Funkce Qi

V minulých dílech jsme si vysvětlili, co je to Qi, jaké rozeznáváme Qi a jak Qi vzniká. Dnes si povíme něco o tom, jaké funkce má Qi v našem organismu.

  1. Qi je zodpovědná za to, že vše v našem organismu neustále cirkuluje. Jedna z definic čínské medicíny říká, že člověk je zdravý, pokud je plný Qi a krve, a pokud v něm vše volně proudí. Za toto proudění je zodpovědná právě Qi. Ona je tím hnacím motorem, který v nás vše uvádí do pohybu. Je tedy zodpovědná za všechny fyziologické funkce, které v našem organismu probíhají. Je důležité si uvědomit, že je hybnou silou nejen pohybu Qi na fyzické úrovni, ale i na úrovni psychické. Aby naše myšlení bylo bystré a jasné, Qi se musí hýbat.
  2. Qi náš organismus zahřívá, je tedy zdrojem tepla. Teplo potřebují vnitřní orgány ke své činnosti. Teplo je nutné, aby se tekuté složky mohly volně pohybovat, aby mohly probíhat trávicí procesy. A koneckonců také proto, aby nám nebyla zima. Asi sami pozorujete, že když jste vystaveni chladu, všechny funkce organismu se zpomalují a zároveň se omezuje průtok tekutých substancí.
  3. Qi má také transformační funkci, což odpovídá našemu pojmu metabolismus. Pomocí metabolismu jsme schopni přijímat a zpracovávat živiny nezbytné pro fungování organismu. Umožňuje také odvádění nepotřebných látek z organismu.
  4. S transformační funkcí souvisí funkce vyživovací. Qi v součinnosti s krví rozvádí živiny (spíš bychom měli říct vyživující Qi) až do nejzazších koutů našeho organismu a vyživuje ho.
  5. Qi má též zadržovací a zvedací funkci. To znamená, že dokáže udržovat proudění jednotlivých substancí (Qi, krve a tekutin) v jim určených drahách. A také udržovat jednotlivé orgány na svých místech. Oslabení této funkce vede například ke krvácení či k různým poklesům a výhřezům orgánů.
  6. Poslední funkcí je funkce obranná. Qi koluje ve vrchních vrstvách našeho organismu a brání nás před vpádem vnějších patogenů – fyzických a také těch psychických. Zároveň pomáhá vytlačovat či vyvětrávat škodlivé a toxické látky z organismu ven.

 

Je dobré ještě jednou zdůraznit, že tyto funkce Qi se netýkají jen našeho hmotného těla, ale také jeho nehmotné části, tedy naší psychiky.

 

Zdroj: Cesta želvy

Některé starší články

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak se cítíte v posledních dnech a měsících? Pociťujete neklid, únavu a trápí vás špatný spánek? Hektický život a přemíra stresu přetěžují naši mysl, a to vede k řadě obtíží. Zkuste hledat, čím byste mohli svoji mysl zklidnit. Co třeba vitální houby?

číst více

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Dovolte mi hned na úvod jednu otázku: „Jak moc jste ve svém životě spokojeni?“ V poslední době, když hovořím s lidmi, cítím, že spokojenost v jejich životech chybí. Většina z nich má pocit, že dnešní svět se zbláznil. Válečné konflikty, vleklá ekonomická nejistota, zhoršující se vztahy mezi lidmi a vypadá to, že přes i vysokou úroveň zdravotnictví jsme čím dál více nemocní.

číst více

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu, které je klasifikováno jako autoimunitní onemocnění. Přestože přesná příčina Crohnovy choroby není plně pochopena, vědci se domnívají, že kombinace genetických, environmentálních a imunitních faktorů hraje v jejím vývoji klíčovou roli. Autoimunitní onemocnění obecně vznikají, když imunitní systém „omylem“ útočí na zdravé tkáně těla.

číst více