Tělní tekutiny

V minulých dílech jsme si probrali zatím dvě důležité substance našeho organismu. Byla to energie Qi a krev. Dnes si řekneme o třetí substanci a tou jsou tělní tekutiny. V čínštině se nazývají Jin Ye.

 

Tvorba a pohyb tělních tekutin

 Tělní tekutiny si organismus vytváří z potravy a nápojů. Důležitou roli pro transformaci potravy a nápojů na tělní tekutiny hraje orgán Sleziny, který odděluje čisté a nečisté. Čisté tekutiny směřují do Plic. Slezina ale v podstatě řídí pohyb tekutin v celém organismu. Z Plic část tekutin směřuje do oblastí pod kůží a část do Ledvin. Nečisté tekutiny putují dolů do Tenkého a Tlustého střeva, kde dochází k dalšímu oddělení na čisté a nečisté, a část tekutin se opět vstřebá. K poslednímu oddělení na čisté a nečisté dochází v Močovém měchýři. Čisté tekutiny jdou do povrchových částí organismu a vytváří pot. Zbytek je vyloučen močením. Posledními orgány, které jsou důležité pro transformaci a transport tekutin jsou Ledviny a virtuální orgán Trojitý ohřívač.

Water,And,Air,Bubbles,Over,Sky,Background

Druhy tělních tekutin 

Existují dva typy tělních tekutin:

 1, Jin

Tekutiny typu Jin jsou řídké, čiré a lehké. Cirkulují spolu s obrannou Qi po povrchu těla.

Jejich funkcí je zvlhčovat a částečně vyživovat pokožku a povrchové svaly. Vnímáme je jako pot, slzy, sliny a hlen. Tekutiny Jin se zároveň přimíchávají do krve a stávají se její součástí.

 2, Ye

Tekutiny typu Ye jsou těžké, kalné a husté. Cirkulují spolu s vyživující Qi v nitru našeho těla. Za jejich pohyb a přeměnu odpovídá Slezina, Ledviny a Trojitý zářič. Funkcí tekutin Ye je zvlhčovat klouby, mozek, míchu a kostní dřeň. Promazávají také otvory smyslových orgánů.

 Jednou z důležitých funkcí tělních tekutin je, že pomocí jejich příjmu, přeměně a vylučování dokáže náš organismus vyrovnávat rozložení yinové a yangové energie v organismu.

 

Zdroj: Cesta želvy

Některé starší články

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak se cítíte v posledních dnech a měsících? Pociťujete neklid, únavu a trápí vás špatný spánek? Hektický život a přemíra stresu přetěžují naši mysl, a to vede k řadě obtíží. Zkuste hledat, čím byste mohli svoji mysl zklidnit. Co třeba vitální houby?

číst více

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Dovolte mi hned na úvod jednu otázku: „Jak moc jste ve svém životě spokojeni?“ V poslední době, když hovořím s lidmi, cítím, že spokojenost v jejich životech chybí. Většina z nich má pocit, že dnešní svět se zbláznil. Válečné konflikty, vleklá ekonomická nejistota, zhoršující se vztahy mezi lidmi a vypadá to, že přes i vysokou úroveň zdravotnictví jsme čím dál více nemocní.

číst více

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu, které je klasifikováno jako autoimunitní onemocnění. Přestože přesná příčina Crohnovy choroby není plně pochopena, vědci se domnívají, že kombinace genetických, environmentálních a imunitních faktorů hraje v jejím vývoji klíčovou roli. Autoimunitní onemocnění obecně vznikají, když imunitní systém „omylem“ útočí na zdravé tkáně těla.

číst více