Jak vzniká Qi

V minulých článcích jsme si vysvětlili, co je to Qi a jaké rozeznáváme Qi. Dnes si povíme něco o tom, jak Qi vzniká, jak se v našem organismu vytváří.

Jsou tři zdroje, ze kterých Qi může vznikat:

a, potrava, kterou jíme

b, vzduch, který dýcháme

c, Yuan Qi (původní Qi), která je uložena v Ledvinách

Slezina je základ

Orgán či systém Sleziny je zodpovědný za výrobu energie Qi z potravy, kterou sníme. Slezina vyextrahuje z potravy energii Qi (víme už, že se jí říká čínsky Gu Qi), která ještě není organismem využitelná, a tu posílá nahoru do Horního zářiče (směrem k Srdci a Plicím). Zde se spojí se vzduchem a vytvoří tzv. Osnovnou Qi (osnovnou Qi). Ta už je organismem využitelná.

Aby to nebylo tak jednoduché, tak v Horním zářiči se Osnovná Qi spojí s Původní Qi (Yuan Qi) z Ledvin, a společně tak vytvoří Pravou Qi (Zhen Qi). Ta se následně rozdělí na dvě ještě jiné QI:

  • Obrannou Qi (Wei Qi), což je yangová část Qi, která koluje po povrchu našeho těla a brání nás před vpádem různých patogenů.
  • Vyživující Qi (Ying Qi), což je yinová část Qi. Ta koluje v energetických drahách a vyživuje náš organismus. 
 

Některé starší články

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak se cítíte v posledních dnech a měsících? Pociťujete neklid, únavu a trápí vás špatný spánek? Hektický život a přemíra stresu přetěžují naši mysl, a to vede k řadě obtíží. Zkuste hledat, čím byste mohli svoji mysl zklidnit. Co třeba vitální houby?

číst více

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Dovolte mi hned na úvod jednu otázku: „Jak moc jste ve svém životě spokojeni?“ V poslední době, když hovořím s lidmi, cítím, že spokojenost v jejich životech chybí. Většina z nich má pocit, že dnešní svět se zbláznil. Válečné konflikty, vleklá ekonomická nejistota, zhoršující se vztahy mezi lidmi a vypadá to, že přes i vysokou úroveň zdravotnictví jsme čím dál více nemocní.

číst více

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu, které je klasifikováno jako autoimunitní onemocnění. Přestože přesná příčina Crohnovy choroby není plně pochopena, vědci se domnívají, že kombinace genetických, environmentálních a imunitních faktorů hraje v jejím vývoji klíčovou roli. Autoimunitní onemocnění obecně vznikají, když imunitní systém „omylem“ útočí na zdravé tkáně těla.

číst více