Jak zvládat emoce pohledem čínské medicíny

Teorie čínské medicíny chápe lidské tělo jako součást okolního prostředí, ve kterém žijeme, a které nás přímo ovlivňuje. Znečištěné životní prostředí, nevhodné stravovací návyky, stále se snižující kvalita potravin a hlavně sílící stresová zátěž. To vše postupně oslabuje náš organismus a vede k disharmonii.

 Podle čínské medicíny mají nemoci příčinu ze 70 % v naší psychice, v emocích, z 20 % ve špatném stravování a jen 10 % jsou faktory, které nejsme schopni ovlivnit. Z toho vyplývá, že to, jak zvládáme nebo nezvládáme naše emoce, ovlivňuje naše zdraví a máme-li problémy se zvládáním emocí, může to být příčinou řady nemocí. Na místě je tedy otázka - jsou emoce špatné? Nejsou. Podle čínské medicíny jsou emoce zcela normálním projevem našich orgánů. Radost je spojená se srdcem, starosti se slezinou, smutek s plícemi, strach s ledvinami a zloba s játry. Emoce jsou pro člověka životně důležité. Jsou běžnou reakcí organismu na životní situace, a to i ty negativní (bez emoce strachu bychom pravděpodobně nepřežili dnešní den – zřejmě by nás na rušné ulici přejelo auto).

Vědomí je v mysli, emoce v těle

Problém tedy není v samotném prožívání emocí, ale v jejich potlačování či v jejich nadměrném prožívání. Až tehdy začínají našemu tělu škodit. Negativní emoce blokují naši přirozenou Qi (čchi – životní energii), ta začne v těle stagnovat nebo proudit špatnými cestami, což vede k disharmonii mezi orgány a následně k obtížím na fyzické úrovni. Emoce, které se snažíme vytěsnit, vytvářejí v našem těle tzv. energetické shluky, které podle čínské medicíny předcházejí vzniku nemocí. Z vytěsněných emocí vznikají různé bolesti, úzkosti, nejasné pocity, které tvoří základ tělesným onemocněním – nejčastěji autoimunitní povahy.

Přístup k emocím a způsob jejich zpracování je u každého velmi individuální. Někdo je lehce hodí za hlavu, jiný je v sobě dusí dlouhé týdny. Vše záleží na naší tělesné konstituci, na traumatech z dětství, na vztazích v rodině, na síle nebo oslabení jednotlivých orgánů. Existují však osvědčené způsoby, jak emoce lépe zvládat.

Cesta sebeuvědomění

Je třeba si vědět, že naše emoce nemůžeme řídit. Můžeme jim ale porozumět, a tím nad nimi získat kontrolu tzn., že jsme schopni se vědomě rozhodnout, jakým způsobem dovolíme emocím ovlivňovat naše jednání, náš vztah k sobě a k okolí. A tím, jak postupně budeme měnit váš vztah ke světu, k sobě i k druhým, bude se měnit i naše vnímání a s ním i intenzita a druh emocí, které budeme prožívat.

Síla bylinek

Cesta sebeuvědomění je dlouhá a náročná. A nemusí být pro každého. Čínská medicína si pro tyto případy bere na pomoc bylinky resp. bylinné tinktury. Dobře pomáhají v situacích, kdy se nekontrolované emoce, zvláště ve spojení s všudypřítomným stresem, začínají negativně projevovat na zdraví. Problémy zhoršující se stresem jako trávicí obtíže, různé tlaky, pnutí, úzkosti, neurózy, nesoustředěnost, podrážděnost, premenstruační syndrom apod. jsou podle čínské medicíny otázkou “stagnace energie jater”. Čínští lékaři říkají, že játra jsou orgán velmi citlivý na silné či potlačované emoce a na to, když je člověk pod dlouhodobým a silným stresem.

Už v 11. století čínští lékaři přišli s bylinnou recepturou Xiao Yao San, která uvolňuje energetické blokády v těle a dodnes je jednou z nejužívanějších bylinných směsí. Její chytré složení vyrovnává vztah mezi „játry a slezinou“ - to znamená, že uklidňuje emoce, pocity stísněnosti, podrážděnosti, lehkou depresi, píchání či tlaky v podžebří, nadýmání zejména při stresu, tlumí bolesti hlavy, řeší premenstruační syndrom atd. Vhodná je směs v podobě bylinné tinktury. Právě díky spojení bylinek a alkoholu je tinktura volbou číslo jedna u problémů s emocemi a se stresem.

Milan Schirlo - terapeut tradiční čínské medicíny

Některé starší články

Žaludek v jednom ohni, aneb jak snadné je se dopracovat k refluxu

Žaludek v jednom ohni, aneb jak snadné je se dopracovat k refluxu

Pálení žáhy a žaludeční reflux - další ze zdravotních problémů, se kterými se v ordinaci setkávám až moc často. Každý to někdy zažil, většina žen v těhotenství určitě, a řada z vás dokonce bere dlouhodobě léky na tlumení příznaků.

číst více

Akupunktura - druhý pilíř tradiční čínské medicíny

Akupunktura - druhý pilíř tradiční čínské medicíny

Mnohé z vás možná překvapí, že tradiční čínská medicína není jen tak nějaká „alternativní medicína“, ale stojí na velmi propracovaných diagnostických metodách, na které navazují praxí osvědčené a fungující terapeutické metody.

číst více

Kvasinky, aneb když je nepřítel v převaze

Kvasinky, aneb když je nepřítel v převaze

Kvasinková infekce neboli kandidóza, je onemocnění vyvolané kvasinkami. Kvasinky jsou jednobuněčné houby, které se v našem organismu běžně vyskytují na sliznicích v ústech, v trávicím traktu, v pohlavních orgánech i na kůži.

číst více