Mechanismus Qi

V minulých dílech jsme si řekli co to je energie Qi, jaké jsou její druhy, jak vzniká a jaké plní v našem organismu funkce. Dnes si povíme o „mechanismu Qi“.

 

Qi se musí hýbat

Qi se v našem organismu neustále pohybuje. To je její přirozený stav. Pokud však začne někde stagnovat, vzniká problém. Jestli si pamatujete, říkali jsme si, že zdravý člověk je plný Qi a krve a vše v něm volně proudí. No a Qi to dokáže hned čtyřmi směry: stoupá či klesá, vstupuje či vystupuje.

  • Když Qi stoupá, proudí nahoru. Za tuto stoupající funkci zodpovídá orgán Sleziny spolu s Játry. Játra fungují jako nějaký krtek, jehož úkolem je udržovat všechny dráhy průchodné. V praxi často vidíme, že za většinou blokád v organismu jsou více či méně zodpovědná Játra. Velmi často je stagnace jaterní Qi zodpovědná za somatizaci stresů.
  • Když Qi klesá, pohybuje se směrem dolů. Tomuto pohybu pomáhají orgány Plic, Ledvin a Žaludku. Když třeba Žaludek nepracuje správně, začne se Qi místo dolů pohybovat vzhůru. My to pak vnímáme jako reflux či pálení žáhy.
  • Když Qi vstupuje, její tok směřuje dovnitř organismu.
  • Když Qi vystupuje, odchází k povrchu a směrem ven.

Qi Ji

Tomuto koloběhu se říká mechanismus Qi (Qi Ji). Mechanismus Qi pomáhá udržovat v chodu celý systém orgánů a jejich funkcí. Slezina posílá energii Qi z přeměněné potravy nahoru do Srdce a do Plic. Oproti tomu Žaludek posílá nezpracovanou potravu dolů do střev. Příkladem vstupu a výstupu Qi může být třeba dýchání. Ledviny řídí nádech, jinými slovy nasávají Qi ve formě vzduchu. Oproti tomu Plíce řídí výdech, Qi pak ve formě odkysličeného vzduchu vydechujeme ven.

 

Zdroj: Cesta želvy

Některé starší články

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak se cítíte v posledních dnech a měsících? Pociťujete neklid, únavu a trápí vás špatný spánek? Hektický život a přemíra stresu přetěžují naši mysl, a to vede k řadě obtíží. Zkuste hledat, čím byste mohli svoji mysl zklidnit. Co třeba vitální houby?

číst více

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Dovolte mi hned na úvod jednu otázku: „Jak moc jste ve svém životě spokojeni?“ V poslední době, když hovořím s lidmi, cítím, že spokojenost v jejich životech chybí. Většina z nich má pocit, že dnešní svět se zbláznil. Válečné konflikty, vleklá ekonomická nejistota, zhoršující se vztahy mezi lidmi a vypadá to, že přes i vysokou úroveň zdravotnictví jsme čím dál více nemocní.

číst více

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu, které je klasifikováno jako autoimunitní onemocnění. Přestože přesná příčina Crohnovy choroby není plně pochopena, vědci se domnívají, že kombinace genetických, environmentálních a imunitních faktorů hraje v jejím vývoji klíčovou roli. Autoimunitní onemocnění obecně vznikají, když imunitní systém „omylem“ útočí na zdravé tkáně těla.

číst více