Pohled západní medicíny:
Pohled čínské medicíny:
Čínská medicína rozděluje naše tělo do pěti systémů – do pěti prvků, někdo říká elementů. A každému prvku vládne jeden orgán. Takže Dřevu patří Játra, Ohni Srdce, Zemi Slezina, Kovu Plíce a Vodě Ledviny. Každou část našeho ať už fyzického, nebo psychického těla můžeme k jednomu z těchto systémů přiřadit.
Takže když jsme u Sleziny, tak k ní patří ještě Žaludek, svaly, ústa nebo třeba myšlení, intelekt či přemítání. Pokud tedy budeme mít problém s ochablými svaly, bude potřeba posilovat Slezinu.
Funkce Sleziny podle tradiční čínské medicíny
1. Ovládá transport a transformaci potravy: Přeměňuje potravu na Gu Qi (energii z potravy), která je dále transformována na Qi a krev, jež jsou nezbytné pro život. Pokud je naše Slezina dostatečně silná, bude tento proces přeměny fungovat dobře a náš organismus bude plný Qi a krve, tzn. bude prospívat.
4. Kontroluje krev: Slezina je zodpovědná za tvorbu krve a řídí proudění krve (hlavně udržuje krev v cévách). Pokud je tedy Qi Sleziny oslabená, tak vznikají lehce modřiny, může být předčasná či silná menstruace, krvácení z nosu nebo i křečové žíly.
5. Kontroluje svaly a končetiny: Pokud je Qi Sleziny slabá, dochází k ochabování svalstva, člověk nemá dostatek fyzické síly, svaly mohou atrofovat, kumulují se tekutiny – tíže končetin.
Typické patologie Sleziny podle TCM
Jak posílíme Slezinu?
Závěr
Slezina hraje v TCM klíčovou roli při udržování rovnováhy a zdraví celého organismu. Její správná funkce je nezbytná pro zajištění dostatečné produkce Qi a krve, což jsou základní stavební kameny lidského zdraví.
Tlusté střevo v tradiční čínské medicíně ovlivňuje nejen trávení, ale i naši emocionální rovnováhu. Tento článek se zaměřuje na jeho roli v těle a nabízí tipy, jak podpořit jeho zdraví prostřednictvím bylinek, stravy a péče o emoce.
Tenké střevo podle TČM třídí nejen potravu, ale i emoce. Ovlivňuje trávení, mysl i náladu. K rovnováze pomáhá teplá strava, klid, byliny a vitální houby jako Reishi, Hericium prášek nebo MycoClean.