Vitální houby - poklad z přírody

Vitální houby získaly svůj název podle účinný látek, které jsou využívány již  po staletí k léčbě různých nemocí. Jsou nenahraditelným zdrojem energie a pro náš organismus i zdrojem životně důležitých biologicky aktivních látek. Vitální houby postupně začíná objevovat i „klasická“ medicína, která vědeckými výzkumy potvrzuje to, co naši předci věděli již dávno. A to je dobře. Máme tak možnost výběru, jak chceme k našim nemocem přistupovat a jaké produkty využívat a kombinovat.

 

 

Houby patří mezi nejstarší a nejpropracovanější organismy na naší planetě. Aby přežily až do dnešní doby, musely si vytvořit řadu mechanismů, které dnes s nadšením využíváme my pro naše zdraví. Příznivé účinky vitálních hub pramení z jedinečnosti obsažených účinných látek a z poměru, v jakém příroda pestrou směs účinných látek namíchala. Léčivé houby doslova přetékají životně důležitými látkami - vitamíny, minerály, stopovými prvky,  aminokyselinami, polysacharidy, triterpeny a dalšími. Některé z těchto látek se podařilo izolovat a již dlouhá léta jsou s úspěchem používány v lécích západní medicíny. Vitální houby ve formě doplňku stravy dokáží vyrovnávat nedostatek výše uvedených látek v organismu u lidí s nezdravým a nevyváženým jídelníčkem, a tím přispívat k prevenci onemocnění. 

Co dělá vitální houby výjimečnými

Hlavní a nejčastěji zmiňovanou účinnou látkou vitálních hub jsou polysacharidy (beta glukany), které prokazatelně zlepšují stav našeho imunitního systému. Ve chvíli, kdy se vitální houby dostanou do organismu, zvyšují a aktivují makrofágy, T-lymfocyty NK buňky (tzv. přirozené zabíječe), čímž imunitní systém nejen podporují, ale také ho regulují ve chvíli, kdy je jeho odpověď nepřiměřená. To se týká alergií, na které mají vitální houby blahodárný vliv. Nemocí, se kterými si vitální houby dokáží poradit, je celá řada, ať už mluvíme o cholesterolu, diabetu, nespavosti, lehčích depresích či zánětech. Významné je i jejich protizánětlivé působení - skrytý zánět je dnes příčinou mnoha onemocnění.

 

Vitální houby a imunitní systém

Staří Číňané nepopisovali imunitní systém tak, jak to dělá dnešní věda. Používali koncept Zheng Qi. Zheng Qi si můžeme představit jako vše dobré (fyziologické) v našem organismu. Opakem je Xie Qi, nepřítel, který neustále kolem nás krouží a snaží se proniknout do našeho těla. Xie Qi dnes popisujeme jako viry, patogeny, plísně či toxiny. Mezi Xie Qi patří i situace, které negativně ovlivňují naši psychiku (nadměrný stres, problematické vztahy apod.). Xie Qi je dnes příčinou mnoha problémů, jako je rakovina, autoimunitní problémy, alergie a další civilizační onemocnění. Pokud je naše Zheng Qi pevná, tak Xie Qi do nás nedokáže proniknout. Základem pro pevnou Zheng Qi je kvalitní a pravidelná strava, dostatečný pohyb a hlavně duševní harmonie. Velkým pomocníkem pro vybudování si pevné Zheng Qi jsou i vitální houby - z přírodních produktů patří k tomu nejsilnějšímu, co dokáže Zheng Qi posílit.

Správně fungující imunitní systém je základním kamenem udržení zdraví našeho těla. Na jednu stranu nás chrání před choroboplodnými zárodky, které vyvolávají infekce, na druhu stranu také stojí za nemocemi doprovázenými přehnanou obrannou reakcí našeho vlastního těla - za alergiemi a velkou skupinou autoimunitních onemocnění.

O příčinách těchto chorob západní medicína dlouze spekuluje. Jisté však je, že ve vyspělých zemích počty alergií, autoimunitních onemocnění a chronických zánětů stále rostou. Mezi autoimunitní onemocnění patří revmatické choroby, diabetes prvního typu, Crohnova choroba, roztroušená skleróza, cystická fibróza a několik dalších. Společné mají to, že při nich imunitní sytém omylem útočí na zdravé tkáně vlastního těla. V mnoha případech je z pohledu západní medicíny jedinou možností léčit příznaky pomocí léků, které však přinášejí málo uspokojivé výsledky, a které je třeba brát po celý život. Zatímco sám problém již bereme na vědomí, mnohé další chronické zánětlivé pochody probíhají na pozadí a mohou někdy přivodit vážné následky. 

Chronický tělesný stres

Imunitní systém, který je kvůli alergiím či autoimunitním onempcněním v neustálé pohotovosti, jen s obtížemi plní své funkce spolehlivě. Chronické záněty způsobují tělu tzv. trvalý stres, ačkoli příznaky mohou mít sotva patrné. Týká se to třeba zánětu dásní (periodontitidy), kterého si mnohdy ani nevšimneme, dokud se neobjeví krvácení. Panuje podezření, že chronické záněty, například ateroskleróza, zvyšují nebezpečí propuknutí takových chorob, jako jsou diabetes druhého typu, infarkt, mrtvice, demence a rakovina. Jednou z možných příčin je příliš vysoká hladina homocysteinu v krvi. Tato aminokyselina se uplatňuje v běžném metabolismu bílkovin a zdravý organismus ji několika různými mechanismy rychle odbourává. Pokud však tělo trpí nedostatkem vitamínů B, což není při dnešních stravovacích návycích nic neobvyklého, bývá tato schopnost omezena. Kromě toho léky (předepisované na snížení krevního tlaku nebo na snížení cholesterolu (statiny)), brání tělu v dostatečném vstřebávání těchto vitamínů.   

Vitální houby a rakovina

Vitální houby se úspěšně používají i jako podpůrná léčba rakoviny. Při mnohých pokusech bylo zjištěno, že si poradí i s nádorovými buňkami - přímo je zabíjejí, zabraňují tvorbě metastáz, zvyšují účinnost onkoterapie a zároveň snižují její nežádoucí účinky. Stejně jako rakovinné buňky podléhají houbám i viry a bakterie. 

Vyvažování a zmírňování

Dalo by se říct, že vitální houby jsou velmi inteligentní. Dělají v organismu přesně to, co je právě zapotřebí. Buď náš imunitní systém povzbuzují nebo tlumí – proto se někdy nazývají „modifikátory biologické odpovědi“. Souběžně a na různých úrovních vyvažují několik specifických i nespecifických obranných mechanismů, kterých je řada: od zvýšeného uvolňování přenosových látek až po skutečný nárůst produkce protilátek. Tělo pak dokáže přiměřeně reagovat jak na choroboplodné zárodky, tak i na neškodné alergeny. 

Hovoříme-li o vyvažujících účincích, máme na mysli schopnost téže houby u jednoho člověka např. snižovat vysoký krevní tlak, zatímco u jiného příliš nízký krevní tlak naopak zvyšovat. Tato skutečnost je v tradiční čínské medicíně známa již po staletí a léčitelé jí náležitě využívají.

Široké spektrum účinků

Vitální houby mají i řadu dalších účinků, které stojí za zmínku:

  • na vitální houby se můžete obrátit i v případě, že vás trápí zvýšená hladina krevního cukru - houby ji umí snižovat, zlepšují využití glukózy, její přeměnu na potřebný zásobní glykogen v játrech, ochraňují buňky slinivky, která tvoří inzulin, a také zvyšují citlivost buněk na inzulin,
  • užívání hub snižuje koncentraci tuků v krvi – snižuje celkový cholesterol a vyrovnává poměr mezi LDL a HDL cholesterolem. Těmito mechanismy nás houby chrání před před srdečně cévními chorobami, tedy i infarkty, ale také před obezitou,
  • klesá-li nám energie, výdrž fyzická i psychická, můžeme využít hub, které zvyšují výkon, urychlují regeneraci po zátěži, dodávají energii, pomáhají s depresemi,
  • mnohé houby vylepšují mentální funkce, paměť, koncentraci, ale i spánek či sexuální funkce,
  • neutralizují volné radikály a detoxikují, chrání tělo a jeho buňky před poškozením a degenerativními pochody, tedy i před předčasným stárnutím,
  • chrání játra, ledviny i mozek před poškozením toxickými látkami včetně alkoholu, navíc pomáhají tyto orgány regenerovat.

Tento výčet je pouhým krátkým přehledem. Houby zvládnou mnohem více. Není tedy proč váhat s jejich užíváním, chceme-li nemocem předcházet, zlepšit své zdraví, kondici, nebo s nemocemi, kterými už trpíme, účiněji bojovat.

Jaké houby se nejčastěji používají?

Mezi houby, které mají výše zmíněné účinky, patří Reishi, Cordyceps, Shiitake, Hericium, Polyporus, Maitake, dále pak houba Chaga z oblasti Sibiře a houba Agaricus z Jižní Ameriky.

S žádnou z těchto hub nemůžete šlápnout vedle. Jediné, na co je důležité dát si pozor, je správný výběr houbového produktu - ne všechny na trhu nabízené produkty obsahují houby v takové kvalitě, aby zůstaly zachovány jejich všestranné a jedinečné účinky.  Pokud si nevíte rady, kterou vitální houbu zvolit, zeptejte se praktika čínské medicíny či fytoterapeuta.

Při výběru přípravku vybírejte kvalitní houbové produkty, které si zachovávají účinky, kterými disponuje i sama houba. V klinické praxi se používají extrakty z vitálních hub s požadovaným podílem polysacharidů. Ideální podíl polysacharidů v houbovém extraktu by měl být kolem 30 %. Je-li podíl nižší, je i účinek extraktu slabší. Je-li podíl vyšší, je to na úkor ostatních účinných látek, tzn. že se změní celkový účinek extraktu oproti surové houbě, takže extrakt už nebude mít ten samý komplexní účinek, který je důležitý např. u onkologických problémů. Důležité také je, aby houbová surovina byla z mladých plodnic, jedině ony mají nejvyšší obsah účinných látek. Určitě víte, že houba je do sebe schopná absorbovat různé látky z okolí – toxiny, těžké kovy, pesticidy, radioaktivitu, proto hledejte výrobce, který je schopný doložit zdravotní nezávadnost svých produktů, nejlépe nezávislou certifikovanou laboratoří. Je málo firem na českém trhu, které opravdu kvalitní produkty z vitálních hub nabízejí.

Autor: Milan Schirlo - terapeut tradiční čínské medicíny

Některé starší články

Jak posílit imunitu dětí, abyste zastavili kolotoč nemocí

Jak posílit imunitu dětí, abyste zastavili kolotoč nemocí

Imunitní systém dětí je křehký a citlivý, a proto vyžaduje speciální péči. TCM nabízí celostní přístup k posilování imunity, který zahrnuje nejen užívání specifických bylinných směsí a vitálních hub, ale také úpravu jídelníčku a životního stylu.

číst více

Srdce pohledem čínské medicíny

Srdce pohledem čínské medicíny

Poznejte Srdce z pohledu čínské medicíny – klíčový orgán, který nejen řídí krevní oběh, ale také ovládá naše emoce a duševní zdraví. Objevte, jak se stav Srdce odráží na našem těle a jak jej udržet v harmonii.

číst více

Játra pohledem čínské medicíny

Játra pohledem čínské medicíny

Poznejte funkce jater z pohledu tradiční čínské medicíny a z pohledu západní medicíny. TCM vidí Játra jako regulační centrum energie a emocí, zatímco západní medicína se zaměřuje na detoxikaci a metabolismus. Jak oba přístupy spolupracují?

číst více