Mechanismus Qi

V minulých dílech jsme si řekli co to je energie Qi, jaké jsou její druhy, jak vzniká a jaké plní v našem organismu funkce. Dnes si povíme o „mechanismu Qi“.

 

Qi se musí hýbat

Qi se v našem organismu neustále pohybuje. To je její přirozený stav. Pokud však začne někde stagnovat, vzniká problém. Jestli si pamatujete, říkali jsme si, že zdravý člověk je plný Qi a krve a vše v něm volně proudí. No a Qi to dokáže hned čtyřmi směry: stoupá či klesá, vstupuje či vystupuje.

  • Když Qi stoupá, proudí nahoru. Za tuto stoupající funkci zodpovídá orgán Sleziny spolu s Játry. Játra fungují jako nějaký krtek, jehož úkolem je udržovat všechny dráhy průchodné. V praxi často vidíme, že za většinou blokád v organismu jsou více či méně zodpovědná Játra. Velmi často je stagnace jaterní Qi zodpovědná za somatizaci stresů.
  • Když Qi klesá, pohybuje se směrem dolů. Tomuto pohybu pomáhají orgány Plic, Ledvin a Žaludku. Když třeba Žaludek nepracuje správně, začne se Qi místo dolů pohybovat vzhůru. My to pak vnímáme jako reflux či pálení žáhy.
  • Když Qi vstupuje, její tok směřuje dovnitř organismu.
  • Když Qi vystupuje, odchází k povrchu a směrem ven.

Qi Ji

Tomuto koloběhu se říká mechanismus Qi (Qi Ji). Mechanismus Qi pomáhá udržovat v chodu celý systém orgánů a jejich funkcí. Slezina posílá energii Qi z přeměněné potravy nahoru do Srdce a do Plic. Oproti tomu Žaludek posílá nezpracovanou potravu dolů do střev. Příkladem vstupu a výstupu Qi může být třeba dýchání. Ledviny řídí nádech, jinými slovy nasávají Qi ve formě vzduchu. Oproti tomu Plíce řídí výdech, Qi pak ve formě odkysličeného vzduchu vydechujeme ven.

 

Zdroj: Cesta želvy

Některé starší články

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl

YinYangová cesta zdravím neboli cesta středu, představuje ideální stav, kdy je Yin a Yang v rovnováze. Poznejte vitální houby, které tuto ztracenou rovnováhu pomáhají nalézt.

číst více

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 1. díl

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 1. díl

Co pro vás znamená zdraví? Pro tradiční čínskou medicínu je to rovnováha těla. Rovnovážný stav, kdy je vše v souladu se vším a naše tělo je zdravé. A nejen zdravé, zároveň se cítíme dobře a užíváme si kvalitního života.

číst více

Prvek Kov

Prvek Kov

Prvek Kov patří mezi jeden z pěti základních prvků v systému Wu Xing, který je klíčovým konceptem v tradiční čínské filozofii a medicíně. Wu Xing, což znamená "pět pohybů", popisuje dynamické vztahy a vzájemné interakce mezi různými aspekty lidského těla a přírody.

číst více