Rakovina prsu a vitální houby

Jak mohou vitální houby podpořit konvenční léčbu rakoviny prsu?

Rakovina prsu je v současné době nejčastěji se vyskytujícím nádorovým onemocněním u žen v České republice. Ročně je diagnostikováno více než 7 000 nových případů. Riziko toho onemocnění stoupá s přibývajícím věkem. I přesto, že se počet nemocných každý rok zvyšuje, úmrtnost klesá. Důvodem jsou především nové možnosti konvenční léčby, jako je chirurgická léčba, biologická léčba, chemoterapie i radioterapie. Na rozdíl od ostatních nádorových onemocnění rakovina prsu postihuje ženy v jejich nejhlubším nitru, ovlivňuje jejich sebevědomí, sebehodnocení a oslabuje pocit ženskosti.
 

 Jak pohlíží na rakovinu prsu čínská medicína?

Podle tradiční čínské medicíny existuje mnoho příčin, které jsou schopny spustit rakovinu prsu. Jednou z nejvýznamnějších jsou nadměrné či potlačované emoce a stres, které způsobují tzv. stagnaci jaterní Qi (energie). U všech žen, se kterými jsem hovořil v mé ordinaci, a které trpěly tímto onemocněním, jsem viděl tuto nerovnováhu. Systém Jater (kam patří i žlučník, oči, nehty atd.) je citlivý na stresové situace. Jednou z funkcí Jater (podle čínské medicíny) je vše v organismu zprůchodňovat. Pokud je tato funkce omezena, začne se energie Qi v těle zpomalovat a na určitých místech později blokovat. To vyvolává pocity napětí. U žen se energie Qi nejčastěji blokuje v oblasti krku (štítná žláza), v prsou (adenomy, karcinomy), kolem žaludku (trávicí diskomfort) či v podbřišku (myomy, cysty). Později se začne shlukovat i hlen a krev, čímž postupně vznikne nádor. Příčin je určitě ještě více, nicméně stagnace jaterní Qi hraje při vzniku rakoviny prsu určitě velkou roli.
 
Proto radím ženám, aby si vážily samy sebe, svého těla a svého zdraví. Aby žily a pečovaly o sebe tak, aby se jejich jaterní Qi neblokovala a vše v organismu volně proudilo. Čínská medicína říká, že zdravý člověk je plný Qi a krve a vše v něm volně proudí. V praxi to znamená nepotlačovat emoce, kontrolovat nadměrné emoce a vyhýbat se stresovým situacím.
 
Než se člověk naučí se svými emocemi pracovat a zvládat je sám, může být dobrým pomocníkem směs extraktu z vitální houby Hericium a čínských bylinek. Účinně pomáhají odblokovat energetické shluky, které předcházejí téměř všem onemocněním. Uvolňuje stagnaci energie Qi Jater a pomáhá při nejrůznějších somatizacích stresů (když se stres začne projevovat jako tělesný příznak). Tato směs je fajn jako prevence, ale pokud se nádor již objeví, pak je třeba poohlédnout se po vitálních houbách se silnějším a specifičtějším účinkem, které se obvykle užívají souběžně s konvenční léčbou. To znamená, že důrazně doporučuji spolupracovat s příslušným onkologickým pracovištěm.
 

Jak našemu tělu pomáhají vitální houby?

Léčivé účinky hub využívá čínská medicína již po staletí. Jejich účinky jsou založeny nejen na zkušenostech, ale dnes i na mnoha vědeckých studiích, které dokazují, že houby mají výraznou schopnost modulovat naši imunitu. V organismu zvyšují a aktivizují velké množství makrofágů, T-lymfocytů či NK buněk (tzv. přirozených zabíječů). Tyto buňky imunitního systému atakují a ničí rakovinné buňky. Účinné látky obsažené v houbách mají vedle toho schopnost i přímo zabíjet nádorové buňky a omezovat jejich dělení. A v neposlední řadě eliminují šíření rakovinných buněk dále do těla, tzv. tvorbu metastáz.
 

Vitální houby jako doplněk při chemoterapii a radioterapii

Radioterapie i chemoterapie sice účinně bojuje proti rakovinným buňkám, současně má však dopad na zdravé buňky. Tento drastický zásah do těla má za následek oslabování již tak oslabeného organismu. Proto se jako doplněk k chemo a radioterapii doporučují vitální houby. Pomáhají zmírnit negativní účinky náročné léčby a zlepšit kondici pacienta. Na rozdíl od běžných bylinek neoslabují působení chemo ani radioterapie. Tento efekt prokazuje řada studií. Podáváním vitálních hub je navíc možné zmírnit negativní vedlejší účinky konvenční léčby, jako je únava, nevolnost, padání vlasů či poškození kostní dřeně. Ještě jednou zdůrazňuji, že vitální houby je možné užívat souběžně s chemo či radioterapií.

 

Jaké vitální houby jsou u rakoviny prsu vhodné?

U rakoviny prsu (podobně i u rakoviny plic) se obvykle doporučuje užívat kombinaci tří vitálních hub:

1. Maitake (Grifola frondosa, trsnatec lupenitý)

Maitake je jednou z nejvýznamnějších hub užívaných při léčbě karcinomu prsu. Podle vědeckých studií obsahuje bioaktivní složku (D frakci), která je známá pro své imunostimulační a protinádorové účinky. Tato složka dokáže u rakovinných buněk vyvolat apoptózu, tj. sebevraždu rakovinové buňky. Navíc pomáhá navést účinek zbylých dvou hub (Coriolu a Reishi) do prsou.
 
maitake
2. Coriolus (Coriolus versicolor, outkovka pestrá)
Coriolusje využíván tradiční čínskou medicínou k léčbě celé řady onemocnění.  Pomáhá při únavě, moduluje funkce imunitního systému a v neposlední řadě má prokázané protirakovinné účinky. Dokáže velmi efektivně a systematicky likvidovat jakékoliv patogenní buňky v organismu ať už jde o viry, bakterie, chlamydie, borelie či rakovinné buňky. Spolu s Reishi má výrazné protizánětlivé účinky. To zmiňuji záměrně, jelikož spojitost mezi chronickými záněty a rakovinou je dnes již vědecky prokázána.
 
coriolus

3, Reishi (Ganoderma lucidum, lesklokorka lesklá)

Reishi je jednou z nejznámějších a nejužívanějších vitálních hub. Její léčebné účinky jsou známy více než 4 000 let. Díky vysokému obsahu polysacharidů, triterpenů a fytosterolů je používána právě k léčbě nádorových onemocnění a k jejich prevenci. Studie portugalských vědců z roku 2011 zjistila, že pokud chceme působit na rakovinné buňky, tak není smysluplné použít jen některé části houby (třeba vysoce koncentrované polysacharidy či triterpenoidy), ale je třeba použít celý komplex látek obsažených v této houbě. Právě tento komplex přírodních látek má cytotoxické účinky na rakovinné buňky.
 

Jak tyto vitální houby užívat?

U onkologických onemocnění doporučuji užívat 3-5 g výše uvedených vitálních hub denně (myšleno všech tří hub dohromady). V praxi používám extrakty z vitálních hub a to v 30% koncentraci, o ktré se domnívám, že je upodobných problémů optimální.
 
Pro lepší efekt doporučuji užívat vitální houby 5 dní v týdnu a 2 dny udělat pauzu. Užívat vždy na lačno (30 min před jídlem nebo 1 hodinu po jídle). Při dlouhodobém užívání doporučuji udělat po 3 měsících 1 týden pauzu.
 
Kombinace těchto tří hub se podává po celou dobu konvenční léčby a ještě cca 2 měsíce po jejím ukončení. Poslední měsíc se dávky postupně snižují až do ztracena.
Pokud je léčba úspěšná, doporučuji nasadit preventivní kúru a užívat tuto kombinaci hub1-2x ročně.
 
Ve většině případů přidávám ještě Curcumin, což je extrakt z kurkumy dlouhé. Kurkuma je všeobecně známá jako koření, ale málokdo už ví, že má významné protinádorové a protizánětlivé účinky, a že z pohledu čínské medicíny dokáže rozbíjet blokády, což je u nádorů velmi důležitá vlastnost.

Jak vybrat kvalitní vitální houby?

Výrobců produktů z vitálních hub je celá řada. Často se předhánějí tvrzeními, že mají ty nejsilnější, nejkvalitnější, nejúčinnější produkty. Těžko se pak jako zákazník v této nabídce vyznat. Ne vždy jsou totiž tato tvrzení pravdivá.  Proto doporučuji vybírat produkty, které používají ve svých ordinacích lékaři a praktici čínské medicíny. Nedovolí si doporučit produkt, který nefunguje a nezlepší stav pacienta. 

Je opravdu kvalita houbové suroviny tak důležitá?

Ano, u hub je extrémně důležitá. Určitě víte, že houby jsou schopné do sebe lehce natáhnout různé škodliviny. Hledejte tedy dodavatele, který testuje houbovou surovinu na široké spektrum škodlivých látek jako těžké kovy, pesticidy, radioaktivitu apod. Dobrý výrobce testuje surovinu i na polycyklické aromatické uhlovodíky (PAHs), které mají karcinogenní účinky, mohou ovlivnit vývoj plodu a mají spojitost i s kardiovaskulárními chorobami viz zde.

 Autor: Milan Schirlo (terapeut tradiční čínské medicíny)

Některé starší články

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak se cítíte v posledních dnech a měsících? Pociťujete neklid, únavu a trápí vás špatný spánek? Hektický život a přemíra stresu přetěžují naši mysl, a to vede k řadě obtíží. Zkuste hledat, čím byste mohli svoji mysl zklidnit. Co třeba vitální houby?

číst více

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Dovolte mi hned na úvod jednu otázku: „Jak moc jste ve svém životě spokojeni?“ V poslední době, když hovořím s lidmi, cítím, že spokojenost v jejich životech chybí. Většina z nich má pocit, že dnešní svět se zbláznil. Válečné konflikty, vleklá ekonomická nejistota, zhoršující se vztahy mezi lidmi a vypadá to, že přes i vysokou úroveň zdravotnictví jsme čím dál více nemocní.

číst více

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu, které je klasifikováno jako autoimunitní onemocnění. Přestože přesná příčina Crohnovy choroby není plně pochopena, vědci se domnívají, že kombinace genetických, environmentálních a imunitních faktorů hraje v jejím vývoji klíčovou roli. Autoimunitní onemocnění obecně vznikají, když imunitní systém „omylem“ útočí na zdravé tkáně těla.

číst více