Tělní tekutiny

V minulých dílech jsme si probrali zatím dvě důležité substance našeho organismu. Byla to energie Qi a krev. Dnes si řekneme o třetí substanci a tou jsou tělní tekutiny. V čínštině se nazývají Jin Ye.

 

Tvorba a pohyb tělních tekutin

 Tělní tekutiny si organismus vytváří z potravy a nápojů. Důležitou roli pro transformaci potravy a nápojů na tělní tekutiny hraje orgán Sleziny, který odděluje čisté a nečisté. Čisté tekutiny směřují do Plic. Slezina ale v podstatě řídí pohyb tekutin v celém organismu. Z Plic část tekutin směřuje do oblastí pod kůží a část do Ledvin. Nečisté tekutiny putují dolů do Tenkého a Tlustého střeva, kde dochází k dalšímu oddělení na čisté a nečisté, a část tekutin se opět vstřebá. K poslednímu oddělení na čisté a nečisté dochází v Močovém měchýři. Čisté tekutiny jdou do povrchových částí organismu a vytváří pot. Zbytek je vyloučen močením. Posledními orgány, které jsou důležité pro transformaci a transport tekutin jsou Ledviny a virtuální orgán Trojitý ohřívač.

Water,And,Air,Bubbles,Over,Sky,Background

Druhy tělních tekutin 

Existují dva typy tělních tekutin:

 1, Jin

Tekutiny typu Jin jsou řídké, čiré a lehké. Cirkulují spolu s obrannou Qi po povrchu těla.

Jejich funkcí je zvlhčovat a částečně vyživovat pokožku a povrchové svaly. Vnímáme je jako pot, slzy, sliny a hlen. Tekutiny Jin se zároveň přimíchávají do krve a stávají se její součástí.

 2, Ye

Tekutiny typu Ye jsou těžké, kalné a husté. Cirkulují spolu s vyživující Qi v nitru našeho těla. Za jejich pohyb a přeměnu odpovídá Slezina, Ledviny a Trojitý zářič. Funkcí tekutin Ye je zvlhčovat klouby, mozek, míchu a kostní dřeň. Promazávají také otvory smyslových orgánů.

 Jednou z důležitých funkcí tělních tekutin je, že pomocí jejich příjmu, přeměně a vylučování dokáže náš organismus vyrovnávat rozložení yinové a yangové energie v organismu.

 

Zdroj: Cesta želvy

Některé starší články

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 2. díl

YinYangová cesta zdravím neboli cesta středu, představuje ideální stav, kdy je Yin a Yang v rovnováze. Poznejte vitální houby, které tuto ztracenou rovnováhu pomáhají nalézt.

číst více

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 1. díl

Nalezení rovnováhy. Jak vlastně fungují vitální houby? - 1. díl

Co pro vás znamená zdraví? Pro tradiční čínskou medicínu je to rovnováha těla. Rovnovážný stav, kdy je vše v souladu se vším a naše tělo je zdravé. A nejen zdravé, zároveň se cítíme dobře a užíváme si kvalitního života.

číst více

Prvek Kov

Prvek Kov

Prvek Kov patří mezi jeden z pěti základních prvků v systému Wu Xing, který je klíčovým konceptem v tradiční čínské filozofii a medicíně. Wu Xing, což znamená "pět pohybů", popisuje dynamické vztahy a vzájemné interakce mezi různými aspekty lidského těla a přírody.

číst více