Krev podle čínslé medicíny

V několika posledních dílech naší školky jsme mluvili o energii Qi. O něčem, co je velmi subtilní, co nemůžeme vidět vlastníma očima. O něčem, o čem vlastně vůbec netušíme, co vlastně je. 

Dnes budeme mluvit o další důležité substanci konceptu TCM, o krvi. Krev už můžeme vidět na vlastní oči, když se třeba řízneme. Krev nám koluje v cévách a je poháněná srdcem. Ale nebyla by to čínská medicína, kdyby nebylo všechno trochu jinak. Pokud vám terapeut TCM řekne, že máte nedostatečnost krve, tak pravděpodobně nemáte méně krve než ostatní lidi, ale jde spíš o změnu energetické kvality krve pohledem čínské medicíny. Takže opět krev není úplně krev.

 Krev je úzce spojená s energií Qi. Obě vznikají přeměnou z potravy. Krev může vznikat i transformací z esence Jing, která je uložena v Ledvinách.

Krev je spolu s Qi základní substancí našeho organismu. Říká se, že Qi je generálem krve a krev je matkou Qi. Tzn. kdyby nebylo Qi, tak je krev jen mrtvou hmotou. A krev dává Qi takovou materiální základnu, Qi si z krve bere výživu.

Krev má v organismu dvě základní funkce: 

1, Krev vyživuje a svlažuje organismus 

Krev neustále koluje naším organismem. Dostává se díky kapilárám a vlásečnicím až do těch nejzazších periferií našeho těla. Díky tomu, že krev přenáší živiny a tekutiny, tak je celý náš organismus vyživován a svlažován. Krev tedy potřebujeme, aby se naše tělo mohlo obnovovat, aby mohlo růst a aby mohlo vykonávat různé funkce.

 

2, Krev je materiální základnou psychiky 

Krev tvoří substanci, která vyživuje a v podstatě v sobě nese ducha Shen (myšleno ducha Shen jako jednu z částí Tří pokladů). Duch Shen je jinými slovy naše psychika. Pokud dojde k nerovnováze krve, začnou vznikat i různé psychické problémy. Pokud má člověk třeba problém s nedostatečností krve, tak může trpět depresemi, nespavostí, úzkostmi, neukotveností apod. 

Krev se podílí i na dalších funkcích našeho těla. Je důležitá pro růst vlasů, pro tvorbu mateřského mléka, pro kvalitu spermatu a samozřejmě je součástí menstruačního cyklu.

 

Zdroj: Cesta želvy

Některé starší články

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak se cítíte v posledních dnech a měsících? Pociťujete neklid, únavu a trápí vás špatný spánek? Hektický život a přemíra stresu přetěžují naši mysl, a to vede k řadě obtíží. Zkuste hledat, čím byste mohli svoji mysl zklidnit. Co třeba vitální houby?

číst více

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Dovolte mi hned na úvod jednu otázku: „Jak moc jste ve svém životě spokojeni?“ V poslední době, když hovořím s lidmi, cítím, že spokojenost v jejich životech chybí. Většina z nich má pocit, že dnešní svět se zbláznil. Válečné konflikty, vleklá ekonomická nejistota, zhoršující se vztahy mezi lidmi a vypadá to, že přes i vysokou úroveň zdravotnictví jsme čím dál více nemocní.

číst více

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu, které je klasifikováno jako autoimunitní onemocnění. Přestože přesná příčina Crohnovy choroby není plně pochopena, vědci se domnívají, že kombinace genetických, environmentálních a imunitních faktorů hraje v jejím vývoji klíčovou roli. Autoimunitní onemocnění obecně vznikají, když imunitní systém „omylem“ útočí na zdravé tkáně těla.

číst více