V poslední době se ve své ordinaci stále častěji setkávám s „pacienty“, kteří si stěžují na neurčité a hůře popsatelné obtíže. Nejčastěji slyším příběhy podobné tomuto: „Asi před rokem jsem měl běžnou chřipku. Pomocí antibiotik/ bylinek jsem se vyléčil, ale od té doby nejsem ve své kůži. Často mě pobolívá v krku, celkově se necítím dobře, bolí mě klouby, svaly, hlava, každý pohyb mě vyčerpává a občas mívám pocit zvýšené teploty. Jako bych byl v nějaké zvláštní bublině.“
Těch příznaků bývá i mnohem více, jsou různorodé a často spolu zdánlivě nesouvisí. Někdy si člověk vzpomene, že měl před rokem chřipku, nebo ho kouslo klíště, měl zánět močových cest apod. Po návštěvě lékaře jsou někdy opravdu diagnostikovány kvasinky, chlamydie, borelie, stafylokoky, streptokoky, z krve jsou zjištěny zvýšené hodnoty ASLO či CRP a lékařem jsou diagnostikovány třeba chronické záněty, autoimunitní problémy, chronický únavový syndrom, nespecifické kožní onemocnění, alergie apod.
Bohužel mnohem častěji moderní medicínská technika či laboratorní testy nejsou schopné odhalit žádnou příčinu problémů. A pokud lékař nic nejistí, tak je vlastně člověk „zdravý“. Nicméně subjektivně se tak necítí a mnozí s podobnými obtížemi často končí v péči psychiatra, který předepíše antidepresiva.
Čínská medicína popisuje tyto zdravotní potíže jako tzv. „skrytý patogen“. Princip jeho vzniku je jednoduchý. Člověk se nakazí nějakou infekcí, ta se částečně vyléčí, ale často díky nevhodné léčbě či neukázněnosti pacienta (nedoléčení se), se část patogenu ukryje v hlubších vrstvách a zde vyčkává, až přijde jeho čas. Zjednodušeně bychom ho mohli nazvat takovým „parazitem“. I on chce žít a ke svému životu potřebuje energii - energii, kterou bude čerpat z nás. Čeká, dokud naše tělo nebude oslabeno či vyčerpáno stresem, a tu chvíli začne patogen v našem těle nastavovat „vlastní pořádky“.
Jelikož mluvíme o tradiční čínské medicíně, je třeba vysvětlit nejprve pár pojmů, abychom mohli pokračovat dál. Musíme si objasnit, co znamená slovo Qi (čti čchi), Zheng Qi (čti dženg čchi) a Xie Qi (čti sie čchi).
Qi chápejte v širším slova smyslu jako vše kolem nás a v nás. Pomocí energie Qi je tvořeno naše tělo, náš svět, celý vesmír. Ale třeba i naše myšlenky. V užším chápání je Qi označována energie, která proudí naším tělem v akupunkturních drahách, stejně jako krev v cévách, a vykonává různé funkce. Podle toho, co a kde zrovna dělá, se dělí na další poddruhy. A těch je mnoho. Zastavil bych se ale u dvou: Zheng Qi (čti dženg čchi) a Xie Qi (čti sie čchi).
Zheng Qi je vše dobré a fyziologické v našem těle. Je to poměrně široký pojem. Zahrnuje naši imunitu, vitalitu, tkáně, nervy, svaly, myšlenkové pochody, jejich funkce, ale i stav, kdy v našem těle vše proudí volně a funguje, jak má.
Xie Qi je protipólem Zheng Qi. Je to špatná „entita“, která se snaží naše tělo napadnout a parazitovat na něm. Čínský lékař by řekl: vlhké horko, toxin, chlad apod. My bychom spíše řekli: viry, chlamydie a jiné bakterie, borelie, kvasinky, různé koky. Ale třeba i jenom situace vyvolávající stres.
Pokud je Zheng Qi dostatečně silná, tak Xie Qi nemá kudy a jak do našeho těla proniknout, i když se o to nepřestane nikdy snažit. Je to takový její boj o přežití.
Je důležité si uvědomit, že Xie Qi je a stále bude kolem nás a často i v nás. Neustále se bude snažit nastolit v našem organismu vlastní řád.
Já osobně se domnívám se, že nemá význam snažit se vybít všechny mikroorganismy. Byla by to poměrně sisyfovská práce, která nemá konce. Proto nevidím smysl v různých detoxikacích („kdy se často vylije s vaničkou i dítě“), nebo dokonce v „bioenergetických přístrojích“, které prý dokáží veškerou Xie Qi v organismu vyhubit (možná mají nějaký smyl, jen mi zatím uniká).
Jako správnou cestu vidím v posilování Zheng Qi tj. v posilování imunity, vitality, schopnosti adaptovat se na určité podmínky a situace. Aby Zheng Qi byla schopná nebezpečné patogeny likvidovat a ty méně nebezpečné udržet v určitých mezích, aby nás neobtěžovaly.
Například 90 % populace má ve svém těle EB viry. Ty mohou způsobit různá onemocnění, včetně autoimunitních chorob či rakoviny. Přesto se u většiny lidí po celý život nijak neprojeví. A proč? Protože tito lidé prostě mají silnou Zheng Qi.
Teď se asi zeptáte, jak tedy posílit Zheng Qi, aby Xie Qi neměla šanci nám škodit? Teoreticky jednoduše. Žít přiměřeně zdravě, pravidelně a kvalitně se stravovat, hýbat se, odpočívat, dostatečně a pravidelně spát, vyhýbat se stresovým situacím, snažit se „věci moc neřešit“ a hlavně pěstovat s lidmi dobré vztahy. Praxe, zvláště v dnešní hektické době, bohužel není tak jednoduchá.
Nicméně při stavech, které vidím v ordinaci, by terapie změnou životního stylu trvala moc dlouho. Takže, je-li Zheng Qi příliš oslabená, musí nastoupit léčba. Někdy pomohou antibiotika, někdy vitální houby anebo individuálně namíchané bylinné odvary.
V ordinaci mám velmi dobrou zkušenost s vitálními houbami, a to se třemi, které často kombinuji.
První a asi nejsilnější houbou je Coriolus. Je to nejlepší likvidátor jakýchkoliv patogenů a je mu jedno, jestli jsou to borelie, kvasinky, bakterie, viry, chlamydie či nekontrolovaně se množící rakovinné buňky. Jeho schopnost bojovat s patogenními mikroorganismy popisuje nejen tradiční čínská medicína, ale i současné vědecké metody, které jasně potvrzují mechanismy jeho účinků.
Druhou houbou je Chaga. Svým chováním se velmi podobá již zmiňovanému Coriolu, své účinky ale více směřuje do trávicího traktu a je výrazně protizánětlivá. Toho se využívá zejména při terapii Crohnovy choroby či ulcerózní kolitidy.
Třetí houbou je Reishi – nejznámější z vitálních hub. Dle mého názoru není tak silná v likvidaci patogenů jako třeba Coriolus, ale silněji posiluje naši vitalitu (Zheng Qi). Což je v těchto případech velmi důležité.
V praxi vidím, že nestačí patogeny jen likvidovat a posilovat Zheng Qi, ale je potřeba zbavit je jejich potravy. Proto často přidávám k výše uvedeným houbám houbu Polyporus. Obě odvádí z organismu patologickou vlhkost a s ní i různé nečistoty, čímž zbavují některé patogeny jejich potravy (obzvláště kvasinky a chlamydie).
Pro terapii si vybírejte extrakty s 30 % polysacharidů (u Coriolu se 40 %). Pokud bude koncentrace nižší, budou účinky slabší. Pokud bude koncentrace vyšší, bude to vždy na úkor ostatních účinných látek, a může tak dojít ke změně účinků samotné houby. Což samozřejmě u závažných onemocnění není žádoucí.
Připravil: Milan Schirlo - terapeut tradiční čínské medicíny
Imunitní systém dětí je křehký a citlivý, a proto vyžaduje speciální péči. TCM nabízí celostní přístup k posilování imunity, který zahrnuje nejen užívání specifických bylinných směsí a vitálních hub, ale také úpravu jídelníčku a životního stylu.
Poznejte Srdce z pohledu čínské medicíny – klíčový orgán, který nejen řídí krevní oběh, ale také ovládá naše emoce a duševní zdraví. Objevte, jak se stav Srdce odráží na našem těle a jak jej udržet v harmonii.
Poznejte funkce jater z pohledu tradiční čínské medicíny a z pohledu západní medicíny. TCM vidí Játra jako regulační centrum energie a emocí, zatímco západní medicína se zaměřuje na detoxikaci a metabolismus. Jak oba přístupy spolupracují?