Vitální houby a rakovina prsu

 
Rakovina prsu je v současné době nejčastějším nádorem u žen v České republice. Ročně je diagnostikováno více než 7000 nových případu.
Riziko toho nádorového onemocnění stoupá s přibývajícím věkem. I přesto, že se počet nemocných každý rok zvyšuje, klesá úmrtnost.
Důvodem jsou především nové možnosti konvenční léčby, jako je chirurgická léčba, biologická léčba, chemoterapie i radioterapie.
Rakovina prsu postihuje pacientky jako žádný jiný nádor v jejich nejhlubším nitru, ovlivňuje jejich sebehodnocení a oslabuje jejich pocit ženskosti.
 
 
Co pro sebe můžeme udělat navíc?
Jednou z možností, jak s touto nemocí efektivně bojovat přírodní cestou, jsou vitální houby. Je to v poslední době velmi diskutované téma jak mezi onkologickými pacienty, tak i mezi lékaři onkology. Obvykle se vitální houby užívají souběžně s konvenční léčbou.
 
Vitální houby
Léčivé účinky hub využívá čínská medicína již po staletí. Jejich účinky jsou založeny nejen na zkušenostech, ale dnes i na mnoha vědeckých studiích, které dokazují, že houby mají výraznou schopnost modulovat naši imunitu. Houby v organismu zvyšují a aktivizují velké množství makrofágů, T-lymfocytů či NK buněk (tzv. přirození zabíječi). Tyto buňky imunitního systému pak atakují a ničí rakovinné buňky. Účinné látky obsažené v houbách mají však také schopnost přímo zabíjet nádorové buňky a omezit jejich dělení. Houby v neposlední řadě eliminují šíření rakovinných buněk dále do těla, tzv. tvorbu metastáz.
 
Doplněk při chemoterapii a radioterapii 
Radioterapie i chemoterapie sice účinně bojuje proti nemocným buňkám, má však také dopad na zdravé buňky. Tento drastický zásah do těla má za následek oslabování již oslabeného organismu. Vitální houby jsou jedním z vhodných řešení při chemoterapii a radioterapii. Na rozdíl od běžných bylinek totiž neoslabují působení chemo či radioterapie. Podáváním vitálních hub je možné i zmírnit negativní vedlejší účinky konvenční léčby, jako je únava, nevolnost, padání vlasů či poškození kostní dřeně.
 
Jaké vitální houby jsou rakoviny prsu vhodné?
U rakoviny prsu (podobně i u rakoviny plic) se obvykle doporučuje užívat kombinaci tří vitálních hub:

1, Maitake (Grifola frondosa, trsnatec lupenitý)

shutterstock_519635677Maitake je jednou z nejvýznamnějších hub užívaných při léčbě karcinomu prsu. Podle vědeckých studií obsahuje bioaktivní složku (D frakci), která je známá pro své protinádorové schopnosti. Tato složka dokáže u rakovinových buněk vyvolat apoptózu, tj. sebevraždu rakovinové buňky.

V současné době je Maitake intenzivně zkoumána pro své účinky nejen u nádorových onemocnění, ale i u metabolického syndromu, který souvisí s celou řadou onemocnění: hypertenze, cukrovka, cholesterol, nadváha apod. Bývá proto i častou součástí redukčních kůr. Aromatická Maitake je také jednou z nejoblíbenějších jedlých hub.

2, Coriolus (Coriolus versicolor, outkovka pestrá)

coriolus_shutterstock_217712656Druhou houbou je Coriolus, kterýje využíván tradiční čínskou medicínou k léčbě celé řady nemocí.  Coriolus pomáhá při únavě, moduluje funkce imunitního systému a v neposlední řadě má prokázané protirakovinné účinky. Dokáže efektivně likvidovat nejrůznější patogenní buňky (tzv. skryté patogeny), ať už jde o viry, bakterie, chlamydie, borelie či rakovinné buňky. Spolu s Reishi má i výrazné protizánětlivé účinky. Spojitost mezi chronickými záněty a rakovinou je dnes již prokázaná.

3, Reishi (Ganoderma lucidum, lesklokorka lesklá)

shutterstock_461172412Houba Reishi je jednou z nejvyhledávanějších vitálních hub. Její léčebné účinky se využívají více než 4000 let. Díky vysokému obsahu polysacharidů, triterpenů a fytosterolů je často používaná k léčbě nádorových onemocnění a k jejich prevenci. Studie portugalských vědců z roku 2011 zjistila, že pokud chceme působit na rakovinné buňky, tak není smysluplné použít jen některé části houby (třeba vysoce koncentrované polysacharidy či triterpenoidy), ale je třeba použít celý komplex látek obsažených v této houbě. Právě tento komplex přírodních látek má cytotoxické účinky na rakovinné buňky.
Reishi dokáže pomoci i u kardiovaskulárních problémů či při špatném spánku. Imunitní systém, dokáže nejen posilovat, ale i regulovat, pokud je jeho odpověď nepřiměřená. Toho se využívá třeba u alergií či autoimunitních problémů.

Jak užívat vitální houby u rakoviny prsu?

U onkologických problémů se doporučuje užívat 3-5g extraktů vybraných vitálních hub během dne (dohromady).

Pro lepší efekt se doporučuje užívat vitální houby 5 dní v týdnu a 2 dny udělat pauzu.
Užívat na lačno.
Při dlouhodobém užívání se doporučuje po 3 měsících udělat ještě 1 týden pauzu.
Ještě jednou zdůrazňujeme, že vitální houby je možné užívat souběžně s chemo či radioterapií.
Tato kombinace tří hub se užívá po celou dobu konvenční léčby a ještě asi 2 měsíce po jejím ukončení. Poslední měsíc se dávky postupně snižují až do ztracena.
Pokud je léčba úspěšná, tak se doporučuje užívat tuto kombinaci preventivně 1-2x ročně.

Jak vybrat kvalitní vitální houby?

Na trhu po celém světě je mnoho producentů vitálních hub. Často operují jednotlivými parametry svých produktů a předhánějí se, kdo bude silnější, kvalitnější, účinnější.
Kdo se v tom má ale vyznat? Zvláště když mnoho těchto tvrzení nemusí být pravdivých.
V jedné moudré knize se píše: Po ovoci je poznáte...
Hledejte tedy produkty, které používají ve svých ordinacích lékaři a praktici čínské medicíny. Oni potřebují výsledky, nevyléčí své pacienty jen dobrým marketingem.

 

Připravil: Milan Schirlo - terapeut tradiční čínské medicíny

Některé starší články

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak se cítíte v posledních dnech a měsících? Pociťujete neklid, únavu a trápí vás špatný spánek? Hektický život a přemíra stresu přetěžují naši mysl, a to vede k řadě obtíží. Zkuste hledat, čím byste mohli svoji mysl zklidnit. Co třeba vitální houby?

číst více

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Dovolte mi hned na úvod jednu otázku: „Jak moc jste ve svém životě spokojeni?“ V poslední době, když hovořím s lidmi, cítím, že spokojenost v jejich životech chybí. Většina z nich má pocit, že dnešní svět se zbláznil. Válečné konflikty, vleklá ekonomická nejistota, zhoršující se vztahy mezi lidmi a vypadá to, že přes i vysokou úroveň zdravotnictví jsme čím dál více nemocní.

číst více

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu, které je klasifikováno jako autoimunitní onemocnění. Přestože přesná příčina Crohnovy choroby není plně pochopena, vědci se domnívají, že kombinace genetických, environmentálních a imunitních faktorů hraje v jejím vývoji klíčovou roli. Autoimunitní onemocnění obecně vznikají, když imunitní systém „omylem“ útočí na zdravé tkáně těla.

číst více