Mechanismus Qi

V minulých dílech jsme si řekli co to je energie Qi, jaké jsou její druhy, jak vzniká a jaké plní v našem organismu funkce. Dnes si povíme o „mechanismu Qi“.

 

Qi se musí hýbat

Qi se v našem organismu neustále pohybuje. To je její přirozený stav. Pokud však začne někde stagnovat, vzniká problém. Jestli si pamatujete, říkali jsme si, že zdravý člověk je plný Qi a krve a vše v něm volně proudí. No a Qi to dokáže hned čtyřmi směry: stoupá či klesá, vstupuje či vystupuje.

  • Když Qi stoupá, proudí nahoru. Za tuto stoupající funkci zodpovídá orgán Sleziny spolu s Játry. Játra fungují jako nějaký krtek, jehož úkolem je udržovat všechny dráhy průchodné. V praxi často vidíme, že za většinou blokád v organismu jsou více či méně zodpovědná Játra. Velmi často je stagnace jaterní Qi zodpovědná za somatizaci stresů.
  • Když Qi klesá, pohybuje se směrem dolů. Tomuto pohybu pomáhají orgány Plic, Ledvin a Žaludku. Když třeba Žaludek nepracuje správně, začne se Qi místo dolů pohybovat vzhůru. My to pak vnímáme jako reflux či pálení žáhy.
  • Když Qi vstupuje, její tok směřuje dovnitř organismu.
  • Když Qi vystupuje, odchází k povrchu a směrem ven.

Qi Ji

Tomuto koloběhu se říká mechanismus Qi (Qi Ji). Mechanismus Qi pomáhá udržovat v chodu celý systém orgánů a jejich funkcí. Slezina posílá energii Qi z přeměněné potravy nahoru do Srdce a do Plic. Oproti tomu Žaludek posílá nezpracovanou potravu dolů do střev. Příkladem vstupu a výstupu Qi může být třeba dýchání. Ledviny řídí nádech, jinými slovy nasávají Qi ve formě vzduchu. Oproti tomu Plíce řídí výdech, Qi pak ve formě odkysličeného vzduchu vydechujeme ven.

 

Zdroj: Cesta želvy

Některé starší články

Tlusté střevo

Tlusté střevo

Tlusté střevo v tradiční čínské medicíně ovlivňuje nejen trávení, ale i naši emocionální rovnováhu. Tento článek se zaměřuje na jeho roli v těle a nabízí tipy, jak podpořit jeho zdraví prostřednictvím bylinek, stravy a péče o emoce.

číst více

Tenké střevo

Tenké střevo

Tenké střevo podle TČM třídí nejen potravu, ale i emoce. Ovlivňuje trávení, mysl i náladu. K rovnováze pomáhá teplá strava, klid, byliny a vitální houby jako Reishi, Hericium prášek nebo MycoClean.

číst více

Žaludek

Žaludek

Žaludek hraje v tradiční čínské medicíně zásadní roli – přeměňuje potravu na energii a ovlivňuje celkové zdraví. Jeho rovnováha závisí na správném trávení, dostatečné vlhkosti a plynulém pohybu Qi. Přečtěte si několik tipů, jak podpořit Žaludek.

číst více