Opakující se záněty močového měchýře

Zima je období, kdy do mé ordinace nejčastěji přicházejí ženy a stěžují si na stále se opakující záněty močového měchýře a močových cest (cystitidy). Muži s tímto problém jsou spíše vzácností – dle statistik ženy tímto problémem trpí 50 x častěji než muži.

Podle západní medicíny jsou nejčastějšími příčinami bakteriální infekce, oslabená imunita, dlouhodobý stres nebo přepracování a vyčerpání.  Občas se objevují i jako „vedlejší produkt“ diabetu.

Typickými příznaky jsou časté a bolestivé močení, pálení či řezání při močení i mimo něj, zkalená barva moči (někdy i s příměsí krve). Může se přidat i horečka leckdy doprovázená třesavkou – v tomto případě je již nutné vyhledat lékaře.

Co na to čínská medicína?

Čínská medicína vidí hned několik příčin, proč ženy trpí opakujícími se záněty močových cest.

Tou nejčastější, se kterou se setkávám v praxi, je nedostatečnost ledvin (hlavně jejich yangové části). Teorie* čínské medicíny říká, že každá věc má svoji yinovou část a yangovou část. A ty se neustále snaží převážit jedena nad druhou. Neustále dokola. V přírodě tak vznikají přirozené yin yangové cykly, kdy se pravidelně střídá yin a yang - třeba noc a den nebo zima a léto. Asi všichni znáte monádu, v které je toto střídání názorně zobrazeno. Pokud jeden prvek nadměrně vzroste, tak se překlopí v ten druhý. A pořád dokola. Stejně tak to funguje i v našem těle.

Ledviny obsahují jak yangovou část (jsou to taková kamínka organismu), tak i yinovu část (to je výživa, materie). Pokud je žena zimomřivá, má studené končetiny, stěžuje si na časté či noční močení, na bolestivou menstruaci, je bledá a unavená, pak má málo ledvinového yangu. Její ledviny jsou „studené“ a vnikne-li do organismu další chlad zvenčí (žena je vystavena vnějšímu chladu), potom se chlad stává nadměrným.

A podle výše uvedené teorie*, kdy se nadměrný yin přemění v yang, stejně tak se extrémní chlad změní v extrémní horko neboli zánět. Což je typický průběh chronických cystitid. Žena prochladne, začnou bolesti, řezání, pálení a následují antibiotika, což není teoreticky špatný nápad, jelikož horko je třeba zchladit. Problém je ale v tom, že organismus zchladí obvykle až příliš, a ještě více udusí „ohýnek“, který má plápolat v ledvinách. A příště už stačí mírnější vpád vnějšího chladu, aby se nemoc vrátila. Tím vzniká začarovaný kruh. 

Co s tím? Jak se dostat ze začarovaného kruhu?

V své praxi k tomuto používám dvě vitální houby: Cordyceps sinensis a Coriolus versicolorCordycpes posiluje ledviny, hlavně jejich yang a esenci tzn., že je zahřívá, je silně protiúnavový, stimuluje imunitní systém a libido.

Coriolus je z vitálních hub nejsilnější „zabiják“ jakýchkoliv patogenů, které v organismu nemají co dělat. A je mu jedno, jestli to jsou viry, bakterie, chlamydie, borelie či rakovinné buňky. Jeho další nespornou výhodou, proč má smysl ho použít u zánětů močových cest, je fakt, že regeneruje sliznice.

Jaké je optimální dávkování?

Důležité je, aby ženy trpící záněty močového měchýře, tento problém řešily v době mimo akutní stav - Cordyceps v dávce 2-1-0 (ráno-v poledne-večer) a Coriolus v dávce 0-1-2. Vždy užívat 5 dnů v týdnu a poté 2 dny pauza.

Pokud se začnou objevovat akutní příznaky jako je pálení, řezání při močení, krev moči apod., potom doporučuji vysadit Cordyceps a zvýšit dávku Coriolu - klidně až na 2-3 tobolky 4x denně. Případně je možné přidat čínskou směs Ba Zheng San či běžný urologický čaj a antibiotika opravdu až v nejnutnějším případě.

U lidí, kteří mají obecně tendenci k prochladnutí, je vhodné užívat Cordyceps i preventivně, a to hlavně v zimě. Cordyceps je vhodné použít v koncentraci 30 % polysacharidů a Coriolus v koncentraci 40 % polysacharidů. Proč je zrovna tato koncentrace je optimální? Odpověď naleznete.

Musím však zdůraznit, že mohou být i jiné příčiny opakujících se zánětů močového měchýře - např. vlhká horkost v dolním zářiči, stagnace jater s akumulací vlhka, nedostatečnost yin ledvin atd. Pak by byl terapeutický postup samozřejmě jiný.

 

Jak si sami pomoci změnou stravovacích návyků?

Určitě to neslyšíte poprvé - důležité je jíst vše teplé, vyhýbat se studeným potravinám, teple se strojit, vyhýbat se chladu.

Yang ledvin je třeba zahřívat a posilovat prostřednictvím sleziny, tzn. pomocí diety posilující yang sleziny. Pomůže i zaměřit se na určité potraviny zahřívající ledviny. Pokud pacient trpí otoky, lze stravu doplnit i o močopudné potraviny, jako jsou vařený celer či hlávkový salát.

Doporučované potraviny: Hřebíček, semínka pískavice, fenykl, černý pepř, skořice, sušený zázvor, rozmarýn, badyán, vlašský ořech, jedlý kaštan, pistácie, jehněčí, losos, černé fazole, cibule, pórek, pažitka, slávky, jehněčí a hovězí ledvinky.

Potraviny, kterým je dobré se vyhnout: Syrové ovoce a zelenina, výhonky a saláty, špenát, rajčata, sójové boby, tofu, lepkavá (sladká) rýže, jáhly, chaluhy, nadměrně slaná či sladká jídla, mléčné výrobky, ocet, ořechy a semínka, sójové mléko, chlazené nápoje či nápoje s ledem.

Důležité je i dostatečně pít (ne však moc) – optimálně 1,5 až 2 litry denně (záleží na vašem stavu a konstituci). Dobrým trikem je popíjet během dne horkou vodu (5 x denně 2 dcl horké vody).

Milan Schirlo - terapeut tradiční čínské medicíny 

Některé starší články

Žaludek v jednom ohni, aneb jak snadné je se dopracovat k refluxu

Žaludek v jednom ohni, aneb jak snadné je se dopracovat k refluxu

Pálení žáhy a žaludeční reflux - další ze zdravotních problémů, se kterými se v ordinaci setkávám až moc často. Každý to někdy zažil, většina žen v těhotenství určitě, a řada z vás dokonce bere dlouhodobě léky na tlumení příznaků.

číst více

Akupunktura - druhý pilíř tradiční čínské medicíny

Akupunktura - druhý pilíř tradiční čínské medicíny

Mnohé z vás možná překvapí, že tradiční čínská medicína není jen tak nějaká „alternativní medicína“, ale stojí na velmi propracovaných diagnostických metodách, na které navazují praxí osvědčené a fungující terapeutické metody.

číst více

Kvasinky, aneb když je nepřítel v převaze

Kvasinky, aneb když je nepřítel v převaze

Kvasinková infekce neboli kandidóza, je onemocnění vyvolané kvasinkami. Kvasinky jsou jednobuněčné houby, které se v našem organismu běžně vyskytují na sliznicích v ústech, v trávicím traktu, v pohlavních orgánech i na kůži.

číst více