Jaké diagnostické metody používá čínská medicína?

Cílem diagnostiky je najít příznaky vzniklých nerovnováh v těle pacienta. Když terapeut nashromáždí dostatečné množství příznaků, pak je schopen určit tzv. obraz. Obraz je např. nedostatečnost Yangu Ledvin nebo stagnace Jaterní Qi. Obraz nám dává informaci o příčinách zdravotních problémů. Každá nemoc, tak jak ji chápeme my, je souborem těchto obrazů. Terapeut neléčí nemoc, ale léčí obraz či obrazy. Každá nemoc je souborem jednoho či více obrazů. Jeden obraz může být příčinou i více nemocí.

Čínský lékař používá k diagnostice čtyři hlavní metody: 

a, Diagnostika pozorováním

Lékař tradiční čínské medicíny si všímá vzhledu a chování pacienta již při vstupu do ordinace. Chůze, postoj, tvar postavy, barva kůže - vše je pro diagnostiku důležité. Specifikem čínské medicíny a diagnostiky pozorováním je vzhled jazyka. Barva, povlak, netypické skvrny, to vše lékaři slouží jako vodítko pro určení diagnózy. Jako by skládal mozaiku z jednotlivých dílků. Stejně tak postupuje i lékař, před kterým se najednou objeví obraz nemoci, příčina obtíží a plán správné léčby. 

b, Diagnostika dotazováním

Diagnostika dotazováním je pro většinu lékařů nedůležitější metodou. Pomocí systému tzv. deseti otázek dokáže lékař určit příčiny nerovnováh v organismu. V praxi je těch otázek mnohem více. Pro představu, navštivte Poradnu na Cestě želvy a otevřete si Diagnostický dotazník. Zde uvidíte seznam otázek, které vám může lékař tradiční čínské medicíny v ordinaci položit.

c, Diagnostika pohmatem

Základem diagnostiky pohmatem je diagnostika pulzu pacienta. Jedná se o důležitou diagnostickou metodu, která lékaři pomůže najít příčiny nerovnováh organismu. Lékař odebírá pacientův pulz na radiální tepně na palcové straně zápěstí. Na každé ruce jsou tři pozice. Každá pozice vypovídá o kvalitě jednoho orgánu: Jater, Srdce, Sleziny, Plic a ledvinového Yinu a ledvinového Yangu.

 Každá pozice má ještě tři úrovně do hloubky. Ty dávají lékaři informaci o tom, zda je problém ve vnitřních či vnějších vrstvách organismu.

 Lékař rozeznává 27 druhů pulzů. Například „rychlý pulz“, který říká, že v organismu je horkost. Nebo „strunovitý pulz“, který vypovídá o blokádě v toku energie Qi. 

d, Diagnostika poslechem a čichem

Lékař sleduje i pacientův hlas a pachy, které pacient vydává. Vše je důležité a pomůže vytvořit celkový obraz mozaiky. Třeba zápach z úst bývá příznakem obrazu „horkosti v Žaludku“ (anebo špatné ústní hygieny). 

Diagnostické metody pomáhají nejen určit příčiny nemocí, ale zároveň díky nim dokáže zkušený lékař čínské medicíny určit vývoj a prognózu dané nemoci.

 

Zdroj: Cesta želvy

Některé starší články

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl

YinYangová cesta zdravím neboli cesta středu, představuje ideální stav, kdy je Yin a Yang v rovnováze. Poznejte vitální houby, které tuto ztracenou rovnováhu pomáhají nalézt.

číst více

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 1. díl

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 1. díl

Co pro vás znamená zdraví? Pro tradiční čínskou medicínu je to rovnováha těla. Rovnovážný stav, kdy je vše v souladu se vším a naše tělo je zdravé. A nejen zdravé, zároveň se cítíme dobře a užíváme si kvalitního života.

číst více

Prvek Kov

Prvek Kov

Prvek Kov patří mezi jeden z pěti základních prvků v systému Wu Xing, který je klíčovým konceptem v tradiční čínské filozofii a medicíně. Wu Xing, což znamená "pět pohybů", popisuje dynamické vztahy a vzájemné interakce mezi různými aspekty lidského těla a přírody.

číst více