Sezónní alergie

Podle konvenční medicíny jsou alergie nepřiměřenou reakcí našeho organismu na vnější podnět – alergen. Podle tradiční čínské medicíny jsou alergie zapříčiněny vstupem vnějšího větru (alergenu) do našeho organizmu, který je oslabený a není schopen tomuto útoku odolávat. Přestože čínské bylinky dokáží pomoci i při akutním záchvatu senné rýmy, jejich dominanta leží v posilování organismu již před nástupem pylové sezóny.

A právě v tomto „preventivním“ působení nám mohou být velkým pomocníkem vitální houby. Jejich hlavní terapeutické využití leží v oblasti ovlivňování našeho imunitního systému, který dokáží nejen posilovat, ale i regulovat, pokud je jeho odpověď nepřiměřená (alergická reakce).

Nejčastěji využívanou houbou u alergií je Reishi (Ganoderma lucidum). Dokáže stimulovat naši obrannou Qi (imunitu) a zároveň doplňovat a harmonizovat jednotlivé systémy našeho organismu. Pokud bude náš organismus pevný a v rovnováze, k alergickým reakcím nebude docházet. Významná je i její schopnost harmonizovat naši psychiku, což se v dnešní době hodí asi každému. Reishi se často užívá spolu s další houbou, a tím je Cordyceps (Cordyceps sinensis). Cordyceps je velmi známé tonikum, které posiluje systémy ledvin a plic, dvou orgánů, které jsou zodpovědné za naši imunitu. Dále se využívá u únavových stavů či problémů s libidem.

Velmi oblíbená je kombinace výše uvedených vitálních hub a čínských bylinek, kterou sestavil náš známý odborník MUDr. Jozef Lucký. 

Lékaři tradiční čínské medicíny doporučují užívat tyto houby 2-3 měsíce před nástupem pylové sezóny. Tím se jednotlivé systémy posílí a budou lépe odolávat alergenům až rozkvetou louky.

Kromě ledvin a plic je podle čínské medicíny za naši obranyschopnost zodpovědný i systém sleziny, pro který můžeme použít synonymum trávicí trakt. Chceme-li zvítězit nad alergií, je velmi důležité také co a jak jíme. Rozhodně bychom měli omezit mléčné produkty a sladkosti, které slezinu oslabují a rozmnožují v našem těle vlhkost. Velmi důležité je stravovat se v souladu s přírodními cykly – v zimě  jíme spíše zahřívající potraviny, v létě spíše svěží saláty...

Na závěr je dobré zmínit fakt, že vitální houby je dobré užívat ve formě extraktů, které jsou terapeuticky výrazně efektivnější.

Autor: Milan Schirlo - terapeut tradiční čínské medicíny

Některé starší články

Trápí vaše dítě časté opakující se horečky? Pozor na PFAPA Syndrom!

Trápí vaše dítě časté opakující se horečky? Pozor na PFAPA Syndrom!

PFAPA syndrom je zkratka pro Periodic Fever, Aphthous Stomatitis, Pharyngitis, and Adenitis. Je jednou z málo známých nemocí, která postihuje především děti. Tento syndrom je charakterizován opakujícími se epizodními horečkami, bolestmi v krku, afty v ústech a záněty krčních uzlin. Přestože je PFAPA považován za neškodný a nezpůsobuje dlouhodobé komplikace, může významně ovlivnit kvalitu života dítěte i celé jeho rodiny.

číst více

Orgány Zang Fu v tradiční čínské medicíně

Orgány Zang Fu v tradiční čínské medicíně

Poznejte klíčový koncept tradiční čínské medicíny: pět prvků (Dřevo, Oheň, Země, Kov a Voda) a jejich spojení s tělesnými orgány. Objevte, jak tyto prvky ovlivňují naše zdraví skrze Zang (yinové) a Fu (yangové) orgány.

číst více

Jak se stravovat v létě podle TCM? Klíčové zásady pro zdraví a pohodu

Jak se stravovat v létě podle TCM? Klíčové zásady pro zdraví a pohodu

Chcete se cítit v létě svěže a zdravě? Objevte klíčové zásady letního stravování podle tradiční čínské medicíny. Naučte se, jaké potraviny vybrat, aby vaše tělo zůstalo v rovnováze, a užijte si léto plné energie a pohody!

číst více