hnacím motorem, který v nás vše uvádí do pohybu. Je tedy zodpovědná za všechny fyziologické funkce, které v našem organismu probíhají. Je důležité si uvědomit, že je hybnou silou nejen pohybu Qi na fyzické úrovni, ale i na úrovni psychické. Aby naše myšlení bylo bystré a jasné, Qi se musí hýbat.
  2. Qi náš organismus zahřívá, je tedy zdrojem tepla. Teplo potřebují vnitřní orgány ke své činnosti. Teplo je nutné, aby se tekuté složky mohly volně pohybovat, aby mohly probíhat trávicí procesy. A koneckonců také proto, aby nám nebyla zima. Asi sami pozorujete, že když jste vystaveni chladu, všechny funkce organismu se zpomalují a zároveň se omezuje průtok tekutých substancí.
  3. Qi má také transformační funkci, což odpovídá našemu pojmu metabolismus. Pomocí metabolismu jsme schopni přijímat a zpracovávat živiny nezbytné pro fungování organismu. Umožňuje také odvádění nepotřebných látek z organismu.
  4. S transformační funkcí souvisí funkce vyživovací. Qi v součinnosti s krví rozvádí živiny (spíš bychom měli říct vyživující Qi) až do nejzazších koutů našeho organismu a vyživuje ho.
  5. Qi má též zadržovací a zvedací funkci. To znamená, že dokáže udržovat proudění jednotlivých substancí (Qi, krve a tekutin) v jim určených drahách. A také udržovat jednotlivé orgány na svých místech. Oslabení této funkce vede například ke krvácení či k různým poklesům a výhřezům orgánů.
  6. Poslední funkcí je funkce obranná. Qi koluje ve vrchních vrstvách našeho organismu a brání nás před vpádem vnějších patogenů – fyzických a také těch psychických. Zároveň pomáhá vytlačovat či vyvětrávat škodlivé a toxické látky z organismu ven.

 

Je dobré ještě jednou zdůraznit, že tyto funkce Qi se netýkají jen našeho hmotného těla, ale také jeho nehmotné části, tedy naší psychiky.

 

Zdroj: Cesta želvy

Některé starší články

Játra pohledem čínské medicíny

Játra pohledem čínské medicíny

Poznejte funkce jater z pohledu tradiční čínské medicíny a z pohledu západní medicíny. TCM vidí Játra jako regulační centrum energie a emocí, zatímco západní medicína se zaměřuje na detoxikaci a metabolismus. Jak oba přístupy spolupracují?

číst více

Nepříjemné chlamydie. Víte, jak je poznat a hlavně jak je léčit?

Nepříjemné chlamydie. Víte, jak je poznat a hlavně jak je léčit?

Chlamydiová infekce je jednou z nejvíce rozšířených pohlavních nemocí. To víme asi všichni. Jenže chlamydií je mnoho druhů a některé z nich se projevují zcela jinak – jako infekce dýchacích cest, očí nebo jiných orgánů v těle.

číst více

Trápí vaše dítě časté opakující se horečky? Pozor na PFAPA Syndrom!

Trápí vaše dítě časté opakující se horečky? Pozor na PFAPA Syndrom!

PFAPA syndrom je zkratka pro Periodic Fever, Aphthous Stomatitis, Pharyngitis, and Adenitis. Je jednou z málo známých nemocí, která postihuje především děti. Tento syndrom je charakterizován opakujícími se epizodními horečkami, bolestmi v krku, afty v ústech a záněty krčních uzlin. Přestože je PFAPA považován za neškodný a nezpůsobuje dlouhodobé komplikace, může významně ovlivnit kvalitu života dítěte i celé jeho rodiny.

číst více