Když stres řídí náš život

Dnešní koronavirová doba přináší nové výzvy pro naši psychiku. Jako by nám nestačily ty staré. Mnoho lidí ztratilo ze dne na den příjem, mnoho lidí má strach o práci, mnoho lidí má strach, že onemocní nebo že onemocní jejich blízcí. Omezení sociálních kontaktů také nepřidá na optimismu. Vše toto vytváří nadměrnou stresovou zátěž pro naši psychiku. Mnoho lidí je čím dál tím více pod ohromným tlakem. A tento tlak má postupně tendenci, projevovat se fyzickými symptomy na našem těle.  Říká se tomu somatizace stresu. Tzn. psychické pochody začnou mít fyzické příznaky. Je to v podstatě obrana našeho organismu, kdy se organismus snaží napětí psychické rozptýlit ve fyzickém těle.

Zachování rovnováhy

 
Přirozeností našeho organismu je regulovat pochody v těle tak, aby za všech okolností byla zachována homeostáza nebo též stálé vnitřní prostředí, které je podmínkou správného fungování všech fyziologických procesů. Nadměrná psychická zátěž logicky tuto rovnováhu narušuje. Somatizace stresu pak hraje funkci takového ventilu v papiňáku, pomocí kterého si uvolňujeme od psychického napětí. Trochu to ale vypadá jako z deště pod okap. Následné fyzické příznaky také nejsou nic, co by se nám líbilo a co by svědčilo našemu zdraví. Nejčastěji se projevuje chronickou únavou, bolestmi různě po těle, neurologickými problémy a velmi často zažívacími potížemi a nespavostí.
 

Jít cestou umírněnosti

 
Čínská medicína nezná pojem homeostáza, ale mluví o neustálém vyrovnávání yinové a yangové energie, kde jediným cílem je dosažení zlaté střední cesty - ideálního stavu - absolutního zdraví (kterého ale nikdy nedosáhneme). Proto čínská medicína tak často zmiňuje žít v harmonii, v rovnováze, aby nedocházelo k extrémním výkyvům Yin a Yangu. Snažit se jít cestou umírněnosti - v jídle, v práci, ve sportovních aktivitách, v odpočinku, ve vztazích, v sexu a zapomenout na extrémy, které jsou pro náš organismus škodlivé. Každý extrém vyvolává nerovnováhu yinové a yangové energie a ta se dříve či později projeví jako nemoc.
 

Vše musí proudit

 
Podle čínské medicíny může naše psychika až za 70 % onemocnění. To je opravdu hodně. Způsob našeho stravování za 20 % a jen 10 % tvoří příčiny, které nemůžeme ovlivnit, např. dědičnost. Dalším paradigma čínské medicíny říká: „Zdravý člověk je plný energie Qi a krve a vše v něm volně proudí.“ Západní medicína pojem Qi nepoužívá. Není pro ni měřitelná ani zobrazitelná žádným přístrojem, nelze ji vyoperovat. A přesto proudí v akupunkturních drahách stejně, jako krev proudí v cévách nebo lymfa v lymfatických drahách. Qi má v organismu různé funkce. Zahřívá ho, vyživuje ho, ochraňuje ho, rozhýbává ho, je zodpovědná za fyziologické procesy atd. A aby mohla tyto funkce plnit, musí neustále a volně proudit.
 
Volné proudění energie Qi mají na svědomí Játra. Z pohledu čínské medicíny je to velmi důležitý orgán zodpovědný za celou řadu pochodů v organismu.  Bohužel jsou extrémně citlivá na stres. Jakmile jsme dlouhodoběji vystaveni permanentnímu stresu nebo nadměrným emocím, začne se energie Qi zpomalovat a postupně dochází k omezení jejího volného toku.
Zpomalení energie Qi se projeví napětím na různých místech v těle či mírnými bolestmi. Zvláště u žen jsou typická místa, kde se toto napětí projeví - oblast krku a štítné žlázy, prsa a hruď, oblast žaludku a podžebří a oblast podbřišku.
 
Stagnaci energie Qi už pocítíte jako knedlík v krku, tlak na prsou, kámen v žaludku nebo nadýmání. Pokud se nepodaří Qi znovu rozhýbat, spolu s Qi začnou stagnovat další substance, jako je krev a hlen. A ty už mají za následek závažnější zdravotní problémy, např. uzlíky na štítné žláze, bulky v prsu, žaludeční vředy, myomy v děloze či cysty na vaječnících. Těch scénářů je nepočítaně. Jedním z typických příznaků je i premenstruační syndrom. Menstruace je podle čínské medicíny fyziologická blokáda. Organismus v určitou chvíli menstruačního cyklu začne zadržovat krev. Což je blokáda . Pak blokádu uvolní a tím začne menstruační krvácení. Pokud vlivem stresu dochází k dlouhodobé stagnaci jaterní Qi, dochází k zesilování všech dalších blokád v těle. Proto před menstruací ženy se stagnovanou jaterní Qi cítí příznaky jako je bolest v podbřišku či v bedrech, bolest a citlivost prsou, psychickou rozkolísanost apod.

Buďte jako voda

 
Co s tím ale můžeme dělat? V první řadě je důležitá prevence. Je nutné nechat vše volně proudit. Nevytvářet blokády. Nejen v našem těle, ale i v prostředí kolem nás. Podněty kolem nás, které vytváří stres, nikdy nezmizí. Bojovat s nimi by bylo poměrně sisyfovské. Máme dvě možnosti. Buď se stresovým situacím budeme vyhýbat a nebo se jim postavíme. Vyhýbat se stresu je dobrý nápad, ale někdy je těžko realizovatelný. Ale v rámci možností je dobré se o to snažit.

Druhá možnost je se těmto výzvám postavit. Ale jak. Výše jsme si říkali, že stresové situace vytvářejí blokády. Pokud se tedy stresu postavíme silou, tak si zaděláme jen na další bloky. Vybudíme extrémně naše emoce nebo je budeme silně potlačovat. Oboje povede k blokádám v toku Qi. Lepší cestou je stresové situace přijmout. Smířit se s nimi, pokud je nemůžeme v této chvíli změnit. Buďte jako voda. Pokud udeříte vodu, tak se jí to příliš nedotkne a bude dál volně proudit. Pozorujte své emoce, jako by nebyly vaší součástí, jako by vámi jen protékali. Jsou i techniky, které nám mohou pomoci stres lépe zvládat. Jsou to třeba meditace, cvičení jako Tai Ji , Qi Gong nebo jóga a nebo modernější metoda MindFulness.
 

Čím uvolnit zablokovaná Játra?

 
Někdy bohužel změnit přístup ke stresu nestačí. Somatické projevy mohou být tak výrazné, že člověk nemá sílu to zvrátit. A nebo by to byl běh na dlouhou trať. Čínská medicína nabízí několik metod, jak zablokovaná Játra uvolnit. Jednou z nich je akupunktura. Šikovný akupunkturista je schopný pomocí jehel uvolnit blokády v drahách a energii Qi znovu rozproudit.

Harmonizace Jater bylinkami

 
Druhou možností je fytoterapie, léčba bylinkami, houbami, minerály apod. Čínská medicína má v terapeutickém rejstříku bylinné recepty, které dokáží uvolnit stagnovanou jaterní Qi. Dokonce má i recepty na vážnější scénáře, kdy se kromě Qi blokuje i krev nebo hlen, a vznikají již hmatatelné projevy stagnace (myomy, cysty, endometrióza, adenomy, nádory apod.)

Jednou z nejlepších směsí u somatizací, které ve své ordinaci používám, je receptura Xiao Yao San. Tento recept byl vytvořen už na počátku 12. století významným čínským lékařem. Obsahuje bylinky jako je prorostlík nebo mimóza, které dokáží uvolnit jaterní Qi. Dále bylinky, které Qi posilují, jako je atraktylis nebo lékořice. Tato směs je vhodná u všech potíží, které se zhoršují stresem.
Existuje ještě jedna modernější směs, kterou u somatizací mám nejraději. Funguje poměrně rychle, do 14 dnů obvykle pacient vidí zmírnění příznaků. Obvykle to popisuje, jako že mu ty problémy kolem něj už tolik nevadí. Jako by jím procházely, nedotýkají se ho. Celkově se uvolní. Tou směsí je Hou Tou He Ping San. Kromě bylinek na uvolnění Jater obsahuje i houbu Hericium, která je u somatizací výborná, a zároveň bylinky na posílení Srdce a duše Shen. Srdce je orgán, v kterém sídlí naše psychika.
 

Játra pohledem čínské medicíny

 
V souvislosti s Játry musím upozornit na obecně rozšířený omyl. Játra čínská medicína chápe jako celý systém, který rozhýbává energii Qi v organismu, skladuje krev, napomáhá trávení a je citlivý na emoce a stresy. My si „zdravá játra“ běžně spojujeme s ostropestřcem. Ten je určitě skvělý, ale játrům pomáhá ze západního pohledu - regeneruje jejich buňky a obnovuje metabolické schopnosti. Já zde hovořím spíše o psychickém aspektu Jater. Zablokovanou jaterní Qi ostropestřec bohužel uvolnit nedokáže. To umí např. prorostlík čínský nebo šáchor hlíznatý, které jsou součástí výše uvedených směsí..
 

Pouze změna je řešení


Na závěr bych rád řekl, že stres kolem vás nikdy nezmizí. Jednou bude slabší, jindy silnější. Můžete začít užívat směs hericia, kurkumy a pivoňky mléčnokvěté a uleví se vám. Pokud ale nezměníte přístup ke stresovým situacím, somatizované problémy se k vám zase vrátí. Hledejte příčiny svých vlastních stresů a postupně je eliminujte ze svého života. Jde o vás a vše zdraví a věřte, že vždy máte na výběr. Zkuste být jako voda…
 
Autor: Milan Schirlo, terapeut tradiční čínské medicíny

Některé starší články

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak se cítíte v posledních dnech a měsících? Pociťujete neklid, únavu a trápí vás špatný spánek? Hektický život a přemíra stresu přetěžují naši mysl, a to vede k řadě obtíží. Zkuste hledat, čím byste mohli svoji mysl zklidnit. Co třeba vitální houby?

číst více

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Dovolte mi hned na úvod jednu otázku: „Jak moc jste ve svém životě spokojeni?“ V poslední době, když hovořím s lidmi, cítím, že spokojenost v jejich životech chybí. Většina z nich má pocit, že dnešní svět se zbláznil. Válečné konflikty, vleklá ekonomická nejistota, zhoršující se vztahy mezi lidmi a vypadá to, že přes i vysokou úroveň zdravotnictví jsme čím dál více nemocní.

číst více

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu, které je klasifikováno jako autoimunitní onemocnění. Přestože přesná příčina Crohnovy choroby není plně pochopena, vědci se domnívají, že kombinace genetických, environmentálních a imunitních faktorů hraje v jejím vývoji klíčovou roli. Autoimunitní onemocnění obecně vznikají, když imunitní systém „omylem“ útočí na zdravé tkáně těla.

číst více