V minulých článcích jsme si vysvětlili, co je to Qi a jaké rozeznáváme Qi. Dnes si povíme něco o tom, jak Qi vzniká, jak se v našem organismu vytváří.
Jsou tři zdroje, ze kterých Qi může vznikat:
a, potrava, kterou jíme
b, vzduch, který dýcháme
c, Yuan Qi (původní Qi), která je uložena v Ledvinách
Slezina je základ
Orgán či systém Sleziny je zodpovědný za výrobu energie Qi z potravy, kterou sníme. Slezina vyextrahuje z potravy energii Qi (víme už, že se jí říká čínsky Gu Qi), která ještě není organismem využitelná, a tu posílá nahoru do Horního zářiče (směrem k Srdci a Plicím). Zde se spojí se vzduchem a vytvoří tzv. Osnovnou Qi (osnovnou Qi). Ta už je organismem využitelná.
Aby to nebylo tak jednoduché, tak v Horním zářiči se Osnovná Qi spojí s Původní Qi (Yuan Qi) z Ledvin, a společně tak vytvoří Pravou Qi (Zhen Qi). Ta se následně rozdělí na dvě ještě jiné QI:
Tlusté střevo v tradiční čínské medicíně ovlivňuje nejen trávení, ale i naši emocionální rovnováhu. Tento článek se zaměřuje na jeho roli v těle a nabízí tipy, jak podpořit jeho zdraví prostřednictvím bylinek, stravy a péče o emoce.
Tenké střevo podle TČM třídí nejen potravu, ale i emoce. Ovlivňuje trávení, mysl i náladu. K rovnováze pomáhá teplá strava, klid, byliny a vitální houby jako Reishi, Hericium prášek nebo MycoClean.