Prvek Oheň

Prvek Oheň je jedním z pěti základních prvků v systému Wu Xing, který hraje klíčovou roli v tradiční čínské filozofii a medicíně. Wu Xing, což znamená "pět pohybů", zahrnuje dynamické vzájemné interakce mezi různými aspekty přírody a lidského těla.

Význam a charakteristika prvku Oheň 

Symbolika

Oheň symbolizuje energii, transformaci a dynamiku. Je spojen s létem, obdobím největšího tepla a záře. Oheň reprezentuje také sílu, osvětlení a vedení. Je to prvek, který přináší světlo do temnoty a umožňuje vidění a porozumění. Pohybem Ohně je samozřejmě stoupání. 

Zdraví

V tradiční čínské medicíně je Oheň spojen Srdcem a Tenkým střevem. Srdce nejen že pumpuje krev, ale je také považováno za sídlo mysli a ducha (Shen). Zdravé Srdce znamená jasnou mysl a klidný duch.

Emoce

Prvek Oheň je spojen s radostí, nadšením a vřelostí. Když je energie Ohně v rovnováze, člověk pociťuje radost a harmonii. Naopak nerovnováha může vést k nadměrnému vzrušení nebo, v extrémních případech, k úzkosti a nespavosti.

Interakce s jinými prvky

Oheň je vytvářen Dřevem, a naopak vytváří Zemi (popel z ohně se stává součástí země). V cyklu Wu Xing je Oheň kontrolován Vodou a kontroluje Kov (roztavení kovů).

Aplikace v praxi

Prvek Oheň se v tradiční čínské medicíně využívá k určení specifických zdravotních problémů, zejména těch, které souvisí se Srdcem a emocemi. Léčebné techniky zahrnují akupunkturu, bylinnou terapii a specifické meditační praxe pro udržení rovnováhy energie Ohně.

Prvek Oheň v systému Wu Xing je nejen fyzickým aspektem přírody, ale symbolizuje i vnitřní sílu, teplotu a světlo. Je zásadní pro udržení emocionální rovnováhy a zdraví Srdce. Jeho správné pochopení a harmonizace jsou klíčové pro dosažení celkového zdraví a pohody v rámci holistického přístupu tradiční čínské medicíny.

Zdroj: Cesta želvy

Některé starší články

Jiný pohled na vztahy mezi jednotlivými prvky Wu Xing

Jiný pohled na vztahy mezi jednotlivými prvky Wu Xing

Objevte nový pohled na koloběh pěti prvků Wu Xing, kde Země funguje jako střed a transformátor mezi prvky. Tento Feng Shui systém bere v úvahu energetické změny ročních období a poskytuje rady pro vytvoření harmonického životního prostoru.

číst více

Problémy s plodností. Jak je řešit a dočkat se vytouženého miminka?

Problémy s plodností. Jak je řešit a dočkat se vytouženého miminka?

Mnoho párů čelí problémům s plodností. Tento článek zkoumá příčiny neplodnosti z pohledu západní i čínské medicíny a nabízí možnosti léčby. Neztrácejte naději, řešení existují! Zjistěte více o tradičních a moderních metodách na cestě k miminku.

číst více

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak se cítíte v posledních dnech a měsících? Pociťujete neklid, únavu a trápí vás špatný spánek? Hektický život a přemíra stresu přetěžují naši mysl, a to vede k řadě obtíží. Zkuste hledat, čím byste mohli svoji mysl zklidnit. Co třeba vitální houby?

číst více