Skrytý patogen - novodobá metla lidstva?

V poslední době se ve své ordinaci stále častěji setkávám s „pacienty“, kteří si stěžují na neurčité a hůře popsatelné obtíže. Nejčastěji slyším příběhy podobné tomuto: „Asi před rokem jsem měl běžnou chřipku. Pomocí antibiotik/ bylinek jsem se vyléčil, ale od té doby nejsem ve své kůži. Často mě pobolívá v krku, celkově se necítím dobře, bolí mě klouby, svaly, hlava, každý pohyb mě vyčerpává a občas mívám pocit zvýšené teploty. Jako bych byl v nějaké zvláštní bublině.“

 

 

Těch příznaků bývá i mnohem více, jsou různorodé a často spolu zdánlivě nesouvisí. Někdy si člověk vzpomene, že měl před rokem chřipku, nebo ho kouslo klíště, měl zánět močových cest apod. Po návštěvě lékaře jsou někdy opravdu diagnostikovány kvasinky, chlamydie, borelie, stafylokoky, streptokoky, z krve jsou zjištěny zvýšené hodnoty ASLO či CRP a lékařem jsou diagnostikovány třeba chronické záněty, autoimunitní problémy, chronický únavový syndrom, nespecifické kožní onemocnění, alergie apod.

Bohužel mnohem častěji moderní medicínská technika či laboratorní testy nejsou schopné odhalit žádnou příčinu problémů. A pokud lékař nic nejistí, tak je vlastně člověk „zdravý“. Nicméně subjektivně se tak necítí a mnozí s podobnými obtížemi často končí v péči psychiatra, který předepíše antidepresiva.

 

Pohledem tradiční čínské medicíny

Čínská medicína popisuje tyto zdravotní potíže jako tzv. „skrytý patogen“. Princip jeho vzniku je jednoduchý. Člověk se nakazí nějakou infekcí, ta se částečně vyléčí, ale často díky nevhodné léčbě či neukázněnosti pacienta (nedoléčení se), se část patogenu ukryje v hlubších vrstvách a zde vyčkává, až přijde jeho čas. Zjednodušeně bychom ho mohli nazvat takovým „parazitem“. I on chce žít a ke svému životu potřebuje energii - energii, kterou bude čerpat z nás. Čeká, dokud naše tělo nebude oslabeno či vyčerpáno stresem, a tu chvíli začne patogen v našem těle nastavovat „vlastní pořádky“.

Jelikož mluvíme o tradiční čínské medicíně, je třeba vysvětlit nejprve pár pojmů, abychom mohli pokračovat dál. Musíme si objasnit, co znamená slovo Qi (čti čchi), Zheng Qi (čti dženg čchi) a Xie Qi (čti sie čchi).

Qi chápejte v širším slova smyslu jako vše kolem nás a v nás. Pomocí energie Qi je tvořeno naše tělo, náš svět, celý vesmír. Ale třeba i naše myšlenky. V užším chápání je Qi označována energie, která proudí naším tělem v akupunkturních drahách, stejně jako krev v cévách, a vykonává různé funkce. Podle toho, co a kde zrovna dělá, se dělí na další poddruhy. A těch je mnoho. Zastavil bych se ale u dvou: Zheng Qi (čti dženg čchi) a Xie Qi (čti sie čchi).

Zheng Qi je vše dobré a fyziologické v našem těle. Je to poměrně široký pojem. Zahrnuje naši imunitu, vitalitu, tkáně, nervy, svaly, myšlenkové pochody, jejich funkce, ale i stav, kdy v našem těle vše proudí volně a funguje, jak má.

Xie Qi je protipólem Zheng Qi. Je to špatná „entita“, která se snaží naše tělo napadnout a parazitovat na něm. Čínský lékař by řekl: vlhké horko, toxin, chlad apod. My bychom spíše řekli: viry, chlamydie a jiné bakterie, borelie, kvasinky, různé koky. Ale třeba i jenom situace vyvolávající stres.

Pokud je Zheng Qi dostatečně silná, tak Xie Qi nemá kudy a jak do našeho těla proniknout, i když se o to nepřestane nikdy snažit. Je to takový její boj o přežití. 

Xie Qi všude kolem nás i v nás

Je důležité si uvědomit, že Xie Qi je a stále bude kolem nás a často i v nás. Neustále se bude snažit nastolit v našem organismu vlastní řád.

Já osobně se domnívám se, že nemá význam snažit se vybít všechny mikroorganismy. Byla by to poměrně sisyfovská práce, která nemá konce. Proto nevidím smysl v různých detoxikacích („kdy se často vylije s vaničkou i dítě“), nebo dokonce v „bioenergetických přístrojích“, které prý dokáží veškerou Xie Qi v organismu vyhubit (možná mají nějaký smyl, jen mi zatím uniká).

Jako správnou cestu vidím v posilování Zheng Qi tj. v posilování imunity, vitality, schopnosti adaptovat se na určité podmínky a situace. Aby Zheng Qi byla schopná nebezpečné patogeny likvidovat a ty méně nebezpečné udržet v určitých mezích, aby nás neobtěžovaly.

Například 90 % populace má ve svém těle EB viry. Ty mohou způsobit různá onemocnění, včetně autoimunitních chorob či rakoviny. Přesto se u většiny lidí po celý život nijak neprojeví. A proč? Protože tito lidé prostě mají silnou Zheng Qi.

Zdravý životní styl někdy nestačí

Teď se asi zeptáte, jak tedy posílit Zheng Qi, aby Xie Qi neměla šanci nám škodit? Teoreticky jednoduše. Žít přiměřeně zdravě, pravidelně a kvalitně se stravovat, hýbat se, odpočívat, dostatečně a pravidelně spát, vyhýbat se stresovým situacím, snažit se „věci moc neřešit“ a hlavně pěstovat s lidmi dobré vztahy. Praxe, zvláště v dnešní hektické době, bohužel není tak jednoduchá.

Nicméně při stavech, které vidím v ordinaci, by terapie změnou životního stylu trvala moc dlouho. Takže, je-li Zheng Qi příliš oslabená, musí nastoupit léčba. Někdy pomohou antibiotika, někdy vitální houby anebo individuálně namíchané bylinné odvary.

Chytré vitální houby

V ordinaci mám velmi dobrou zkušenost s vitálními houbami, a to se třemi, které často kombinuji.

První a asi nejsilnější houbou je Coriolus. Je to nejlepší likvidátor jakýchkoliv patogenů a je mu jedno, jestli jsou to borelie, kvasinky, bakterie, viry, chlamydie či nekontrolovaně se množící rakovinné buňky. Jeho schopnost bojovat s patogenními mikroorganismy popisuje nejen tradiční čínská medicína, ale i současné vědecké metody, které jasně potvrzují mechanismy jeho účinků.

Druhou houbou je Chaga. Svým chováním se velmi podobá již zmiňovanému Coriolu, své účinky ale více směřuje do trávicího traktu a je výrazně protizánětlivá. Toho se využívá zejména při terapii Crohnovy choroby či ulcerózní kolitidy.

Třetí houbou je Reishi – nejznámější z vitálních hub. Dle mého názoru není tak silná v likvidaci patogenů jako třeba Coriolus, ale silněji posiluje naši vitalitu (Zheng Qi). Což je v těchto případech velmi důležité.

Nechte patogeny vyhladovět

V praxi vidím, že nestačí patogeny jen likvidovat a posilovat Zheng Qi, ale je potřeba zbavit je jejich potravy. Proto často přidávám k výše uvedeným houbám houbu Polyporus. Obě odvádí z organismu patologickou vlhkost a s ní i různé nečistoty, čímž zbavují některé patogeny jejich potravy (obzvláště kvasinky a chlamydie).

Doporučení na závěr

Pro terapii si vybírejte extrakty s 30 % polysacharidů (u Coriolu se 40 %). Pokud bude koncentrace nižší, budou účinky slabší. Pokud bude koncentrace vyšší, bude to vždy na úkor ostatních účinných látek, a může tak dojít ke změně účinků samotné houby. Což samozřejmě u závažných onemocnění není žádoucí.

Připravil: Milan Schirlo - terapeut tradiční čínské medicíny 

Některé starší články

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak se cítíte v posledních dnech a měsících? Pociťujete neklid, únavu a trápí vás špatný spánek? Hektický život a přemíra stresu přetěžují naši mysl, a to vede k řadě obtíží. Zkuste hledat, čím byste mohli svoji mysl zklidnit. Co třeba vitální houby?

číst více

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Dovolte mi hned na úvod jednu otázku: „Jak moc jste ve svém životě spokojeni?“ V poslední době, když hovořím s lidmi, cítím, že spokojenost v jejich životech chybí. Většina z nich má pocit, že dnešní svět se zbláznil. Válečné konflikty, vleklá ekonomická nejistota, zhoršující se vztahy mezi lidmi a vypadá to, že přes i vysokou úroveň zdravotnictví jsme čím dál více nemocní.

číst více

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu, které je klasifikováno jako autoimunitní onemocnění. Přestože přesná příčina Crohnovy choroby není plně pochopena, vědci se domnívají, že kombinace genetických, environmentálních a imunitních faktorů hraje v jejím vývoji klíčovou roli. Autoimunitní onemocnění obecně vznikají, když imunitní systém „omylem“ útočí na zdravé tkáně těla.

číst více