Yin a Yang: Symbol rovnováhy v každodenním životě

Yin a Yang jsou klasickými pojmy čínské filozofie a kosmologie, reprezentující dvě základní, protikladné, ale vzájemně se doplňující síly vesmíru. Jsou často zobrazovány jako černá a bílá kruhová spirála, kde je v každém kruhu tečka opačné barvy. Tato symbolika ukazuje, že v každé síle je kousek té druhé. V kontextu každodenního života můžeme tyto pojmy využít k porozumění rovnováze, harmonii a vzájemnému doplnění.

Život podle Yinu a Yangu 

V jedné ze základních knih čínské medicíny ve Vnitřní knize Žlutého císaře se píše: „Mudrcové dávných věků znali Tao a řídili se podle Yinu a Yangu. Byli umírnění v jídle a pití, pravidelně pracovali, ale také odpočívali, a vyhýbali se jakémukoliv přepětí. Pracovali, ale nikdy se nepřetěžovali, a proto jejich Qi proudila hladce. Byli spokojení se svým životem a užívali si chutná jídla, oblékali se přirozeně a měli prosté návyky. Netoužili po vysokém postavení a žili jednoduchým a přirozeným životem. To je také důvod, proč nemohly nepatřičná touha a hrabivost rozptylovat jejich zrak a sluch, zatímco oplzlost a klam nemohly poblouznit jejich mysl. Ani nevědomí, ani inteligentní, ani ctnostní a ani nečestní se ničeho nebáli. Jednoduše následovali Tao. A to je důvod, proč žili více než 100 let bez známek senility.“

Zjednodušeně řečeno ve svém životě hledali harmonii mezi Yinem a Yangem. Žili přiměřeně. Aby se ve zdraví dožili vysokého věku a byli přitom šťastní. 

Cesta středu

 V minulých dílech jsme mluvili o Zhong Yong o Cestě středu. Cesta středu je cesta harmonie Yinu a Yangu. Pokud chceme být zdraví, šťastní, žít v pokoji a míru, měli bychom jít po této Cestě středu.

Neznamená to žít život askety bez emocí a potěšení, které život nabízí. Jen by měly být přiměřené. A yinové aktivity by měly být vyrovnávány aktivitami yangovými a naopak.

Z pohledu čínské medicíny je tedy problém každý extrém a jednostrannost.

Co to znamená v běžném životě?

 1.      Harmonie v osobním životě 

Yin a Yang mohou být považovány za archetypy mužských a ženských energií, ale výrazně přesahují toto zjednodušující rozdělení. Yin může reprezentovat klid, pasivitu, tmu a chlad, zatímco Yang je aktivní, světlý a horký. V každodenním životě je důležité najít rovnováhu mezi těmito dvěma energiemi. Můžeme například střídat období intenzivní práce (Yang) s chvílemi odpočinku a relaxace (Yin). Člověk si může říkat, že nejlepší je nepracovat, jen se někde povalovat na pláži. Ale to vede k disharmonii mezi Yinem a Yangem.

 2.      Rovnováha v mezilidských vztazích 

Vztahy, ať už partnerské, přátelské nebo rodinné, často vyžadují hledání rovnováhy mezi dáváním a přijímáním, mezi aktivním poslechem a vyjadřováním sebe sama. Uvědomění si Yin a Yang principů v těchto interakcích může napomoci k hlubšímu porozumění a harmonii.

3.      Rovnováha v práci a kariéře 

I v profesním životě je důležité najít rovnováhu mezi Yin a Yang. Příliš mnoho Yangové energie, například v podobě přepracování, může vést k vyhoření. Na druhou stranu, příliš mnoho Yin energie může znamenat nedostatek motivace a pokroku.

 Závěr 

Yin a Yang nejsou jen abstraktními pojmy z dávné čínské filozofie. Jsou to živé principy, které můžeme pozorovat a uplatňovat v našem každodenním životě. Pochopením jejich významu a vědomým hledáním rovnováhy můžeme dosáhnout harmonie, pohody a celkového zlepšení kvality našeho života. Přemýšlejte o svém životě z perspektivy Yin a Yang. A snažte se obě energie vyrovnávat.

 

Zdroj: Cesta želvy

Některé starší články

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak utišit mysl pomocí vitálních hub?

Jak se cítíte v posledních dnech a měsících? Pociťujete neklid, únavu a trápí vás špatný spánek? Hektický život a přemíra stresu přetěžují naši mysl, a to vede k řadě obtíží. Zkuste hledat, čím byste mohli svoji mysl zklidnit. Co třeba vitální houby?

číst více

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Je spokojenost klíčem ke šťastnému životu?

Dovolte mi hned na úvod jednu otázku: „Jak moc jste ve svém životě spokojeni?“ V poslední době, když hovořím s lidmi, cítím, že spokojenost v jejich životech chybí. Většina z nich má pocit, že dnešní svět se zbláznil. Válečné konflikty, vleklá ekonomická nejistota, zhoršující se vztahy mezi lidmi a vypadá to, že přes i vysokou úroveň zdravotnictví jsme čím dál více nemocní.

číst více

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba a houba Chaga

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu, které je klasifikováno jako autoimunitní onemocnění. Přestože přesná příčina Crohnovy choroby není plně pochopena, vědci se domnívají, že kombinace genetických, environmentálních a imunitních faktorů hraje v jejím vývoji klíčovou roli. Autoimunitní onemocnění obecně vznikají, když imunitní systém „omylem“ útočí na zdravé tkáně těla.

číst více