Jak vzniká Qi

V minulých článcích jsme si vysvětlili, co je to Qi a jaké rozeznáváme Qi. Dnes si povíme něco o tom, jak Qi vzniká, jak se v našem organismu vytváří.

Jsou tři zdroje, ze kterých Qi může vznikat:

a, potrava, kterou jíme

b, vzduch, který dýcháme

c, Yuan Qi (původní Qi), která je uložena v Ledvinách

Slezina je základ

Orgán či systém Sleziny je zodpovědný za výrobu energie Qi z potravy, kterou sníme. Slezina vyextrahuje z potravy energii Qi (víme už, že se jí říká čínsky Gu Qi), která ještě není organismem využitelná, a tu posílá nahoru do Horního zářiče (směrem k Srdci a Plicím). Zde se spojí se vzduchem a vytvoří tzv. Osnovnou Qi (osnovnou Qi). Ta už je organismem využitelná.

Aby to nebylo tak jednoduché, tak v Horním zářiči se Osnovná Qi spojí s Původní Qi (Yuan Qi) z Ledvin, a společně tak vytvoří Pravou Qi (Zhen Qi). Ta se následně rozdělí na dvě ještě jiné QI:

  • Obrannou Qi (Wei Qi), což je yangová část Qi, která koluje po povrchu našeho těla a brání nás před vpádem různých patogenů.
  • Vyživující Qi (Ying Qi), což je yinová část Qi. Ta koluje v energetických drahách a vyživuje náš organismus. 
 

Některé starší články

Gua Sha – starodávná technika pro úlevu od bolesti i krásu pleti

Gua Sha – starodávná technika pro úlevu od bolesti i krásu pleti

Gua Sha (刮痧) je tradiční čínská terapeutická metoda, jejíž název lze přeložit jako „škrábání (gua) toxinů/patogenů (sha)“.

číst více

Osrdečník

Osrdečník

Osrdečník je v tradiční čínské medicíně energetickým ochráncem Srdce a duše. Chrání nás před vnějšími i vnitřními vlivy, reguluje emoce a napomáhá harmonii ve vztazích i vnitřním světě.

číst více

Močový měchýř

Močový měchýř

Močový měchýř v TCM není jen orgánem vylučování, ale klíčovým prvkem energetické rovnováhy těla. Ovlivňuje naši vitalitu, psychickou odolnost i hospodaření s tekutinami. Jak poznat jeho oslabení a jak jej podpořit?

číst více