Jak vzniká Qi

V minulých článcích jsme si vysvětlili, co je to Qi a jaké rozeznáváme Qi. Dnes si povíme něco o tom, jak Qi vzniká, jak se v našem organismu vytváří.

Jsou tři zdroje, ze kterých Qi může vznikat:

a, potrava, kterou jíme

b, vzduch, který dýcháme

c, Yuan Qi (původní Qi), která je uložena v Ledvinách

Slezina je základ

Orgán či systém Sleziny je zodpovědný za výrobu energie Qi z potravy, kterou sníme. Slezina vyextrahuje z potravy energii Qi (víme už, že se jí říká čínsky Gu Qi), která ještě není organismem využitelná, a tu posílá nahoru do Horního zářiče (směrem k Srdci a Plicím). Zde se spojí se vzduchem a vytvoří tzv. Osnovnou Qi (osnovnou Qi). Ta už je organismem využitelná.

Aby to nebylo tak jednoduché, tak v Horním zářiči se Osnovná Qi spojí s Původní Qi (Yuan Qi) z Ledvin, a společně tak vytvoří Pravou Qi (Zhen Qi). Ta se následně rozdělí na dvě ještě jiné QI:

  • Obrannou Qi (Wei Qi), což je yangová část Qi, která koluje po povrchu našeho těla a brání nás před vpádem různých patogenů.
  • Vyživující Qi (Ying Qi), což je yinová část Qi. Ta koluje v energetických drahách a vyživuje náš organismus. 
 

Některé starší články

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl

YinYangová cesta zdravím neboli cesta středu, představuje ideální stav, kdy je Yin a Yang v rovnováze. Poznejte vitální houby, které tuto ztracenou rovnováhu pomáhají nalézt.

číst více

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 1. díl

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 1. díl

Co pro vás znamená zdraví? Pro tradiční čínskou medicínu je to rovnováha těla. Rovnovážný stav, kdy je vše v souladu se vším a naše tělo je zdravé. A nejen zdravé, zároveň se cítíme dobře a užíváme si kvalitního života.

číst více

Prvek Kov

Prvek Kov

Prvek Kov patří mezi jeden z pěti základních prvků v systému Wu Xing, který je klíčovým konceptem v tradiční čínské filozofii a medicíně. Wu Xing, což znamená "pět pohybů", popisuje dynamické vztahy a vzájemné interakce mezi různými aspekty lidského těla a přírody.

číst více