Využití Yin a Yang v čínské medicíně, v diagnostice a léčbě

Pro každého terapeuta čínské medicíny je správné pochopení Yin a Yangu a hlavně jejich přeměn naprosto zásadní, dokonce bych řekl esenciální záležitostí. Stojí na něm totiž veškerá diagnostika i léčba.

Naše zdraví je – stejně jako cokoli jiného - jen křehká nerovnováha mezi yinovou a yangovou energií v našem těle. A to jak celkově, v celkovém součtu, tak i na jednotlivých úrovních, v jednotlivých vrstvách, systémech a orgánech. Pokud tedy máme Yin a Yang v našem organismu víceméně v rovnováze, jsme víceméně a relativně zdraví. Zdůrazňuji slova „víceméně“ a „relativně“.

Víme, že Yin a Yang jsou v neustálém pohybu. Tvoří jen křehkou rovnováhu, která může být vnějším zásahem lehce narušená. A ta rovnováha není stabilní. Podle toho, jak žijeme, neustále kolísá. A protože nějakým způsobem žijeme, a nějak na nás působí vnější prostředí, je tato rovnováha neustále něčím narušována.

  • Proto nejsme nikdy zcela v rovnováze.
  • Proto nejsme nikdy zcela zdraví, jen jsme více či méně nemocní.
  • Pokud jsou ty nerovnováhy mírné, tak nám to nečiní většinou žádné problémy.

 

Učení o Zlaté střední cestě 

Učení o Yin a Yangu a o Zlaté střední cestě je úhelným kamenem pro čínskou medicínu a také pro Cestu želvy. Představte si váš život jako sinusoidu. Nahoře je Yang a dole je Yin. Mezi nimi vede Zlatá střední cesta. Pokud po ní půjdeme, zůstaneme zdraví.

Jsme ale lidé: mnohdy nerozumní, často pošetilí a neustále chybující. Proto nechodíme vždy jen po Zlaté střední cestě a velmi často z ní uhýbáme. Pokud se naše cesta stáčí směrem nahoru, žijeme více yangově a takovým se také stává náš organismus. Pokud se cesta vychyluje více dolů, žijeme yinověji a takovými se také stáváme.  Ideální stav je, když jdeme někde po té střední cestě. Pak je naše Yinová a Yangová energie v rovnováze.

Co to ale v praxi znamená?

  • Problém je, když žijeme příliš yangově. Vše děláme ve spěchu, jíme ohnivá jídla, děláme několik věcí najednou, nedáme telefon z ruky, nemáme čas na skutečný život. To vše nás tlačí na sever od zlaté střední cesty a v našem organismu začne převažovat Yang. A protože Yang je horko, začne v nás tento element převažovat. Je nám horko, lehce se zpotíme, trpíme migrénami a doktor nám naměří vysoký krevní tlak.
  • Stejně tak není harmonické mít příliš yinový život. To je takový, kdy jíme chladné až studené potraviny, třeba jogurt z ledničky po ránu, s prací se nepřetrhneme, většinu dne proležíme nebo prosedíme u počítače, jsme pasivní, nebo žijeme v bytě, kde je chlad a vlhko. To všechno pak stáčí naši cestu dolů a stáváme se yinovějšími. A protože Yin je voda a chlad, náš organismus se stává chladnějším, máme studené končetiny, jsme zpomalení až malátní, nepotíme se, začnou se objevovat průjmy či otoky, nebo křeče v břiše, u žen menstruační bolesti, začneme přibírat na váze atd.

Naše tělo má úžasnou samoregulační schopnost. Dokáže tyto výkyvy jedním nebo druhým směrem vyrovnávat. Přestože nežijeme právě harmonicky, naše tělo má tendenci neustále vyrovnávat naše yinyangové excesy a tlačit nás ke Zlaté střední cestě. V západní medicíně se tomuto pojetí přibližuje výraz homeostáza. Homeostáza je schopnost našeho organismu udržet stabilní vnitřní prostředí. To je hodně důležité, protože kdyby organismus tuto schopnost neměl, shořeli bychom po prvním pálivém indickém jídle. No dobrá, přeháním. Ale jisté je, že vstup takto agresivního Yangu ve formě například chilli papriček by náš organismus rozhodně poškodil.

Na obrázku se sinusoidou vidíte souběžně se Zlatou střední cestou i dvě rovnoběžné úsečky. To jsou hranice. Hranice zdraví. Pokud je tlak z vnějšího prostředí intenzivní nebo dlouhodobý, náš organismus přestane být schopen vyrovnávat yinovou či yangovou energii a ta překročí hranici mezi zdravím a nemocí. Pokud tuto hranici překročíme, náš organismus se už sám nezvládne vrátit zpět ke středu. Začne nemoc.

 

V této chvíli už musí nastoupit nějaká síla zvenčí, aby nám pomohla opět se dostat do rovnováhy a vrátit se zpět na Zlatou střední cestu. V danou chvíli je vlastně jedno, jestli nás budou léčit antibiotika, kortikoidy, akupunktura, byliny či houby. Cíl bude vždy stejný:  vyrovnat Yin a Yang v našem organismu, zatlačit nadměrný Yang nebo nadměrnou Yin zpátky ke středu, zpět k harmonii.

Ono samozřejmě není úplně jedno, kterou metodu použijeme. Mnohdy jsou západní léky dosti agresivní a ve svých účincích to často přeženou. Místo harmonie pak může nastat druhý extrém. Přírodní léčba je sice pomalejší, ale díky moudrému seberegulačnímu systému garantuje, že dojde k vyrovnávání, nikoli ke změně požadovaného efektu v pravý opak.

Každá situace však vyžaduje jiný přístup. Někdy jsou antibiotika jedinou cestou k rychlému vyléčení. Podobné je to v případě onkologických onemocnění. Chemoterapie je agresivní terapie. Je to v podstatě podávání jedu. Její nespornou výhodou ale je, že je rychlá a agresivní. Používání vitálních hub a nějakých bylinných směsí sice může pomáhat, ale často je to pro rychlý nádor příliš pomalý způsob léčby.

Určit, kdy kterou možnost léčby použít, je úkol takřka nadlidský. Když je dostatek času, vždy je lepší sáhnout po přírodní léčbě pod dohledem opravdového odborníka a za přispění moderní diagnostiky. Pokud tomu tak není, je intenzivní západní medicína nejlepší volbou, a to i přes negativní dopady na náš organismus. U onkologických problémů je ideální používat kombinaci moderní agresivní léčby souběžně s terapií např. vitálními houbami. Ale je to hodně individuální a je dobré poradit se s odborníky z obou oblastí.

Co říká diagnostická praxe

Nyní ale možná člověk, který má s čínskou medicínou zkušenosti, namítne: Můj terapeut mi říkal, že mám nedostatek Yin. Ale vy hovoříte o nabytku Yin nebo nadbytku Yang. Tak kde je tedy v tom grafu moje místo?

Inu, věc se má tak, že jsme se ještě nestačili dostat ke všem formám nerovnováhy Yin a Yangu. Představte si, že máte v těle stejné množství jednoho i druhého. Najednou začne jedna složka ubývat, třeba Yin. To se často děje ženám kolem padesátky, když začíná menopauza. Co se stane? Ubyde Yin, proto se Yang dostane do relativního nadbytku. Nebude ho příliš, nebude ho nadmíru, jen ho bude relativně více než ubývající Yin. Takovému stavu pak říkáme relativní nadbytek Yangu z prázdnoty Yin. Typickým projevem je pocit horka. Horka z prázdnoty. To horko je takové mírné, ženy ho vnímají třeba ve formě návalů. Léčba zde nebude taková jako u nadbytku Yangu, nebudeme Yang upouštět, ale naopak budeme doplňovat Yin, aby se obě síly dostaly zpátky do rovnováhy.

Pokud se na formy yinyangových nerovnováh podíváme podrobněji, vyvstanou před námi tyto varianty: 

 1.      Vyrovnaný stav Yin a Yangu

Toto je stav, kdy je v organismu stejný poměr Yin a Yangu. Představte si skleničku, ve které je stejný díl horké a studené vody a sklenička je plná. Voda má tedy příjemnou teplotu. Ano, tohle je stav ideálního zdraví. Jdeme po Zlaté střední cestě. Bohužel ale hovoříme o ideálu, nikoli běžné realitě.

Poměr Yin a Yangu v našem organismu je většinou nestabilní a neustále kolísá podle toho, jak žijeme. Když žijeme yangově, začne Yang převažovat. A naopak. Pokud se tyto odchylky pohybují v rámci zmiňovaných hranic zdraví, vše je v pořádku. Většinu odchylek a výstřelků zvládne organismus vyrovnat sám nebo mu stačí pomoci změnou životního stylu.

  • Třeba přestaneme jíst tolik chilli papriček, když nám je moc teplo.
  • Nebo přestaneme snídat jogurty z ledničky, když máme často studené nohy.
  • Nebo začneme jíst vývary z hovězích kostí, když už třetí měsíc nedorazila menstruace (týká se jen žen :-)) a jsme bledé a unavené.

 2.      Nadbytek Yangu

Jde o stav, kdy je Yangu příliš a Yin je v normě. Představme si, že polovinu naší pomyslné skleničky tvoří studená voda, kdežto horké vody je víc než polovina a začne přetékat. Celkově se voda ve skleničce začne hodně zahřívat. V tomto stavu je v našem organismu nadbytek horka. Můžeme proto pociťovat žízeň, objevují se různá zarudnutí, pocení, jazyk bývá červený a jeho povlak žlutý.

  • Snědli jste polévku Pho Bo s velkým množstvím chilli papriček. Potíte se, je vám horko.
  • Nebo se celý den opalujete na sluníčku a natáhnete si tak do organismu přílišné množství horka. Máte spálenou červenou kůži a velkou žízeň na studené nápoje.

Správnou terapií je ubrat nadbytek Yangu. Pokud se tedy třeba spálíte na sluníčku, tak je třeba zchladit, doplnit Yin. Studené obklady, dostatek tekutin, meloun nebo mátový čaj, to všechno vám v tuto chvíli může pomoci.

 3.      Nadbytek Yin

To je stav, kdy je Yin příliš mnoho, zatímco Yang je v normě. Polovinu skleničky tvoří horká voda, kdežto studené vody je více než polovina a začne přetékat. Celkově se voda ve skleničce začne hodně ochlazovat.

  • To je stav, kdy v zimě hodně promrznete, nohy máte úplně odkrvené a cítíte se jako rampouch. V tomto stavu je v našem organismu nadbytek chladu.
  • Je nám zima, tekuté složky organismu se začínají zpomalovat a vnímáme otoky či bolestivou menstruaci. Postupně se objevují další bolesti, jsme bledí, může se objevit řídká stolice, hojné močení apod.

V praxi to vidím třeba u lidí, kteří mají otoky, nebo u pacientů trpících velkou nadváhou. Otoky jsou syndromem vlhkosti a nadváhu tvoří tuk, v čínském pojetí takzvaný hlen. Obojí je čistá Yin, které je v těchto případech nadbytek.

Správnou terapií je ubrat nadbytek Yin. Např. pokud prostydnete, je třeba vás prohřát, doplnit do vašeho organismu Yang. Tím vytlačíme nadbytečný Yin a ideálně vyrovnáme obě energie. Takže pokud prostydnete, dejte si třeba svařené víno. Nebo můžete použít moxu, což je takový „doutník“, kterým budete postižené místo nahřívat.

4.      Nedostatek Yangu

To je stav, kdy je Yangu nedostatek a Yin je v normě. Polovinu naší skleničky tvoří studená voda, kdežto horké vody je méně jak polovina.  Sklenička tedy není plná. Celkově se voda ve skleničce začne lehce ochlazovat.

  • Obvykle jde o stav, kdy máme nedostatek Yangu v nějakém orgánu, což ovlivní jeho funkce a poté i funkce dalších systémů v těle.
  • Může však také jít o celkový nedostatek Yangu v celém těle.

V našem organismu v tomto případě vznikne relativní nadbytek chladu, protože Yin je sice přítomen v normálním množství, ale ten druhý prvek je v nedostatku. Pocit chladu nebývá tak silný jako ve variantě 3, většinou jde o dlouhodobý pocit zimomřivosti.

  • Ledviny nás zahřívají. Jsou to taková kamínka organismu. Pokud mají málo Yangu, tak je nám zima, máme studené nohy a často chodíme na malou. Hlavně v noci. Můžeme mít také třeba problémy s libidem.
  • Nebo máme nedostatek Yangu ve Slezině. Pak nám to špatně tráví, můžeme mít průjem, křeče v břiše či nadýmání.

Správnou terapií je doplnění Yangu. A protože se v tomto případě jedná o chroničtější či dlouhotrvající stavy, postup nemusí být nikterak razantní. Můžeme použít zahřívající potraviny, třeba skořici, sušený zázvor, kardamon či cibuli. Skvěle v těchto případech poslouží také vitální houba Cordyceps.

5.      Nedostatek Yin

To je stav, kdy je nedostatek Yin a Yang je v normě. Polovinu skleničky tvoří horká voda, kdežto studené vody je méně než polovina. Sklenička není plná. Celkově se voda ve skleničce začne lehce zahřívat.

  • Opět se obvykle jedná o stav nedostatku Yin v nějakém orgánu, což ovlivní jeho funkce také fungování dalších systémů organismu.
  • Může také jít o celkový nedostatek Yin v celém těle.

V tomto případě vzniká v organismu relativní nadbytek horka, protože Yangu je sice normální množství, ale ten druhý prvek je v nedostatku. Horko na rozdíl od varianty 2 zde není tak výrazné.

  • Toto takzvané horko z prázdnoty se projevuje návaly horkosti (typické u žen v menopauze), nočním pocením, často i různými psychickými nerovnováhami, jako je podrážděnost či nervozita.
  • Člověk bývá bledý, ale může mít načervenalé líce.
  • Tento stav často narušuje i náš spánek.

Správnou terapií je v těchto případech vyživení Yin. Opět jde spíše o chroničtější či dlouhotrvající stavy. Není tedy dobré být v léčbě přehnaně razantní, spíše trpělivě vyživovat yinové substance. Pomoci nám mohou třeba potraviny obsahující hodně Yinu: rýže, ovoce, zelenina, řasy, mléčné produkty atd. Nebo vitální houby Reishi a Auricularia.

Kombinované stavy

V praxi jsme také svědky různých kombinovaných stavů.

  • Typický je stav, kdy v organismu chybí Yin i Yang. Vždy je ale jednoho z nich méně a druhého více. Podle toho pak sledujeme příznaky, které se více blíží horku z nedostatku Yin nebo chladu z nedostatku Yang. Nicméně obvykle je třeba posilovat oba prvky.
  • Častý je i stav nedostatku Yin a nadbytku Yang. Ten vidíme třeba u většiny migrén. Ty jsou způsobeny tím, že v Játrech máme nedostatek Yin (konkrétně krve, protože ta je součástí Yin) a zároveň je v nich nadbytek Yangu. Jaterní Yin tvoří jaternímu Yangu kotvu. Pokud je jí málo, nedokáže Yang udržet a on začne vystřelovat nahoru do hlavy. To pak vnímáme jako bolest hlavy. Častěji se migrény objevují u žen, protože ony mají častěji problémy s krví. Díky menstruacím, porodům a kojení. Tyto případy léčíme stahováním jaterního Yangu zpět do jater a zároveň doplňujeme Jaterní Yin. Třeba houbou Reishi.
  • Někdy vidím v praxi stav nedostatku Yangu a nadbytku Yin. Typickým příkladem je nedostatek Yangu Ledvin (což jsou ta pověstná kamínka organismu), který má za úkol hýbat v organismu s tekutinami. Pokud to nedělá, začnou tekutiny stagnovat a vzniknou třeba otoky. No a otok je nadbytek Yin. V těchto případech je třeba uvolnit stagnaci tekutin, tekutiny odvést z těla a zároveň zahřívat Ledviny. Jinými slovy posilovat jejich Yang. Třeba houbou Cordyceps.
  • Teoreticky by mohl existovat ještě nadbytek Yin i Yangu současně, ale v reálném životě se tyto případy prakticky nevyskytují.

Člověk je ale tvor složitý a v praxi vidím nejrůznější varianty nedostatků a nadbytků na různých úrovních. Terapeutická práce je často praxí detektiva. Nehledáte sice vraha, ale nejhlubší příčinu všech možných zdravotních problémů. Pokud se ji podaří odstranit, což je cílem, dojde k vyrovnání nerovnováh Yin a Yangu a člověk se uzdraví.

Zatím jsme si vysvětlovali samoregulační a sebeuzdravující funkci organismu pouze na vyrovnávání tepla a chladu. Nicméně tento mechanismus funguje na mnoha dalších úrovních, třeba na úrovni výživy a obrany, plnosti a nedostatku, vyrovnání vlhkosti a suchosti, udržení stability mezi kyselostí a zásaditostí atd.

 

Zdroj: Cesta želvy

Některé starší články

Játra pohledem čínské medicíny

Játra pohledem čínské medicíny

Poznejte funkce jater z pohledu tradiční čínské medicíny a z pohledu západní medicíny. TCM vidí Játra jako regulační centrum energie a emocí, zatímco západní medicína se zaměřuje na detoxikaci a metabolismus. Jak oba přístupy spolupracují?

číst více

Nepříjemné chlamydie. Víte, jak je poznat a hlavně jak je léčit?

Nepříjemné chlamydie. Víte, jak je poznat a hlavně jak je léčit?

Chlamydiová infekce je jednou z nejvíce rozšířených pohlavních nemocí. To víme asi všichni. Jenže chlamydií je mnoho druhů a některé z nich se projevují zcela jinak – jako infekce dýchacích cest, očí nebo jiných orgánů v těle.

číst více

Trápí vaše dítě časté opakující se horečky? Pozor na PFAPA Syndrom!

Trápí vaše dítě časté opakující se horečky? Pozor na PFAPA Syndrom!

PFAPA syndrom je zkratka pro Periodic Fever, Aphthous Stomatitis, Pharyngitis, and Adenitis. Je jednou z málo známých nemocí, která postihuje především děti. Tento syndrom je charakterizován opakujícími se epizodními horečkami, bolestmi v krku, afty v ústech a záněty krčních uzlin. Přestože je PFAPA považován za neškodný a nezpůsobuje dlouhodobé komplikace, může významně ovlivnit kvalitu života dítěte i celé jeho rodiny.

číst více