Krev podle čínslé medicíny

V několika posledních dílech naší školky jsme mluvili o energii Qi. O něčem, co je velmi subtilní, co nemůžeme vidět vlastníma očima. O něčem, o čem vlastně vůbec netušíme, co vlastně je. 

Dnes budeme mluvit o další důležité substanci konceptu TCM, o krvi. Krev už můžeme vidět na vlastní oči, když se třeba řízneme. Krev nám koluje v cévách a je poháněná srdcem. Ale nebyla by to čínská medicína, kdyby nebylo všechno trochu jinak. Pokud vám terapeut TCM řekne, že máte nedostatečnost krve, tak pravděpodobně nemáte méně krve než ostatní lidi, ale jde spíš o změnu energetické kvality krve pohledem čínské medicíny. Takže opět krev není úplně krev.

 Krev je úzce spojená s energií Qi. Obě vznikají přeměnou z potravy. Krev může vznikat i transformací z esence Jing, která je uložena v Ledvinách.

Krev je spolu s Qi základní substancí našeho organismu. Říká se, že Qi je generálem krve a krev je matkou Qi. Tzn. kdyby nebylo Qi, tak je krev jen mrtvou hmotou. A krev dává Qi takovou materiální základnu, Qi si z krve bere výživu.

Krev má v organismu dvě základní funkce: 

1, Krev vyživuje a svlažuje organismus 

Krev neustále koluje naším organismem. Dostává se díky kapilárám a vlásečnicím až do těch nejzazších periferií našeho těla. Díky tomu, že krev přenáší živiny a tekutiny, tak je celý náš organismus vyživován a svlažován. Krev tedy potřebujeme, aby se naše tělo mohlo obnovovat, aby mohlo růst a aby mohlo vykonávat různé funkce.

 

2, Krev je materiální základnou psychiky 

Krev tvoří substanci, která vyživuje a v podstatě v sobě nese ducha Shen (myšleno ducha Shen jako jednu z částí Tří pokladů). Duch Shen je jinými slovy naše psychika. Pokud dojde k nerovnováze krve, začnou vznikat i různé psychické problémy. Pokud má člověk třeba problém s nedostatečností krve, tak může trpět depresemi, nespavostí, úzkostmi, neukotveností apod. 

Krev se podílí i na dalších funkcích našeho těla. Je důležitá pro růst vlasů, pro tvorbu mateřského mléka, pro kvalitu spermatu a samozřejmě je součástí menstruačního cyklu.

 

Zdroj: Cesta želvy

Některé starší články

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl

YinYangová cesta zdravím neboli cesta středu, představuje ideální stav, kdy je Yin a Yang v rovnováze. Poznejte vitální houby, které tuto ztracenou rovnováhu pomáhají nalézt.

číst více

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 1. díl

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 1. díl

Co pro vás znamená zdraví? Pro tradiční čínskou medicínu je to rovnováha těla. Rovnovážný stav, kdy je vše v souladu se vším a naše tělo je zdravé. A nejen zdravé, zároveň se cítíme dobře a užíváme si kvalitního života.

číst více

Prvek Kov

Prvek Kov

Prvek Kov patří mezi jeden z pěti základních prvků v systému Wu Xing, který je klíčovým konceptem v tradiční čínské filozofii a medicíně. Wu Xing, což znamená "pět pohybů", popisuje dynamické vztahy a vzájemné interakce mezi různými aspekty lidského těla a přírody.

číst více